Madis Salum

Allikas: Vikipeedia

Madis-Ilmar Salum (29. november 1945 Tartu11. november 2022 Pärnu) oli eesti ajakirjanik ja suhtekorraldaja.

Haridus ja noorpõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Salum lõpetas Tallinna Pedagoogilise Instituudi 1979. aastal kultuurharidusteaduskonnas õppinud näitejuhina.

Enne õpinguid töötas ta lühikest aega lavapoisina Eesti Draamateatris ja Ugalas. Näitlejana jõudis Salum lavale 1963. aastal näiteks lavastuses "Orfeus laskub põrgusse". Näitejuhina oli ta ametis kursuse õppejõu Hans Korvi lavastatud diplomietenduses.

1970. aastate alguses tegi karjääri Eesti Õpilasmalevas: oli algul Kärstna rühma komandör, siis Põhja piirkonna komandör ja lõpuks Eesti Õpilasmaleva komandöri asetäitja.

Töö ja looming[muuda | muuda lähteteksti]

Salum töötas aastakümneid uudisteajakirjanikuna. Aastatel 1976–1987 oli ta Eesti Telegraafiagentuuri korrespondendipunkti juhataja Pärnus ja TASS-i korrespondent.

Salum kirjutas mitu filmi- ja saatestsenaariumi[viide?] ning tegi mitu vaatefilmi[viide?]. Salum töötas ka inkassofirma Raidman Pärnu büroo juhatajana ning augustist 2005 kuni 2007. aastani AS-i Werol Tehased suhtekorraldajana.

Televisioonis[muuda | muuda lähteteksti]

Madis Salum töötas aastaid Eesti Televisioonis, oli uudistesaate "Aktuaalne kaamera" toimetaja ja kommentaator ning Pärnu ja Moskva korrespondent.

Koos Uno Maasika, Mati Talviku, Virve Liivanõmme, Märt Müüri ja teistega juhtis Salum päevakajalist ühiskonnasaadet "Vaatevinkel".

Eesti taasiseseisvumisaja murrangulisi sündmusi kajastas Salum informatsioonisaadete vanemtoimetajana. Ta tegi otseülekandeid Toompea istungitesaalist, Toompea lossi õuel toimunud Interrinde korraldatud meeleavaldusest 15. mail 1990 ja ärevatel päevadel 1991. aasta jaanuaris.

Juunis 1990 osales Madis Salum Eesti Televisiooni pikimas otsesaates "Öö-TV".[viide?]

Raadios[muuda | muuda lähteteksti]

Raadiotööd alustas Salum 1960. aastate lõpus Eesti Raadio Andres Vihalemi juhitud noortesaadete toimetuses, kus tegi teemalõike noortesaatele "Tulipunkt". Selle kõrvalt osales Salum Eesti Raadio noorte reporterite klubi õppustel. Esimene toimetaja, kelle käe all ta juba iseseisva noore ajakirjanikuna praktilise ajakirjanikutöö tarkusi kogus, oli spordiajakirjanik Toomas Uba.

Järgnesid aastakümned, kui ta aitas korrespondendina sisustada uudistesaadet "Päevakaja". Ta oli Eesti Raadio korrespondent Kohtla-Järvel. Salum tegi raadio uudistesaadetele kaastööd ka siis, kui oli Eesti Televisiooni korrespondent Pärnus.

1993. aasta suvel pani Salum Hiiumaal tööle kohaliku Hiiu Raadio ja oli raadiojaama esimene peatoimetaja. Esimesed saated anti eetrisse koos ajakirjanik Toivo Aarega. Hiiu Raadio kuulus Kohalike Raadiote Liitu (KORAL). Salum oli ka üks KORAL-i asutajaid.[viide?]

Salum jõudis olla Kagu Raadio peatoimetaja ning ka Valga Raadio looja ja peatoimetaja.[viide?]

Raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Madis Salumi vanemad olid koduloolane Linda Alekõrs ja pedagoog Ants Salum. Tema tütar on ajakirjanik Piret Kooli.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]