Zara Tindall
![]() | See artikkel vajab ajakohastamist. (September 2019) |

Zara Anne Elizabeth Phillips (sündinud 15. mail 1981 Londonis) on Briti kuningliku perekonna liikme printsess Anne'i ja tema esimese abikaasa Mark Phillipsi tütar, ratsasportlane, maailmameister kolmevõistluses (2006).
Ta on Briti troonipärimisjärjekorras 21. kohal.
Ristimine ja perekond
[muuda | muuda lähteteksti]Zara ristiti 27. juulil 1981. Tema ristivanemad olid prints Andrew, Leonora Anson, Jackie Stuarti abikaasa Helen Stewart, Andrew Parker Bowles ja Hugh Thoma.
Nimi "Zara" pole traditsiooniline kuninglik nimi ega üldse kristlik eesnimi. Selle valis tema onu Walesi prints Charles. Zara ema sõnade kohaselt "sündis laps nii ootamatult ja positiivses õhkkonnas, et mu vend pidas Zarat (mis tähendab heebrea ja araabia keeles sära) sobivaks nimeks." Samas Saara tähendab heebrea keeles printsessi.
Zaral on vanem vend Peter Phillips ja kaks poolõde: Felicity Tonkin (sündinud 1985), tema isa ja tolle endise armukese tütar, ning Stephanie Phillips (sündinud 1997) isa teisest abielust Sandy Pfluegeriga.
2011. aastal abiellus ta ragbimängija Mike Tindalliga.
Haridus
[muuda | muuda lähteteksti]Zara õppis Port Regise ettevalmistuskoolis Dorsetis ja Gordonstounis Šotimaal. Pärast lõpetamist võttis ta endale vaba aasta, viibides kolm kuud Austraalias ja Uus-Meremaal. Ta veetis aega sõprade ja vanematega. Austraalias osales ta teatrilavastuses "Kuningas ja mina".
Vaatamata vanemate pingutustele vähendada laste kohustusi (nad ei andnud neile tiitleid), tõmbas Zara pressi tähelepanu: mitte ainult sellepärast, et ta oli kuninganna vanim tütretütar, vaid ka oma metsiku ja vabameelse loomuse tõttu. Oma keele- ja nabarõngaste tõttu sai ta 16-aastaselt hüüdnime Kuninglik Mässaja. Äkitselt võttis maailma press üles võrratult ilusa, fotogeenilise blondi, kes paistis suurepäraselt aega veetvat. Artiklid ja fotod Zara topless-päevitamisest, benji-hüpetest ja Sydney ööelu nautimisest ilmusid kõikjal. Pärast Inglismaale naasmist astus Zara Exeteri Ülikooli ja õppis seal füsioteraapiat, spetsialiseerudes hobustele.
Ratsutamine
[muuda | muuda lähteteksti]Nagu emagi, on Zara suurepärane ratsutaja, ehkki pole maailma edetabelis 20 parema sekka jõudnud. Erinevalt oma vanematest on Zara aga otsustanud olla võimalikult sõltumatu kuninglikust perekonnast, mistõttu ta sõltub paljudest välistest toetajatest. 2003. aasta juunis sõlmis ta sponsorlepingu Cantor Indexiga, mis aitab katta Zara ratsutamiskulusid. See oli tüdruku esimene sedalaadi tehing ja see püsib tänini. Oma auhinnatud hobuse Toytowni ostis ta kõigest seitsmeaastane olles isa ja kasuema Sandy Pfluegeri abiga. Nende abiga suutis ta oma hobuse ka tipptasemele viia.
2003. aastal saavutas ta teise koha Burghley Horse Trialsi võistlustel. Samal aastal vigastas ta hobune aga jalga ning Zara ei saanud järgmisel aastal toimunud olümpiamängudest osa võtta. Ka 2008. aasta olümpiamängudel Pekingis ei õnnestunud võistelda, sest hobust tabas taas vigastus.[1] 2012. aasta suveolümpiamängudel pälvis ta võistkondliku hõbemedali.[2]
2005. aasta novembris valiti Zara Sunday Timesi Suurbritannia aasta naissportlaseks, tookord edestas ta näiteks üht maailma parimat pikamaajooksjat Paula Radcliffe'i. 2006. aastal sai ta Aachenis individuaalse kuldmedali (ehk tuli kolmevõistluses maailmameistriks) ja võistkondliku hõbemedali.[3]
Kuninglikud kohustused
[muuda | muuda lähteteksti]Kuna Zaral ei ole kuninglikku tiitlit, täidab ta ainult neid kuninglikke kohustusi, mis on seotud ratsutamisega või mida palub kuninganna Elizabeth II või printsess Anne. Sellised juhused on väga harvad. Oma esimese ametliku kuningliku kohustuse täitis ta 2003. aastal, õnnistades koos emaga sisse kaks laeva.
Isiklikku
[muuda | muuda lähteteksti]Zaral pole olnud kuigi palju meessuhteid, mida meedia oleks avalikult lahanud. Vaid tema kohati väga tormiline suhe džoki Richard Johnsoniga ja nende lahkuminek 2003. aasta novembris sai esikülgede uudiseks. Nüüd elab Zara koos jalgpalluri Mike Tindalliga.
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ "Phillips out of GB Olympic team". BBC News. 11 juuni 2008.
- ↑ London 2012
- ↑ https://inside.fei.org/fei/fei-weg/2006 2006 Aachen (GER). Fédération Equestre Internationale.