Füüsikaprotsessor

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib füüsikaarvutustega tegelevast protsessorist; PPU võib tähistada ka Tšehhoslovakkia ansamblit The Plastic People of the Universe.

Füüsikaprotsessor (inglise keeles PPUPhysics Processing Unit) on spetsiaalselt füüsikaliste arvutuste tegemiseks loodud mikroprotsessor. Peamiselt on see mõeldud arvutimängudes füüsikamootorite jaoks vajalike arvutuste tegemiseks, et vähendada keskprotsessori koormust ja seeläbi tagada keeruliste füüsikaarvutustega mängude sujuvam töö. Reaalajas on see väga suurt arvutusjõudlust nõudev protsess ning füüsikaprotsessori olemasolul (juhul kui vastav mäng seda toetab) väheneb keskprotsessori töömaht märgatavalt.

2006. aastal tõi Asus turule pooljuhtkiipide tootmisega tegeleva firma Ageia loodud PhysX-i füüsikaprotsessorit sisaldava füüsikakaardi. Sel ajal arvati, et lisaks graafikakaardile, millel on eraldiseisev graafikaprotsessor (GPU), hakkavad arvutid õige pea sisaldama ka füüsikakaarti, mis sisaldab endas eraldiseisvat füüsikaprotsessorit. 2008. aastal teatas Nvidia, üks juhtivaid graafikakiipide tootjaid maailmas, et omandab Ageia. Kohe pärast seda katkestati eraldiseisvate füüsikakaartide loomine ning suund muutus selliseks, et üha enam üritati võimaldada graafikaprotsessoritel ära teha füüsikaprotsessori töö. Viimased jäid küll alles, kuid põimituna olemasolevate tehnoloogiatega, mitte juurutades uut suunda valdkonnas.