Kasutaja arutelu:Mmandalu/Bioom

Lehekülje sisu ei toetata teistes keeltes.
Allikas: Vikipeedia

Tegemist on väga hästi kirjutatud ja põhjaliku artikliga. Teema on geograafia vallas kindlasti väga oluline ja on hea, et selline teema Vikipeedias nii põhjalikult kajastust leiab. Väga hea, et on kasutatud nii pilti kui ka muid graafilisi elemente. Ka välislinke on palju, nii et teemahuvilised leiavad soovi korral veel palju lugemismaterjali.

Siiski mõned kommentaarid ja märkused:

Bioom ehk makroökosüsteem on klimaatiliselt ja geograafiliselt defineeritud kui sarnaste tingimustega (näiteks taime-, looma ja pinnaseorganismide kooslused) piiritletav ala[1]. – viite nr pärast punkti

nagu näiteks laia-ja kitsalehised -> näiteks laia-ja kitsalehised

[[Savann|savannid]) -> ?

... ja kliima.Erinevalt ökotsoonidest ... -> pärast punkti tühik

Erinevalt ökotsoonidest, ei ole bioomid -> Erinevalt ökotsoonidest ei ole bioomid (koma ei ole)

Fundamentaalses bioomiklassifikatsioonid on: -> Fundamentaalsed bioomiklassifikatsioonid on:

öõuna Aafrikas -> Lõuna-Aafrikas

kaitseall -> kaitse all

eritigi -> eriti

vahemere kliimavööndid -> Vahemere kliimavööndid

nö -> n-ö

„niiskuse provintsi“ , -> „niiskuse provintsi“, (enne koma pole tühikut)

Kuigi tema skeem suurelt ignoreerib pinnast ja päikesekiirgust, Holdridge siiski tunnustas, et need olid tähtsad faktorid bioomide määramisel. -> Kuigi tema skeem ignoreerib pinnast ja päikesekiirgust, tunnistas Holdridge siiski, et need olid tähtsad faktorid bioomide määramisel.

Selline uurimus viidi läbi Simsi jt. poolt Põhja-Ameerika rohumaadel.-> Sellise uurimuse viisid läbi Sims jt Põhja-Ameerika rohumaadel. Ka aasta võiks olla Simsi jt taga sulgudes, kuna uurimus läbi viidi.

näitasid et, -> näitasid, et

Holdridge-i bioklassifikatsiooni -> Holdridge'i bioklassifikatsiooni (vt ka teised Holdridge-i üle)

lihtsustati Whitakeri omas -> lihtsustati Whitakeri (aasta?) omas

elus looduse –> eluslooduse

sademed ja temperatuur –> : sademed ja temperatuur

Ta skeemi võib võtta kui Holdridge-i oma lihtsustus, lihtsamini ligipääsetav kuid sellel puudub Holdridge-i suurem täpsus. -> Tema skeemi võib võtta kui Holdridge'i oma lihtsustust – lihtsamini ligipääsetav –, kuid sellel puudub Holdridge'i suurem täpsus.

globaalsete bioomide esinduse -> globaalsete bioomide esitusel

suureneval empiirilistel näidistel -> suurenevatel empiirilistel näidistel

Ta oli unikaalses positsioonis, et teha sellist holistilist assertatsiooni, kuna ta oli eelnevalt koostanud bioomide klassifikatsioonide arvustuse –> Tal oli sellise holistilise assertatsiooni tegemiseks unikaalne võimalus, kuna ta oli eelnevalt koostanud bioomide klassifikatsioonide arvustuse.

