Soojusvaheti: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Tubular heat exchanger.png|pisi|Soojusvaheti]]
[[Pilt:Tubular heat exchanger.png|pisi|Soojusvaheti]]


'''Soojusvaheti''' on [[seade]] [[soojus]]e ülekandmiseks kõrgema temperatuuriga keskkonnast madalama temperatuuriga keskkonda<ref name="EE"/>.
'''Soojusvaheti''' on [[seade]] [[soojus]]e ülekandmiseks kõrgema temperatuuriga keskkonnast madalama temperatuuriga keskkonda<ref name="EE"/>. Olenevalt keskkonnast kandub soojus üle soojusjuhtivuse, konvektsiooni ja kiirguse teel. Vesi-vesi tüüpi soojusvaheteid kasutatakse [[soojussõlm]]edes, õhk-õhk ja vesi-õhk tüüpi [[ventilatsioosüsteem]]ide [[soojustagasti]]tes või [[kalorifeer]]idena. Küttepinnata soojusvahetid on näiteks [[gradiir]] ja [[jugaelevaator]].


==Soojusvahetite liigitus==
==Soojusvahetite liigitus==

Redaktsioon: 12. veebruar 2017, kell 01:30

Soojusvaheti

Soojusvaheti on seade soojuse ülekandmiseks kõrgema temperatuuriga keskkonnast madalama temperatuuriga keskkonda[1]. Olenevalt keskkonnast kandub soojus üle soojusjuhtivuse, konvektsiooni ja kiirguse teel. Vesi-vesi tüüpi soojusvaheteid kasutatakse soojussõlmedes, õhk-õhk ja vesi-õhk tüüpi ventilatsioosüsteemide soojustagastites või kalorifeeridena. Küttepinnata soojusvahetid on näiteks gradiir ja jugaelevaator.

Soojusvahetite liigitus

Eristatakse rekuperatiivseid ehk pindsoojusvaheteid, regeneratiivseid ja küttepinnata soojusvaheteid[1].

Rekuperatiivses soojusvahetis liigub soojus ühest keskkonnast teise läbi soojusvahetus- ehk küttepinna ainult ühes suunas[1]. Rekuperatiivne soojusvaheti on nt pindkondensaator, auruülekuumendi, aurusti ja rekupuraator[1].

Viited

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 EE 8. köide, 1995.