Mine sisu juurde

Teek

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tarkvarateek)

Teek (ingl. library) on funktsioonide, makrode, klasside, moodulite vms komponentide kogu, mida saab programmis vajadust mööda kasutada. Lisaks alamprogrammidele võivad teegid sisaldada ka andmeid, kuid selleks neid tavaliselt ei kasutata. Erinevalt programmist pole teegid iseseisvad, vaid programmidele teenuseid pakkuvad abifailid.

Tänapäeva tavaarvutitele teeke mittekasutavaid programme peaaegu ei kirjutata, kuna tavaprogrammidel puudub vahetu ligipääs arvuti riistvarale. Sisendi ja väljundi jaoks on operatsioonisüsteemidel kaasas palju teeke, mis suhtlevad operatsioonisüsteemi tuumaga; tuum vastutab riistvara juhtimise eest. Lisaks kasutavad programmid tihti kasutatava programmeerimiskeelega kaasas olevaid standardteeke.

 Pikemalt artiklis linkur

Staatilise linkimise korral lahendatakse sümbolid vahetult pärast programmi kompileerimist. Kõik viidatud teegiosad kopeeritakse samasse käivitusfaili koos programmi enda koodiga.

Dünaamilise linkimise korral lahendatakse sümbolid programmi käivitamise ajal. Mällu laaditakse nii programm kui ka kasutatavad teegifailid ja programmis kasutatud sümbolite viidad suunatakse seejärel teegifailile. Windowsis on dünaamiliste teegifailide tunnuseks laiend .DLL, Unixi-laadsetes operatsioonisüsteemides kasutatakse eesliidet lib ja laiendit .so.