Arutelu:Hetid

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Arutelu:Hetiidid)
Jump to navigation Jump to search

Seda materjali netist ei leia, võib-olla mingist teatmeteosest --Dj Capricorn 29. detsember 2006, kell 16:26 (UTC)

Mis materiali? Net on hetiitide materiali täis. Meri. Ei jõua lugedagi. Nende raamatukogu kus oli 8 keeles raamatuid, kus esimestu korda pandi autorite nimed teoste juurde kirja. Mille kreeklased üle võtsid. Kes olid kirjavahetuses Mükeene vürstidega. See oli ju ainuke võimalik lüli kultuuri üleminekuks Euroopa. Esimene indoeurooplaste tsivilisatsioon! Raud, see demokraatlik metall, mis pani aluse uuele küllusele ja sellega täiesti uuele ajale. Et lihtinimesed said juba ka omaette tööd tegema hakata. Rauast tööriistade teke. Nende abil tehtud vankrid, majad, laevad, ... Turu avanemine ka talumehele. Töötegemisel kokkurääkimiset ja turuplatsilt võrsunud demokraatia. Omavahelisest rääkimisest! Sõna - logos - tuli sealt. See sulatamise algus ja sepistamise leidmine, et seda karastada teraseks. See kiivas hetide saladuse hoidmine.– Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Ivo Vahur (arutelukaastöö) .

Eelkõneleja tahtis nähtavasti öelda, et see jutt siin ei ole veebist kopipeistitud. Andres 7. november 2010, kell 22:11 (EET)
Nagu sa allkirjast (mida ise kipud mitte panema) näha võid, on kommentaar kirjutatud 4 aastat tagasi. Neli aastat tagasi oli see artikkel ka natuke teises seisus. Arvesta sellega. Muidugi on kõik kohad materjali täis, aga see materjal ei ilmu mingil maagilisel moel siia, vikipeediasse. Keegi peab selle siia panema. Paraku on neid, kes seda teeks oluliselt vähem, kui igasugust materjali.--Kyng 7. november 2010, kell 22:39 (EET)
Ei vaadanud. Aitäh. Aga üks erakordselt huvitav uus fakt oli küll. Pankus! Seal mererahvaste aastaarvu järel on üks 0 puudu. Vist oli 119, aga on võimalik vaid 1190. Aga see kõik on eri allikates niivõrd varieeruv, et enne järjepidevaid kirjalikke allikaid pole vist lootustki mingit punktuaalsust saavutada. Mina olen vähemalt omaenese nimega.--Ivo Vahur 8. november 2010, kell 00:57 (EET)

Hetid ei leiutanud kerget sõjavankrit vaid võtsid selle üle. Hobusel ratsutamine ja kerge sõjavanker olid (proto)indoeurooplaste kaks leiutist millega nad tsiviliseeritud aladele suutsid tungida. Hetid tulid hobustel. Hüksoslased tungisid sõjavankritega Egiptusesse. (On uusi variante.) Selle aja kandis võtsid üle. See oli indoeurooplaste sissetungi laine (ka mitannid ja veel...) Raud hakkas ka varem, umbes 2000, kuid kuna selle sulatamis ja töötlemistüübid on erinevad (meteoriidi, vist oli veel mingi kristalliline ..) siis sobib 1500 küll. Indias 1800 pandud. Paljud kipuvad panema alles selle aja kui jõuti selle teraseks sepistamise esimeste algeteni. --Ivo Vahur 8. november 2010, kell 01:27 (EET)


Üks laps oli Vikipeediale halastanud ja siia oma konspekt ülesse riputanud. Tõesti ei tea kust ta materjalid pärinevad. Panin natuke oma materjale lisaks, kohendasin, korjasin natuke räbu ära aga ega seegi ilma viideteta kedagi siin õnnelikuks tee. Tööd veel küllaga. Vähemalt endal natuke süda kergem. --Ivo Vahur 9. november 2010, kell 00:51 (EET)


Käänatakse "hett, heti, hetti" ja "hetiit, hetiidi, hetiiti". Õige on "hettide, hetiitide". Andres 10. november 2010, kell 15:17 (EET)

Arutelu:Hetiidi riik[muuda lähteteksti]

Arutelu:Hetiidi riik

Allikad[muuda lähteteksti]

Põhiprobleem on allikate puudumine. See muudab kogu suhteliselt pika artikli ebausutavaks. --Fennomaani (arutelu) 4. juuni 2016, kell 19:29 (EEST)

Kui kirjutajat oleks, teeksin ettepaneku tekst kustutada ja kirjutada uuesti allikate põhjal, isegi kui tuleb tunduvalt lühem kui praegune viitamata ja keeleliselt puudulik versioon. --Fennomaani (arutelu) 12. juuni 2016, kell 18:27 (EEST)

Võtsin järgneva veidruse välja: "Neile oli omane autoritenimeline kultuur ja (üks? kuninglik)raamatukogu." Võimalik, et kirjutajal oli mingi mõte, aga ta ei suutnud end eesti keeles väljendada. --193.40.13.173 11. mai 2018, kell 13:13 (EEST)

Toimetamise käigus viskasin välja ka kunagi Vikis tegutsenud kliimahullu seosetu sonimise jäänused. Alternatiivsed ajalooteooriad on nummid, aga esiteks peaks need olema väljendatud inimkeelsel kujul ja teiseks ei peaks need olema kommentaarideta üle kõigi artiklite laiali määritud. Morozovi teooriaid me siia ju ka ei lisa. --193.40.13.173 11. mai 2018, kell 13:44 (EEST)