Yukiya Amano

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Yukiya Amano (2010)

Yukiya Amano (天野之弥; sündinud 9. mail 1947 Kanagawa prefektuuris) on Jaapani diplomaat, Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri peadirektor.

Yukiya Amano õppis Tōkyō Ülikoolis õigusteadust. 19731975 õppis ta Prantsusmaa ülikoolides. Ta valdab jaapani, prantsuse ja inglise keelt.

1972 asus ta tööle Jaapani välisministeeriumis ning spetsialiseerus desarmeerimisele ja tuumarelvade leviku tõkestamisele. Ta on töötanud Jaapani saatkonnas Vientiane'is, Washingtonis ja Brüsselis, kuulunud Jaapani delegatsiooni Genfis relvitustamiskonverentsil ning olnud Jaapani kindralkonsul Marseille's.

Ta esindas Jaapanit valitsuse eksperdina ÜRO raketiteemalisel arutelul aprillis 2001 ning relvitustamise ja relvastuse leviku tõkestamise alase teavitamise ÜRO ekspertrühmas juulis 2001. 2002. aasta augustis määrati ta relvastuskontrolli ja teadussuhete osakonna peadirektoriks. 2004. aasta augustis määrati ta relvitustamise, relvastuskontrolli ja teaduse osakonna peadirektoriks. Nendes ametites osales ta paljudel rahvusvahelistel läbirääkimistel, näiteks tuumarelvastuse leviku tõkestamise lepingu, laiaulatusliku tuumarelvakatsetuste tõkestamise lepingu, bioloogiliste relvade konventsiooni ratifitseerimisprotokolli, tavarelvastuse piiramise lepingu lisa ja ballistiliste rakettide leviku tõkestamise rahvusvahelise lepingu väljatöötamisel.

Aastatel 2005–2009 oli ta Jaapani suursaadik Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri juures.

2. juulil 2009 valis Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri nõukogu Yukiya Amano agentuuri uueks peadirektoriks. Tema ametiaeg algas 1. detsembril 2009.