Võtme mõisted Whittaker-i skeemist arusaamiseks -> Võtmemõisted Whittakeri skeemist arusaamiseks

Füsiognoomia: Ilmsed omadused, välised tunnused või ökoloogiliste kogukondade või liikide olemasolu -> Füsiognoomia: ilmsed omadused, välised tunnused või ökoloogiliste kogukondade või liikide olemasolu

teimestiku struktuur -> taimestiku struktuur

nende looma kogukondade iseloomuomadused. -> loomade?

ainutlt -> ainult

Whittaker, näinud vajadust lihtsamaks mooduseks kogukonna struktuuri ja keskkonna suhte väljendamiseks, kasutas mida ta nimetas piirialade mustrite “gradiedi analüüs”, et siduda kogukondi kliimaga ülemaailmsel skaalal. -> Whittaker, näinud vajadust lihtsamaks mooduseks kogukonna struktuuri ja keskkonna suhte väljendamiseks, kasutas piirialade mustrite “gradiendi analüüsi”, et siduda kogukondi kliimaga ülemaailmsel skaalal.

Märguse gradient alas mis on avatud muutuvale veele ja kuivale, millel on erinevat intensiivsused wastavalt asukohale tõusust mõõnani -> Märguse gradient alas, mis on avatud muutuvale veele, ja kuivale, millel on erinevad intensiivsused vastavalt asukohale tõusust mõõnani

Nende gradientide kõrvalt, Whittaker märkas mitut trendi mis võimaldasid tal kvaliteetselt rajada bioomi tüübid. -> Nende gradientide kõrvalt märkas Whittaker mitut trendi, mis võimaldasid tal rajada kvaliteetselt bioomi tüübid.

Gradient liigub soodustavalt ekstreemseks, koos vastavate muutustega produktiivsuses -> Gradient liigub soodustavalt (?) ekstreemseks koos vastavate muutustega produktiivsuses

Physiognomic -> Physiognomic

vähenev kogukonna struktuur ja vähenemine kihtide erinevuses kui keskkond muutub vähem soodsaks -> vähenev kogukonna struktuur ja vähenemine kihtide erinevuses siis, kui keskkond muutub vähem soodsaks

alfa ja beeta liigite mitmekesisused/erinevused vähenevad soodstest ekstreemsetesse keskkondadesse -> alfa ja beeta liikide mitmekesisused/erinevused vähenevad soodsatest keskkondadest ekstreemsetesse keskkondadesse.

Iga kasvu vorm (näiteks rohud, põõsad, jne) omab iseloomulikku kohta millel on maksimaalne tähtsus mööda piirialasid -> Iga kasvuvorm (näiteks rohud, põõsad jne) omab iseloomulikku kohta, millel on maksimaalne tähtsus mööda piirialasid.

kasvu vormid -> kasvuvormid

effektid -> efektid

ning komvineeris selle koos gradiendiga (2), niiskuse gradiendiga, et, väljendada eelnevaid järeldusi Whittakeri klassifikatsiooni süsteemis -> ning kombineeris selle koos niiskuse gradiendiga (2), et väljendada eelnevaid järeldusi Whittakeri klassifikatsiooni süsteemis

x telg -> x-telg

Heinrich Walteri klassifikatsiooni süsteem, väljatöödatud Heinrich Walteri, Saksa ökoloogi, poolt, erineb nii Whittakeri kui Holdridge-i skeemist, kuna see võtab arvesse temperatuuri ja sademete hooajalisust -> Saksa ökoloogi Heinrich Walteri väljatöötatud klassifikatsiooni süsteem erineb nii Whittakeri kui Holdridge'i skeemist …

See süsteem, ka baseeruv sademetel ja temperatuuridel, eristab 9 suuremat bioomi, koos tähtsamate klimaatiliste omaduste ja taimestiku tüüpidega on kokku võetud järgnevas tabelis. -> See süsteem, baseeruv sademetel ja temperatuuridel, eristab 9 suuremat bioomi koos tähtsamate klimaatiliste omaduste ja taimestiku tüüpidega, mis on kokku võetud järgnevas tabelis. (<- loetelus äkki? Pole tabelit)

Iga bioomi piirid korreleeruvad niiskuse ja külma stressi tingimustega, mis on tugevad määrajad taimestikule ning seetõttu taimestikule mis defineerin regiooni.

Ekstreemsed konditsioonid, näiteks soo üleujutus, võivad luua erinevaid tüüpi kogukondi samas bioomis.

