Teaduskraad: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Ats (arutelu | kaastöö)
Cat
Resümee puudub
4. rida: 4. rida:


==Eesti==
==Eesti==
Eestis antakse praegu '''teaduskraadi''' nime all [[magistrikraad]]i ja [[doktorikraad]]i. Seoses üleminekuga uutele õppekavadele vastuvõttu kuueaastase õppeajaga (4+2) magistriõppesse enam ei toimu ja magistri teaduskraadi kaitsevad vaid varem kuueaastasesse magistriõppesse astunud. Viieaastase (3+2) magistriõppe lõpetanu saab küll magistrikraadi, kuid see ei ole enam teaduskraad.
Eestis antakse teaduskraadi nime all [[doktorikraad]]i. Enne 2012. aastat oli kuueaastase õppeajaga (4+2) magistriõppes võimalik kaitsta teaduskraadina ka [[magistrikraad]].<ref>[http://www.postimees.ee/296903/teadusmagistrite-aeg-jouab-otsakorrale Teadusmagistrite aeg jõuab otsakorrale]. Postimees, 7. august 2010.</ref> Viieaastase (3+2) magistriõppe lõpetanu saab küll magistrikraadi, kuid seda ei arvata teaduskraadiks.


[[Tartu Ülikool]]is on teaduskraadide nimetusteks ''magister scientiarum'' (MSc), ''magister artium'' (MA) ja ''doctor philosophiae'' (PhD). Konkreetse eriala nimetus lisatakse teaduskraadi nimetusele. Usu-, õigus- ja arstiteaduses on teaduskraadi nimetuseks vastavalt ''magister theologiae'' (mag. theol.), ''magister iuris'' (mag. iur.) ja ''doctor theologiae'' (dr. theol.), ''doctor iuris'' (dr. iur.), ''doctor medicinae'' (dr. med.), ''doctor pharmaciae'' (dr. pharm.).
[[Tartu ülikool]]is on teaduskraadi nimetus filosoofiadoktor (PhD). Enne 2002. aasta 1. juunit registreeritud õppekavadel sai kaitsta ka teaduskraade nimetustega ''magister scientiarum'' (MSc) ja ''magister artium'' (MA) ning konkreetse eriala järgi nimetatud teaduskraade. Usu-, õigus- ja arstiteaduses anti teaduskraade vastavalt nimetustega ''magister theologiae'' (mag. theol.), ''magister iuris'' (mag. iur.) ja ''doctor theologiae'' (dr. theol.), ''doctor iuris'' (dr. iur.), ''doctor medicinae'' (dr. med.), ''doctor pharmaciae'' (dr. pharm.).<ref>[http://www.ut.ee/livelink_files/1197030.htm Tartu ülikooli teaduskraadide põhimäärus]. 1.01.2008 jõustunud redaktsioon.</ref>


==Vaata ka==
==Vaata ka==
12. rida: 12. rida:
*[[Kutsekraad]]
*[[Kutsekraad]]


==Välislingid==
== Viited ==
{{viited}}
*[http://www.ut.ee/livelink_files/1197030.htm Tartu ülikooli teaduskraadide põhimäärus]


[[category:teadus]]
[[Kategooria:Teadus]]
[[category:haridus]]
[[Kategooria:Haridus]]

Redaktsioon: 22. november 2013, kell 22:43

Teaduskraad ehk teaduslik kraad on akadeemiline kraad, mis saadakse tavaliselt pärast kõrgema astme ülikoolistuudiumi läbimist. Teaduskraadi mõiste ning teaduskraadide nomenklatuur on eri riikides erinev.

Teadusliku kraadi saamiseks tuleb tavaliselt läbida vastava stuudiumi õppekava, mis enamasti nõuab ka väitekirja või muu nimetusega spetsiaalsete nõuetega teadusliku töö kirjutamist.

Eesti

Eestis antakse teaduskraadi nime all doktorikraadi. Enne 2012. aastat oli kuueaastase õppeajaga (4+2) magistriõppes võimalik kaitsta teaduskraadina ka magistrikraad.[1] Viieaastase (3+2) magistriõppe lõpetanu saab küll magistrikraadi, kuid seda ei arvata teaduskraadiks.

Tartu ülikoolis on teaduskraadi nimetus filosoofiadoktor (PhD). Enne 2002. aasta 1. juunit registreeritud õppekavadel sai kaitsta ka teaduskraade nimetustega magister scientiarum (MSc) ja magister artium (MA) ning konkreetse eriala järgi nimetatud teaduskraade. Usu-, õigus- ja arstiteaduses anti teaduskraade vastavalt nimetustega magister theologiae (mag. theol.), magister iuris (mag. iur.) ja doctor theologiae (dr. theol.), doctor iuris (dr. iur.), doctor medicinae (dr. med.), doctor pharmaciae (dr. pharm.).[2]

Vaata ka

Viited

  1. Teadusmagistrite aeg jõuab otsakorrale. Postimees, 7. august 2010.
  2. Tartu ülikooli teaduskraadide põhimäärus. 1.01.2008 jõustunud redaktsioon.