Ökoloogiline nišš

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Ökonišš)
Jump to navigation Jump to search
Neil kahel (kollakal ja hallikal) samblikuliigil on mõneti erinevad ökonišid

Ökoloogiline nišš ehk ökonišš ehk nišš on ökoloogiline mõiste, mis iseloomustab liigi või populatsiooni suhtumuslikku positsiooni eripära ökosüsteemis.[1]

Niši parameetrid[muuda | muuda lähteteksti]

Nišši kirjeldatakse kui liigiomast piirkonda graafikul, mille telgedeks on erinevate biootiliste ja abiootiliste keskkonnategurite muutuvad väärtused. Vastavalt konkurentsi välistamise reeglile (ehk Gause reeglile) ei saa kaks liiki hõivata täpselt sama niši samas keskkonnas pikka aega.

Mõistet "ökoloogiline nišš" kasutas esmakordselt loodusteadlane Joseph Grinnell oma 1917. aasta teadustöös "The niche relationships of the California Thrasher".

Niši mõistet populariseeris eriti tuliselt 1958. aastast G. Evelyn Hutchinson.

Eristatakse fundamentaalset ja realiseerunud nišši. Esimesel puhul on tegu kogu keskkonnatingimuste kompleksiga (bioloogilised ja füüsilised), milles organism on võimeline eksisteerima. Realiseerunud nišš tähendab aga eelmisest kitsamaid keskkonnatingimusi, kus organism on tugevalt kohastunud.

Erinevatel liikidel võivad erinevates kohtades olla sarnased nišid ja samad liigid võivad erinevates kohtades hõivata erinevaid nišše.

Mõnikord kui taimi ja loomi introdutseeritakse uutesse nišidesse, võivad nad hõivata uusi nišše või ka pärismaiste liikide nišše, tõrjudes viimaseid välja ja saada (kahjulikeks) võõrliikideks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Pocheville, Arnaud (2015). "The Ecological Niche: History and Recent Controversies". peatükis Heams, Thomas; Huneman, Philippe; Lecointre, Guillaume et al. Handbook of Evolutionary Thinking in the Sciences. Dordrecht: Springer. pp. 547–586. ISBN 978-94-017-9014-7.