Rudolf Walden

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Karl Rudolf Walden)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rudolf Walden

Karl Rudolf Walden (1. detsember 1878 Helsingi25. oktoober 1946 Sysmä) oli oli Soome tööstusdirektor ja Ühendatud Paberivabriku asutaja, Soome sõjaminister ja relvajõudude ülemjuhataja ning kaitseminister vaherahu ja Jätkusõja ajal. Jalaväekindral.

Ta sündis Ähtäri ringkonnakohtuniku Walfrid Waldeni ja Mathilda Christina o.s. Sommeliuse pere teise pojana. Ta alustas kooliteed Jyväskylä Lütseumis, kuid koolis ei läinud ta hästi. Tema isa tegi seejärel otsuse; mõlemad nooremad pojad Rudolf ja Nils suunati 1890. aastal Hamina kadetikooli. Soome kadetikool oli sel ajal tunnustatud seitsmeklassiline asutus nelja üld- ja kolme eriklassiga. Esimene vastas koolide kõrgematele klassidele ja viis bakalaureusekraadini, eriklassid aga lõpetasid ohvitseridena. Rudolfi poeg oli Haminasse tulles 11-aastane. Rudolf sai Haminas usinaks ja peagi oli ta oma klassis esimene. Tema andekus ilmnes eriti matemaatikas ja sõjaväes ning ta äratas näitamishimu. Pärast üldklasside läbimist liikus Rudolf edasi eriklassidesse; seetõttu oli ta otsustanud ohvitseriks hakata. Õpetajad ja kamraadide ring kasvatasid noormeest positiivselt.

Kadetiveeblina ja kadettide kursuse priimusena olnuks tal õigus astuda Venemaa eliitrügementi, kuid venestamismeetmete tõttu ta keeldus ja võeti augustis 1900 Soome kaardiväe leitnandiks. Suvel 1901, Suurhertsogiriigi sõjalisele süsteemile lojaalne Walden astus tagasi, kuid seda ei aktsepteeritud ja ta määrati Kuopio 1. ringkonna sõjaväelaseks. Kui Walden keeldus, ähvardati teda karistusega ja juhtumit arutati sõjaväekohtus. Nõnda sai asi nn repressiivperioodide legaalsusvõitluse osaks ja nii Waldens asjast aru sai. Talle määrati karistus, ta vallandati ja kaotas töösuhtejärgsed hüvitised. Lühike sõjaväelasekarjäär katkes ja algas pikk töösturi karjäär.