Conrad 900 Aramis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Conrad 900 Aramis
Prangli merepääste.JPG
Ajalugu
Valminud Poola, 1979–
Tehnilised andmed
Pikkus 9,01 m
Laius 3,0 m
Süvis ahtris 0,9 m
Veeväljasurve 2,8 t (tühjalt)
Peamasin

Sisemootor SW400 R6

võimsusega (70/95 kW)
Kiirus 7/10 sõlme
Laevapere 2 meeskonnaliiget + 10 reisijat

Conrad 900 Aramis on Poolas toodetud ja Eestis ning endises idablokis kasutusel olev lihtne vöörikajutiga töökaater. Kutsutakse lihtsalt 'Aramiseks'.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna 1980. aasta olümpiaregatiks ehitatud Pirita purjespordikeskuse jaoks osteti tugifunktsioonide täitmiseks Poolast 1979–1980 hulk ühetüübilisi töökaatreid. Neid sai kasutada abilaevadena purjetamistel või majandusvedudeks. Kõigil olid algselt punaseks värvitud kered valge pealisehitisega. Esimesed kaatrid olid väikese roolimajaga. Pärast olümpiamänge osteti asemele uuemad kaatrid ja vanad jagati muudele asutustele. Tänaseks on Aramised läinud enamasti erakätesse.

Conrad Aramis kaatreid kasutas vähesel määral ka Nõukogude Sõjalaevastik.

Kaater on üldiselt väga õnnestunud ja seetõttu on olnud jätkuvalt tootmises vähemalt kuni viimase ajani.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaater on väga tugev ja merekindel. Kere on valmistatud plastikust. Vööriotsas asub roolimaja koos kajutiga, kus on ühtlasi 1-2 magamiskohta. Esimesed kaatrid olid väiksema ettekallutatud roolimajaga. Pärast olümpiamänge ostetud kaatritel on roolimaja tagumine sein püstine.

Diiselmootor Rekin SW400 (Perkinsi koopia) asub roolimaja taga katte all. Osadel kaatritel on Andoria (Volvo Penta koopia) mootor. Vanematel versioonidel on võimsus 70 kW, uuematel 95 kW. Kaatril on ahtris 1 sõukruvi ja roolilaba. Kütusevaru on 200 liitrit, millega on võimalik sõita kuni 30 h (kütusekulu u 7...9 ltr/h). Miinuseks on üsna aeglane sõidukiirus.

Lahtine kesk- ja tagaosa on reisijate (10) või lasti paigutamiseks. Algselt oli kaater mõeldud ka kuni 6 purjejahi pukseerimiseks.

1980-ndatel ehitatud kaatri hinnaklass on sõltuvalt modifikatsioonist ja vanusest u 15 000 eurot.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]