Kütteõlid: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
OpenDocument (arutelu | kaastöö)
PResümee puudub
OpenDocument (arutelu | kaastöö)
PResümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Kütteõlid''' ehk õlikütused (inglise keeles ''fuel oils'') on vedelkütused, mis on enamasti toodetud [[nafta]] fraktsioneeriva destillatsiooni teel. Kütteõlisid on võimalik aga toota ka näiteks [[põlevkiviõli]]st (põlevkivi kütteõli). Kütteõlide kaks peamist kategooriat on [[kerge kütteõli]] ja [[raske kütteõli]], mis mõlemad omakorda jagunevad mitmesse alaliiki.
'''Kütteõlid''' ehk õlikütused (inglise keeles ''fuel oils'') on vedelkütused, mis on enamasti toodetud [[nafta]] [[fraktsioneeriva destillatsiooni|Fraktsioneeriv_destillatsioon]] teel. Kütteõlisid on võimalik aga toota ka näiteks [[põlevkiviõli]]st (põlevkivi kütteõli). Kütteõlide kaks peamist kategooriat on [[kerge kütteõli]] ja [[raske kütteõli]], mis mõlemad omakorda jagunevad mitmesse alaliiki.


Kerged kütteõlid (ehk ahjukütus, inglise keeles ''light heating oil'') on enamasti [[gaasiõli]]de hulka kuuluvad naftasaadused. Kerget kütteõli kasutatakse eramute kütteks, tööstuses, põllumajanduses ja laevadel.
Kerged kütteõlid (ehk ahjukütus, inglise keeles ''light heating oil'') on enamasti [[gaasiõli]]de hulka kuuluvad naftasaadused. Kerget kütteõli kasutatakse eramute kütteks, tööstuses, põllumajanduses ja laevadel.

Redaktsioon: 26. veebruar 2011, kell 11:39

Kütteõlid ehk õlikütused (inglise keeles fuel oils) on vedelkütused, mis on enamasti toodetud nafta Fraktsioneeriv_destillatsioon teel. Kütteõlisid on võimalik aga toota ka näiteks põlevkiviõlist (põlevkivi kütteõli). Kütteõlide kaks peamist kategooriat on kerge kütteõli ja raske kütteõli, mis mõlemad omakorda jagunevad mitmesse alaliiki.

Kerged kütteõlid (ehk ahjukütus, inglise keeles light heating oil) on enamasti gaasiõlide hulka kuuluvad naftasaadused. Kerget kütteõli kasutatakse eramute kütteks, tööstuses, põllumajanduses ja laevadel.

Rasked kütteõlid (inglise keeles heavy fuel oils, kõnekeeles kasutatakse tihti ebakorrektset venekeelset laenu masuut) jagunevad tootmisviisi järgi kahte gruppi - destillaatkütused ja jääkõlidest toodetud kütused. Rasked kütteõlid on ruumitemperatuuril (ca 20 °C) viskoossed vedelikud. Kuna viskoossus on raskete kütteõlide põhiline omadus, siis on see ka aluseks nende jaotamisel markideks. Vajaliku viskoossusega raske kütteõli margi saamiseks segatakse erinevaid destillaatkütuseid ja jääkõlidest toodetud kütuseid omavahel, lisades viskoossuse näitaja täpsemaks määratlemiseks tihti ka gaasiõlisid. Raskeid kütteõlisid kasutatakse eeskätt suurtes katlamajades ja laevakütusena.