Janus Friis

Allikas: Vikipeedia

Janus Friis (sündinud 26. juunil 1976 Kopenhaagenis) on taani ettevõtja, kes on eelkõige tuntud failijagamisprogrammi Kazaa ja internetitelefoni Skype kaasasutajana. Tema ja ta partner Niklas Zennström müüsid Skype'i 2005. aasta septembris 2,6 miljardi dollari eest eBayle. Nad arendasid välja ka tarkvara (Joost) telesaadete ja muude videote edastamiseks veebis. Selle teenuse varad müüdi Adconion Media Groupile 2009. aasta novembris.

Varjane karjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Friis kohtus Zennströmiga 1996. aastal, ajal kui Zennström tegutses Taani Tele2'es. Friis palgati juhtima kliendituge. Nad töötasid koos get2net-i (inteneti pakkuja) ja portaali everyday.com käiku laskmise kallal.

Jaanuar 2000 kolis Friis Zennströmi korterisse Amsterdamis. Seal hakkasid nad arendama Kazaad, firmat, mis on vastutav kõige populaarsema FastTrack failijagamisprotokolli kasutava tarkvara eest. FastTrack protokoll on samuti Friisi kaasloodud.

Kazaa edust ajaendatud kaasasutati Joltid, tarkvarafirma, mis arendab ja turustab firmadele partnervõrkude lahendusi ja võrguliikluse optimiseerimise tehnoloogiaid.

Friis on ka Altneti kaasasutaja, muusika müümise teenus Kazaa kasutajatele.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]