Gloobus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
MerlIwBot (arutelu | kaastöö)
P Robot: lisatud si:ලෝක ගෝලය
Lehekülg asendatud tekstiga 'Gloobus on maailma vähendatud mudel. Gloobusele on kantud kõik maailmajaod ja riigid. Samuti on gloobusele märgitud kõik maailma mered.'
1. rida: 1. rida:
Gloobus on maailma vähendatud mudel. Gloobusele on kantud kõik maailmajaod ja riigid. Samuti on gloobusele märgitud kõik maailma mered.
[[Pilt:GEO_Globe.jpg|thumb|Gloobus]]
'''Gloobus''' on [[sfäär]], mille pinnal on kujutatud mõne [[sfäär]]ilise [[taevakeha]], tavaliselt [[Maa (planeet)|Maa]] [[kaart (kartograafia)|kaart]].

Kaart võib olla otse sfääri pinnale joonistatud või graveeritud, kuid enamasti on ta kantud gloobusele [[paber]]ist, [[plast]]ist või muust materjalist segmentidena.

Gloobust kasutatakse enamasti õppevahendina, et näitlikustada Maa kuju ning [[manner|mandrite]], [[riik]]ide jms suurusvahekordi, millest lamedale paberile kantud [[kaardiprojektsioon|projektsioonidest]] moonutatud kaardid võivad vale ettekujutuse jätta. Gloobusi kasutatakse ka ruumikaunistusena.

Gloobustel võib kujutada ka teisi taevakehi ja isegi [[tähistaevas]]t.

== Ajalugu ==

Gloobus oli [[antiikaeg|antiikajal]] esmajoones öötaeva kujutis. Sellena vastas ta [[Anaximandros]]e ettekujutusele. Gloobusi koostasid paljud [[astronoom]]id ja kandsid puust, kivist või metallist valmistatud [[kera]]le üha täpsemini mõõdetud [[tähtkuju]]sid. Antiiksete gloobuste ümber oli kaks rõngast: [[horisont]] ja [[meridiaan]]. Gloobust kasutati koolis tähtkujude õpetamiseks ja [[astroloogia]]s tähtede seisu seletamiseks. <ref name=Antiigileksikon>"[[Antiigileksikon]], 1. kd., lk. 168</ref>

Niisugustest gloobustest on säilinud näiteks [[2. sajand]]i keskpaigast pärinev vanema skulptuuri [[marmor]]koopia [[Farnese Atlas]], mis kujutab Atlast kandmas kera, millel on kujutatud 48 klassikalisest tähtkujust 41 või 42.

4. sajandil e.m.a. sai gloobus [[astronoomia]] [[muusa]] [[Urania]] tunnusesemeks. <ref name=Antiigileksikon/>

Gloobuse kui maakera kujutise valmistas teadaolevalt esimesena [[Krates Mallusest]], kes elas [[Kiliikia]]s, 2. sajandil e.m.a. See gloobus ei ole säilinud.

Gloobust kui maakera kujutist kasutati antiikajal harva, peamiselt valitseja võimu sümbolina. Esimesena hakkas gloobust selles tähenduses kasutama [[Demetrios Poliorketes]], hiljem ka [[Rooma keiser|Rooma keisrid]]. Gloobusest võimu sümbolina arenes välja [[riigiõun]]. <ref name=Antiigileksikon/>

[[9. sajand]]i alguses koostasid maakera gloobuse [[Abbassiidid]]e [[kaliif]]i [[Al-Ma'mūn]]i heaks töötanud kartograafid. [[1267]] valmistas maakera gloobuse [[pärsia]] astronoom [[Jamal ad-Din]] [[Peking]]is. Need ei ole aga säilinud.

Vanima säilinud gloobuse valmistas saksa kartograaf [[Martin Behaim]] [[1492]] [[Nürnberg]]is. [[1507]] valmistas [[Martin Waldseemüller]] esimese gloobuse, millel on kujutatud [[Ameerika]]t.

== Viited ==
<references/>

{{Commons|Globe|Globe}}

[[Kategooria:Kartograafia]]

[[az:Qlobus]]
[[id:Globe]]
[[ms:Glob]]
[[jv:Globe]]
[[be:Глобус]]
[[be-x-old:Глёбус]]
[[bs:Globus]]
[[bg:Глобус]]
[[ca:Globus terraqüi]]
[[cs:Glóbus]]
[[da:Globus]]
[[de:Globus]]
[[en:Globe]]
[[es:Globo terráqueo]]
[[eo:Globuso]]
[[eu:Mundu bola]]
[[fa:گلوب]]
[[fr:Globe planétaire]]
[[ga:Cruinneog]]
[[gl:Globo terráqueo]]
[[ko:지구의]]
[[hy:Գլոբուս]]
[[hr:Globus (svijet)]]
[[io:Globo]]
[[it:Globo]]
[[he:גלובוס]]
[[ka:გლობუსი]]
[[kk:Глобус]]
[[ky:Глобус]]
[[la:Globus (tabula)]]
[[lv:Globuss]]
[[lt:Gaublys]]
[[nl:Globe]]
[[ja:地球儀]]
[[no:Globus]]
[[pl:Globus]]
[[pt:Globo terrestre]]
[[ru:Глобус]]
[[scn:Crobbu]]
[[si:ලෝක ගෝලය]]
[[simple:Globe]]
[[sk:Glóbus]]
[[sl:Globus]]
[[sr:Глобус]]
[[sh:Globus]]
[[fi:Karttapallo]]
[[sv:Jordglob]]
[[tl:Globo]]
[[tt:Глобус]]
[[tg:Глобус]]
[[uk:Глобус]]
[[zh:地球儀]]
[[vep:Globus]]

Redaktsioon: 10. september 2012, kell 20:56

Gloobus on maailma vähendatud mudel. Gloobusele on kantud kõik maailmajaod ja riigid. Samuti on gloobusele märgitud kõik maailma mered.