Hongkongi saar

Allikas: Vikipeedia
Hongkongi saare asukoht Hongkongi eripiirkonnas.
Õhtune vaade Hongkongi saarele North Pointist, saare idapoolseimast tipust.
Hongkongi saare panoraam vaadatuna Kowloonilt.
Hongkongi ookeanipargi õhutrammilt tehtud foto esiplaanil on Hongkongi Kesksaar ja tagaplaanil Repulse'i laht.

Hongkongi saar (inglise keels Hong Kong Island, hiina keeles 香港島) on saar Hongkongi erihalduspiirkonna lõunaosas Hiina Rahvavabariigis. 2008. aastal oli saarel 1 289 500 elanikku[1] ja selle asustustihedus oli 16 390/km²,[2]. Saare pindala on 80,5 km2, pikkus 1 km ja laius 1–9 km. Saare kõrgeim punkt Victoria mäetipp jääb 573,3 m üle merepinna.

Kui Suurbritannia Hongkongi saare Esimese Oopiumisõja ajal okupeeris, asus sellel vaid toisin kaluriküla kokku 3000 elanikuga. 1842. aastal andis Hiina saare Nankingi rahulepingu kohaselt igaveseks Suurbritanniale ning kuninganna Victoria auks rajas Briti armee sinna asula nimega Victoria. Saar tagastati Hiina Rahvavabariigile 1997. aastal, 1984 sõlmitud Hiina-Briti ühisdeklaratsiooni alusel.

Keskpiirkond on Hongkongi ajalooline, poliitiline ja majanduslik kese. Saare põhjarannik on sügavaveelise Victoria lahe lõunakallas, mistõttu Hongkongi arengu on suuresti põhjustanud suured kaubalaevad.

Saarel paikneb mitu Hongkongi tuntumat vaatamisväärsust, näiteks Victoria mäetipp, ookeanipark to many of the most famous sights in Hong Kong, such as "The Peak", Ocean Park, mitu ajaloolist hoonet ja suurt ostukeskust. Saare mäeahelikud on hinnatud matkajate seas.

Hongkongi saar ja Kowloon moodustavad Hongkongi põhilise linnapiirkonna. Kokku on nende pindala umbes 88,3 km2 ja rahvaarv (saare põhjaosas ja Kowloonis) 3 156 500, rahvastiku tihedus seega 35 700/km².

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Census and Statistics Department "Hong Kong Monthly Digest of Statistics" Hong Kong, 2009, lk 4
  2. Census and Statistics Department "Population and Vital Events" Hong Kong, 2008, lk 4