Vahekliimavööde: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
PResümee puudub
Resümee puudub
'''Vahekliimavööde''' on [[Alissovi kliimaklassifikatsioon]]i kohaselt [[kliimavööde]], kus valitsevad [[õhumass]]id vahelduvad kaks korda aastas.
 
Pool aastat seal valitsevad seal lõunapoolse põhikliimavöötme õhumassõhumassid ja poolülejäänud poolel aastataastast põhjapoolse põhikliimavöötme õhumassõhumassid.
 
Vahekliimavöötmed asuvad põhikliimavöötmete vahel ja nende kliimatingimused muutuvad aasta jooksul. Vahekliimavöötmes toimuvad kliimailmastiku muutused vastavalt PäikeseMaa asendileorientatsioonile MaaPäikese suhtes. Kui [[Päike]] on [[seniit|seniidis]] [[põhjapoolkera]]l, siis nihkuvad kõik põhikliimavöötmed nendest põhja pool asuvaasuvate vahekliimavöötmevahekliimavöötmete peale. Kui Päike on seniidis [[lõunapoolkera]]l seniidis, siis nihkuvad kõik põhikliimavöötmed nendest lõuna pool asuvaasuvate vahekliimavöötmevahekliimavöötmete peale.
 
Vahekliimavöötmed on:
*[[lähisekvatoriaalne kliimavööde]], kus suvel valitseb [[ekvatoriaalne õhumass]] ja talvel valitseb [[troopiline õhumass]].
*[[lähistroopiline kliimavööde]], kus suvel valitseb [[troopiline õhumass]] ja talvel valitseb [[parasvöötme õhumass]].
*lähispolaarsed kliimavöötmed: [[lähisarktiline vööde|lähisarktiline]] ja [[lähisantarktiline vööde]], kus suvel valitseb [[parasvöötme õhumass]] ja talvel valitsevad vastavalt [[arktiline õhumass|arktiline]] ja [[antarktiline õhumass]].
 
==Vaata ka==
15 888

muudatust

Navigeerimismenüü