Beirut

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib linnast, ansambli kohta vaata artiklit Beirut (ansambel).

Beirut

araabia بيروت
Bayrūt

Elanikke: 1 987 000 (2008)[1]

Koordinaadid: 33° 53′ N, 35° 31′ Ekoordinaadid: 33° 53′ N, 35° 31′ E
Beirut
Beirut Liibanoni kaardil

Beirut on Liibanoni pealinn. Ta asub Vahemere kaldal ja moodustab 1. järgu haldusüksuse (kubernerkond).

Beirutit võiks jagada erinevate religioonide vahel Ida-, Põhja-, Lääne- ja Lõuna-Beirutiks.

Ida-Beirut ja Põhja-Beirut on enamikus kristlaste territoorium, seal asuvad saatkonnahooned, uhked kaubamajad, luksushotellid, üle maaima tuntud ööklubid, euroopalikud eramu- ja elamurajoonid.

Lääne- ja Ida-Beirutit ühendab Sodeco väljak, mis kunagi oli piirjooneks kahe vaenupoole, moslemite ja kristlaste vahel. Hetkel on sinnagi ehitatud kolossaalsetetes mõõtudeds kaubanduskeskused, lisaks asub seal ka Lähis-Ida suurimaid meediakeskuseid Forum de Beirut, mis igal nädalal võtab vastu mõne läänemaailma kuulsa laulja või bändi, mis siinkandis eriti suure menu osaliseks saab. Lääne-Beirut on reeglina modernsete moslemitega asustatud linnajagu, kus enamuses sunniidid, siin asuvad ka Beiruti kuulsad mererannad oma puhta vee ja väga kvaliteetse liiva poolest. Samuti suur rahvuvaheline Rafik Hariri nimeline lennujaam, sadamad, jahtklubid.

Omaette kant on Lõuna-Beirut. Minnes kesklinnast Lõuna-Beirutisse olete sekundiga justkui jõudnud 21. sajandist mitu sajandit tagasi. Siin võite näha tõelist araabia elustiili. Kaamlid, eeslid, paljud naised ja mehed traditsioonilistes araabia rõivastes. See linnajagu on enamikus asustatud šiiitidega ja Hezbollah' mõju on näha igal tänavanurgal, kus šeik Nasrallah või mõne Iraani mulla plakat ripub.

Beirutit on mitu korda maatasa tehtud ja praegugi käivad linna taastamistööd. Tegemist on maailma suurima ülesehitustöödega, kus võimalikult palju on üritatud säilitada vana arhitektuuri jms. 2007. aastal valiti Beirut maailma kümne enim atraktiivse turismilinna hulka.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 Beirut – kasutusnäited, päritolu, sünonüümid ja tõlked Vikisõnastikus