Suve vihma aastaaeg ja jahedam „talve“ kuiv aastaaeg -> suvine vihmane aastaaeg ja jahedam talvine kuiv aastaaeg

Põua kindel -> põuakindel

Metsa alad -> metsaalad

Aegajalt -> aeg-ajalt

Pakase vastupidav -> pakasele vastupidav

Pakase kindel -> pakasekindel


Llaanemets (arutelu) 9. oktoober 2014, kell 18:25 (EEST)[vasta]

Esimeses lõiguks peaks peale esimese lausele järgnevatel lause/lausetel viide taga olema.

näiteks laia-ja kitsalehised -> kas ongi lehised, mitte lehelised`?

Savann esmakordsel mainimisel siselingina

„niiskuse provintsi“ mis on selgelt nähtavad ->  „niiskuse provintsi“, mis on selgelt nähtavad

Kuigi tema skeem suurelt ignoreerib pinnast ja päikesekiirgust, Holdridge siiski tunnustas, et need olid tähtsad faktorid bioomide määramisel. -> Kuigi tema skeem ignoreerib pinnast ja päikesekiirgust, tunnistas Holdridge siiski, et need olid tähtsad faktorid bioomide määramisel.

Sellise uurimuse viisid läbi Sims jt (1978)Põhja-Ameerika rohumaadel. -> Sellise uurimuse viisid läbi Sims jt (1978) Põhja-Ameerika rohumaadel.

Ta skeemi võib võtta kui Holdridge-i oma lihtsustus, lihtsamini ligipääsetav kuid sellel puudub Holdridge-i suurem täpsus. -> Tema skeemi võib võtta kui Holdridge'i oma lihtsustust – lihtsamini ligipääsetav –, kuid sellel puudub Holdridge'i suurem täpsus.


Whittaker-i -> Whittakeri

taimestiku struktuut ->  taimestiku struktuur

nende looma kogukondade iseloomuomadused -> looma v loomade?

Märguse gradient alas mis on avatud muutuvale veele, ja kuivale, millel on erinevad intensiivsused vastavalt asukohale tõusust mõõnani -> Märguse gradient alas, mis on avatud muutuvale veele, ja kuivale, millel on erinevad intensiivsused vastavalt asukohale tõusust mõõnani

Nende gradientide kõrvalt, Whittaker märkas mitut trendi mis võimaldasid tal rajada kvaliteetsed bioomitüübid. -> Nende gradientide kõrvalt märkas Whittaker mitut trendi, mis võimaldasid tal rajada kvaliteetselt bioomi tüübid.


Gradient liigub soodustavast ekstreemseks, koos vastavate muutustega produktiivsuses -> Gradient liigub soodustavast olukorrast, seisundist (?) ekstreemseks koos vastavate muutustega produktiivsuses


soodstest -> soodsatest

kohta millel on maksimaalne -> kohta, millel on maksimaalne

ning kombineeris selle koos niiskuse gradiendiga (2) et, väljendada eelnevaid järeldusi Whittakeri klassifikatsiooni süsteemis ->  ning kombineeris selle koos niiskuse gradiendiga (2), et väljendada eelnevaid järeldusi Whittakeri klassifikatsiooni süsteemis


Saksa ökoloogi Heinrich Walteri väljatöötatud klassifikatsiooni süsteem erineb nii Whittakeri kui Holdridge'i skeemist … -> Saksa ökoloog Heinrich Walteri väljatöötatud klassifikatsiooni süsteem erineb nii Whittakeri kui Holdridge'i skeemist …

Iga bioomi piirid korreleeruvad niiskuse ja külma stressi tingimustega, mis on tugevad määrajad taimestikule ning seetõttu taimestikule mis defineerivad regiooni. -> Iga bioomi piirid korreleeruvad niiskuse ja külma stressi tingimustega, mis on tugevad määrajad sellisele taimestikule, mis defineerib regiooni.


Llaanemets (arutelu) 14. oktoober 2014, kell 21:06 (EEST)[vasta]

See siin tundub selle plagiaat. Adeliine 27. veebruar 2019, kell 14:29 (EET)[vasta]