Moskvitš-412

Allikas: Vikipeedia

Tootmise algus Moskvas[muuda | redigeeri lähteteksti]

Moskvitš 412 tootmine algas Moskvas 1967 ning lõppes 1976, et teha ruumi uutele mudelile.

Tootmise jätkamine Iževkskis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuid tootmine kolis üle Iževskisse (Udmurdi ANSV-sse) Ižmaš tehasesse, mis tootis nii sõjatehnikat kui ka autosid.
Pärast ümberkolimist lisati seal toodetud 412 mudelile lisaks nimele ette ka lühend IZ ,mis tähistas tootja tehast.
Välja vahetati ka auto ninal asuv embeem,mis ennem oli moskva oma punane Kremli torn,nüüd aga tehase logo.
Izhevskis toodeti 412 mudelit muutumatul kujul aastast 1976 kuni aastani 1982.Aastate jookusl tehti jooksvalt parandusi/uuendusi.
IZh tehasest välja veerenud 412 mudelid olid teada oma parema töökindluse mõttes.
Seal toodetu oli parema kvaliteediga ning parandati ära kõik vead,mis olid Moskva tehase toomisel ilmnenud.
Samuti oli Moskva tehases tootmises ainult sedaan 412, kuid Izhevski tehases pandi liinile teisigi keretüüpe,nagu seda oli universaal,kombi ja pickup , nendest kaks viimast läksid nõukogude liidu majanduse käsutusse.

Erandid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Et moskvichis majandites (kolhoosides) paremini vastu peaks,ehitati need autod mis mõeldud majanditele spetsiaalselt täiskerele.

Populaarsus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Populaarsetel aastatel 1960-1970 leidsid moskvichid rakendust miilitsas ja kiirabis.
Moskvitš 412 oli kogu oma perekonna kõike populaarem mudel üldse,sest tuli välja moskvichi tootja jaoks kõige õigemal ajal ,neid osteti nagu soojasid saiu nii nõukogude plokis , kui ka ida-ploki riikides,ning väga palju läks ka ekspordiks.

NSVL rahvas kannatab[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nõukogude liidus kehtis autoloa järjekord ,mis Ida-Saksamaal küündis 10. aasta pikkuseks.Tänu oma suurele populaarsusele Idablokki riikides ja Soomes, kannatasid muidugi nõukogude inimesed kõige rohkem,sest nende ootejärjekorrad sellevõrra pikenesid.
Moskvich 412 nimetuse lõppu lisandus veel rida tähiseid, mis märkisid nende kasutus piirkonda või otstarvet.
Nii oli näiteks tehtud moskvich spetsiaalselt troopika vöötme või hoopis eriti karmide talvede jaoks.
Moskvich 412T oli näiteks takso või Moskvich 412P parempoolse rooliga.
Parempoolse rooliga 412 furgoone toodeti spetsiaalselt NSVL postiteeninduse jaoks ning 1/5 toodangust läks ka ekspordiks Soome või vasaku liiklusega riikidesse. Läbi oma tootmisaastate tehti mudelile jooksvalt uuendusi,et parandada veelgi tema töökindlust.

Automaatkäigukast[muuda | redigeeri lähteteksti]

1980 paiku hakati moskvich 412 -le arendama automaatkäigukasti,(eelnevalt NSVL-is olemas ainult KGB volgadel), mis sai ka teoreetiliselt valmis,kuid kuna Nõukogude liit oli selleks ajaks põhimõtteliselt majanduslikult pankrotis ja sõiduki populaarsus Vaz-i ees langenud ning juhatuses tööl paadunud kommunistid,lükkas juhatus automaatkasti tootmise plaani tagasi väitega :"Nõukogude rahvaauto peab olema lihtne ning arusaadav, me ei saa panna rahvaautosse luksusseadet, millest omanikul mõistus üle ei käi.",nii ongi ainult 1 originaal eksemplar praegu Moskvas Moskvichi muuseumis vaatamiseks.

Stagnatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nõukogude liidu allakäik algab Lääne rünnakuga Tähesõdade programmist,mille tulemusena kogu Nõukogude liidu majandus peatub totaalselt ning arengut, kui sellist ei toimu peaaegu mitte üheski valdkonnas. Moskvich saab selles võitluses rängalt lüüa,kuna peamaja asub otse Moskva südames oli ettevõte tõsiselt mõjutatud,võrreldes Vaz-iga,kes sai rahus ajada Itaalia Fiatiga arendustööd edasi,kuna neile jagati helgemalt välis valuutat.Selleasemel,et liikuda Moskvichis auto arenduses edasi otsustati ressursside nappuse tõttu jääda vana kere juurde kuid teha sellele "tõsiseid" korrektuure,mis põhinesid lihtsalt sisustuse ja välimuse muutmises,põhiliselt: tuled, istmed,rool, armatuur,ukselingid, ukseklaasid,raadio. Kuna uuendused olid tagasihoidlikud edendas Vaz mosset kahekordselt ning müüginumbrid langesid veelgi.

sarnasus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Põhiliselt on Moskvitš 412 vahetamatult sarnane oma eelkäijale Moskvitš-408, mida põhimõtteliselt ta ongi (kere on sama), v. a., et 412 on suur parandustöö, mis kõik oli kehvasti 408 juures,oli tehtud 412 peal poole paremaks

Moskvichi uudsus[muuda | redigeeri lähteteksti]

kõige tähtsam oli muidugi turvavarustus.Alles 412 sai Euroopa standardid täidetud !!! 412 sai Moskvichi perekonnas esimest korda turvavööd ,mida tootis Ensv( Eesti ) ettevõte Norma.

Täitsa uus mootor "UZAM-412" mille NSVL varastas BMW 1500-lt ning täiendas seda NSVL teede oludeks ja pidurivõimendi vaakumpumbaga mis kergendas piduri vajutamist(piduri võimendi).

Lisaks veel oli 412 esimene auto NSVL-is millel oli tugevatud raamosad ja kokkusurutav roolivarras, kõik see tehti liiklusohutuse vaatenurgast.
Lisaks viidi käigukast roolisambalt põrandale,paigutati ümber tagatuled ja lisati salongi pehmendavaid osasid,rooli keskosa mis oli 408 olnud metallist asendati 412 juures vahtplastiga,käsipiduri hoob mis eelnevalt asus rooli all ja oli käega rooli poole tõmmatav paigutati ümber põrandale.Uuendustööde käigus vahetusid vastavalt aastakäigule ka ukse sisemised käepidemed ja välimised käelingid.Vastavalt tehasele ja mudelile muutusid ka välipeeglid.Isegi autovõtmed tegid läbi uuenduskuuri,algusaastatel 412 kasutusel olnud Gaz-i väike uksevõti kadus kasutusest ning vana süüteluku võtit hakati kasutama ukseluku võtmena ning uuele süütelukule kujundati uus võti plastkatte peaga,kusjuures Azlk( moskva tehas muutis uksevõtme kuju sarnaseks Vaz-i omale ( L tähe kujuline)põhjus võis olla Stagnatsiooni täieulatuslik mõju Moskva autotehasele,kus ressursse nappis.

