Eragon (film)

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel on filmist; raamatuseeria esimese raamatu kohta vaata artiklit Eragon.

Eragon
Režii Stefen Fangmeier
Produtsent John Davis
Adam Goodman
Gil Netter
Stsenaarium Peter Buchman
Peaosades Edward Speleers Jeremy Irons
Sienna Guillory
 Robert Carlyle
John Malkovich
Garrett Hedlund
Rachel Weisz (hääl)
Muusika Patrick Doyle
Operaator Hugh Johnson
Montaaž Roger Barton
Masahiro Hirakubo
Chris Lebenzon
Filmistuudio Davis Entertainment
Levitaja 20th Century Fox
Esilinastus 14. detsember 2006
Kestus 104 minutes
Riik Ameerika Ühendriigid
Ungari
Suurbritannia
Keel inglise
Eelarve $100 million
Piletitulu $249,488,115
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne
movies.ee profiil

Eragon on 2006. aasta fantaasia-seiklus film, mis põhineb Christoper Paolini samanimelisel novellil. Osades on Edward Speleers in the pearollis, Jeremy Irons, Garrett Hedlund, Sienna Guillory, Robert Carlyle, John Malkovich, Djimon Hounsou, Alun Armstrong, Joss Stone ja draakon Saphirale andis hääle Rachel Weisz.

Filmi lavastas Stefen Fangmeier, nn esimese-korra režissöör, kes varem oli töötanud filmide Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events ja Master and Commander: The Far Side of the World visuaalsete efektide režissöörina. Stsenaariumi kirjutas Peter Buchman, kelle kõige tuntum töö on Jurassic Park III. Võtteperiood toimus Mafilm Fót Studios Ungaris ja algas 1. augustil 2005. Visuaalsed ja animatsiooni efektid valmistasid Weta Digital ja Industrial Light & Magic.

Eragon esilinastus ülemaailmselt 13. detsembrist kuni 15. detsembrini 2006. Levitajaks 20th Century Fox. See sai üheks 2006. aasta halvima arvustusega (Rooten Tomatoes) ja tulult 31. film USA-s. Filmi DVD ja Blu-ray versioon avaldati 20. märtsil 2007. Televisioonis esilinastus film esimest korda 6. aprillil 2009 Disney XDs. Film oli näitlejadebüüdiks souli lauljast Grammy võitjale Joss Stonele.

Sünopsis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eragon (Edward Speleers) on 17-aastane farmipoiss (raamatus 15), kes elab väikeses külas nimega Carvahall väljamõeldud maal Alagaësias. Seal elavad draakonid ja muud väljamõeldud olevused. Jahi käigus leiab poiss suure draakonimuna, millest kasvad sinine draakon nimega Saphira (tegelaskuju hääl Rachel Weisz). Eragon otsustab Saphirat hoida saladudes, kuid paar maagilisi olendeid Ra'zac, saadetakse despootliku kuninga Galbatorix (John Malkovich) otsima Eragoni ja Saphirat. See põhjustab Eragoni oma kodust põgenemise ning naastes leiab ta Ra’zac’ide poolt tapetud onu Garrow (Alun Armstrong). Nii otsustab Eragon alustada teekonda, et neile kätte maksta. Ta õpib maagiat, mõõgavõitlust ja draakonisõitu, et täita oma saatust - kukutada impeerium ja selle kuningas.

Osatäitjad[muuda | redigeeri lähteteksti]

 1. Edward Speleers (Eragon)
 2. Jeremy Irons (Brom)
 3. Sienna Guillory (Arya)
 4. Robert Carlyle (Durza)
 5. John Malkovich (Galbatorix)
 6. Garrett Hedlund (Murtagh)
 7. Alun Armstrong (onu Garrow)
 8. Christopher Egan (Roran)
 9. Gary Lewis (Hrothgar)
 10. Djimon Hounsou (Ajihad)
 11. Rachel Weisz (Saphira hääl)
 12. Richard Rifkin (Horst)
 13. Steve Speirs (Sloan)
 14. Joss Stone (Angela)
 15. Michael Mehlmann (külaelanik)
 16. Tamás Deák (külaelanik)
 17. Máté Haumann (seersant)
 18. Andrea Fazekas (Horsti naine)
 19. Caroline Chikezie (Nasuada)
 20. Ágnes Bánfalvy (Vardjast naine)
 21. Pál Makrai (Vardjate valvur)
 22. Spencer Wilding (Razac)
 23. Gábor Hortobágyi (Razac)

Produktsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Arendus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Plaan valmistada Christopher Paolini bestselleril põhinev film sai esimest korda avalikuks veebruaris 2004. 20th Century Fox omandas Eragoni filmiõigused. Stsenarist Peter Buchman, kelle üks töödest on Jurassic Park III, kirjutas stssenaariumi. Buchman, fantaasia ja ulme kirjanduse ja filmide fänn, ütles, et oli üllatunud autori varaküpsuset, a fan of fantasy and science fiction literature and films, says he was "blown away" by the author's precociousness, tema meisterlikkusest tegelaste ja storyline’i kirjutamisel ning tema võimkusest luua mitu täiesti erinevat maailma.

Casting[muuda | redigeeri lähteteksti]

Edward Speleers valiti pearolli peale ülemaailmset castingut. “Ed tuli sisse (castingule) ja me kõik lihtsalt vaatasime teda ning jõudsime järeldusele “see on Eragon, see on kutt raamatust!”, sõnas režissöör Stefen Fangmeier. 15. juuli 2005 teatas 20th Century Fox ametlikus pressiteates, et Speeler allkirjastas lepingu. Järgnevate kuude jooksul andisd Jeremy Irons, John Malkovich, Chris Egan ning Djimon Hounsou oma nõusoleku mängima “Eragonis” rolli. Paolini, originaal novelli autor, avaldas soobi saada filmis cameo roll - täpsemalt, sõdalane, kes jääb ilma peata Farthen Dûri lahingus. Kuid leping jäi katki, kuna kirjanik oli oma raamatuga Euroopas tuuril.

Jeremy Irons, kes rõõmustas võimaluse üle ennast uuesti nooremale auditooriumile tutvustada, võttis rolli vastu, kuigi eelmine fantaasia film, milles ta osales, Dungeons & Dragons oli ebaõnnestunud ning ta avaldas arvamust, et “Eragonist” saab paremini korraltatud film.

Võtteperiood[muuda | redigeeri lähteteksti]

Augustis 2005 alusas Fox filmimist erinevates paikades Ungaris ja Slovakkias, seal hulgas:

Võtted lõppesid kuu hiljem septembris ning peale seda algas filmi post-produktsiooni etapp, koos Industrial Light and Magic luues filmi CGI.

Hiljem otsustati produktsioonis lisada draakon Saphira tavalistele sulgedele ka suled. Stuudiot inspireerisid Inglite tiivad X-Men: The Last Stand Inglite tiivad. Lisaks otsustati, et oleks realistlikum, kui Saphira värvid paistaksid rohkem tagasihoidlikud, kui eredad.

Soundtrack[muuda | redigeeri lähteteksti]

Filmi soundtracki kirjutas Patrick Doyle, kelle sulest ilmus ka 2005. aasta Harry Potter ja Tulepeeker filmimuusika. Avril Lavigne salvestas filmi tunnusloo, pannes pealkirjaks "Keep Holding On", mida võib kuulda tiitrites. Lugu avaldati singlina 2006 (ja ilmus ka hiljem loona tema 2007. aasta albumil The Best Damn Thing). Lugu tõusis Billboard Hot 100 singlite tabelis 17. kohale.

Lugude nimekiri
 1. "Eragon"
 2. "Roran Leaves"
 3. "Saphira's First Flight"
 4. "Ra'zac"
 5. "Burning Farm"
 6. "Fortune Teller"
 7. "If You Were Flying"
 8. "Brom's Story"
 9. "Durza"
 10. "Passing the Flame"
 11. "Battle for Varden"
 12. "Together"
 13. "Saphira Returns"
 14. "Legend of Eragon"
 15. "Keep Holding On" - Avril Lavigne
 16. "Once in Every Lifetime" - Jem

Arvutimäng[muuda | redigeeri lähteteksti]

Arvutimäng põhines filmi sündmustikul ja avaldati Stormfront Studios ja Amaze Entertainment poolt novembris 2006.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]