Charles Kasiel Bliss

Allikas: Vikipeedia

Charles Kasiel Bliss (sündinud Karl Kasiel Blitz 1897 Czernowitz Austria13. juuli 1985 Austraalia) oli Austria semiootik. Sündis optiku-elektriku perekonnas.

Bliss on tuntuks saanud sooviga rajada universaalkiri, milles kogu maailma inimesed suhelda saaksid. Seda kirja edasiarendatud kujul tuntakse kui blisskiri.

Bliis lõpetas 1922 Viini Tehnikaülikooli keemiainsenerina. Töötas mõnda aega patendiosakonna ülemana. Pärast Anšlussi (Anschluss) Austrias viidi ta Dachau kontsentratsioonilaagrisse, hiljem sealt edasi Buchenwaldi kontsentratsioonilaagrisse. Sai tänu oma naisele vabaks, kuid pidi siiski lahkuma Suurbritanniasse. Sealt edasi rändas erinevatel maadel, kuni jõudis 1940 Shanghaisse.

Hiinas märkas C. Bliss, et hiina dialektid on niivõrd erinevad, mistõttu eri murdeid kõnelevad inimesed teineteist ei mõista. Küll, aga on neil ühine hieroglüüfkiri. Sellest tekkis ülemaailmselt mõistetava kirja idee.

1946 suundus ta Sydney´sse Austraalias. Seal asus ta arendama oma maailmakirja projekti, mille esimeseks nimeks sai semantograafia (kreeka k. „sema“ = joonistama + „graphein“ = kirjutama). Projekt ei leidnud laialdast huvi.

1949 aastal Sydneys leidis Bliss võimaluse ka oma ideede publitseerimiseks. Ilmus raamat: International Semantography: A non-alphabetical Symbol Writing. Selle peamine idee oli erinevad keeled, üks kirjaviis. Tema töid küll uuriti, kuid huvi kadus peagi. 1952 andis üks Austraalia kohalik leht talle hinnangu kui ... filosoofiline idealist.

1965 aastal avaldas Bliss Sydneys oma Semantography (Blissymbolics).

Alles 1971 tuli üks Kanada puuetega inimeste organisatsioon sarnase projektiga välja. 1975 sai Kanada Blissymbolics Communication Foundation litsentsi sümbolite kasutamiseks.

1976 oli Bliss Nobeli preemia kandidaat.