raiskamine ehk debiilsus või isegi koonerdamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nõukogude liidu tootmine pole kunagi olnud suur hiilgus,ning Moskvich pole selle kohapealt mingi erand. Esimese asjana näitas Nõukogude liit oma saamatust välja asjaoluga,et liidu rahva jaoks toodeti autosid vähem kvaliteetselt. Nii Näiteks oli kroomdetaile eksport mudelitel hulgaliselt rohkem,kuna kroomimine oli kallis tegevus ja kulutas palju ressursse.
On ka teada fakt, et "kvaliteedimärk" auto tootmise kohapealt peaks ette nägema tõsist kontrolli enne tehasest lahkumist,tegelikus oli aga selline,et liidu rahvale toodetavad autod enamuselt ei läinud kontrolli vaid otse rongivagunisse,kusjuuures juba peale või mahalaadimisel tekkisid autole vigastused mida ei üritatud isegi varjata,poes lihtsalt märgiti raamatusse vigastus juurde ja arvati hinnast maha.Eksporti saadetavad autod läbidi iga kui viimne põhjaliku kontrolli ning mõningal juhul isegi 2 korda. Auto värvimisega koonerdas ka NSVL kui tegu oli kodumaa teedele mineva sõidukiga,nii näiteks ei nähtud põhjaliku vaeva kere üle käimist roostevastase vahendiga.
Tuli ka ette juhtumeid kus olenevalt tehase tööliste vahetusest,tähtpäevadest või kuust ja plaanimajanduse aastast hoiti kokku või jäeti lisamata detaile autole,mõningal juhul kohe nii palju,et sõiduk tuli saata pärast ostu kohe hooldusesse,kus kõik puuduolevad detailid juurde lisati.Kõige ehtsam näide kvaliteedist on võtta üks eksporti saadetud auto mis võib olla isegi 10 aastat vanem ,kui sama mudel sama värvi ja sama tehnikaga kuid siseturu oma ning võib märgata,et siseturu versioon on tõsisemalt roostetanud ning ilmselt korduvalt ka remondis käinud.

Soome,eksport autode eksportija[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nsvl-is olid igas liiduriigis autopoed,kuhu toodi autosid otse tehasest,kuid need sõidukid polnud siiski nii head,kui seda olid samad sõidukid ekspordiks.Nii näiteks oli ka Eestis olemas turistidele spetsiaalselt mõeldud autopood,kust tohtisid osta auto ainult turist ja valuuta eest.Selleks,et hädine kodanik ka endale auto saaks,ega peaks ootama autoostu nimekirjas tutikat autot 10 aastat,oli võimalus ka osta odavamalt Soomest tagasi saadetud eksport sõidukeid.Üldiselt olid ka need üpris ära sõidetud ning vajasid pärast ostu tõsist remonti,see-eest olid Soomest tulnud siiski paremad vastupidajad ning kvaliteeti andis võrrelda.

RALLY[muuda | redigeeri lähteteksti]

nõukogude liidu ainukeste esindajatena käisid 3 "moskvich 412" London-Mehhiko maratonil 1970. aastal, sõites kokku 25,810 km ,osavõtjatest 1/3 katkestasid tänu karmile loodusele,või tehnilistele probleemidele.
Kuigi moskvichitel tuli ette tõsiseid remonte,pidasid kõik 3 ralli lõpuni vastu.Muidugi ei mindud rallile täiesti tavaliste tehaste seadetes sõidukitega,tavalise bensiinipaagi asemele paigaldati topeltpaak,karteripõhi tehti terasest,et see peaks löökidele paremini vastu,kindalaeka asemel paigaldati lisanäidikute seadmed,pagasnikusse paialdati hapniku baloonid,millega toideti mootorit,juhul kui see mägedes sõidab,et kompentseerida niigi nõrga mootori võimsust.Tavalise karburaatori asemele pandi tunduvalt tõhusam,mootorile lisati õlijahutus radiaator ning muidugi karterikaitse,käigukasti kest tehti terasest,kaasa anti kõik remondi komplektid,autodele paigaldati elektrilised klaasipesu pumbad,ning topeltpaagid,kapotid värviti mustaks ning kerele keevitati terve lisa tugevduse detaile ,et teha kere veel vastupidavamaks ja jäigemaks.Autole paigaldati halogeentuled.Esiratastele nii ette kui taha porilapakad,põhituled kaeti metallvõredega,kahe klaasipritsi otsmiku asemel paigaldati ainult 1 ja see täpselt keskele.Ime oli aga see,et kuigi tegu oli ralliga ja mõte oli sõiduk võimalikult kiireks teha, jäeti autosse sisse ikkagi tehase seadest raadio,kusjuures paigaldati spetsiaalselt FM versioonid,et rallisõitjatel oleks võimalus kuulata lääne raadiot. tulemustega: 12 L. Potapchik/E. Bazhenov/Y. Lesovski Moskvitch 34hr 6min 17 G. Holm/V. Boubnov/K.Guirdauskas Moskvitch 38hr 52min 20 S. Tenishev/V. Kislykh/V. Chirochenkov Moskvitch 41hr 5min