Mine sisu juurde

Wolfgangsee

Allikas: Vikipeedia
Wolfgangsee
Wolfgangsee ja Schafberg
Valgla maad Austria
Pindala 13 km²
Suurim sügavus 114 m
Maht 667,07 miljonit m³
Kõrgus merepinnast 538 m
Koordinaadid 47° 45′ 0″ N, 13° 24′ 0″ E
Wolfgangsee (Austria)
Wolfgangsee

Wolfgangsee on järv Austrias, mis asub peamiselt Salzburgi liidumaal ja on üks tuntumaid järvi Salzkammerguti puhkepiirkonnas. Omavalitsused selle kallastel on Strobl, Sankt Gilgen koos Abersee ja Riedi külaga, samuti St. Wolfgang Ülem-Austria liidumaal. Linn ja järv on nime saanud Pühalt Wolfgangilt Regensburgist, kes legendi kohaselt 10. sajandi lõpul sinna esimese kiriku ehitas.

Wolfgangsee vaadatuna Gasthaus Weißes Rösslist St. Wolfgangis

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Abersee ja Sankt Gilgen
Järv õhtul
Ratasaurik Franz Josef I
Schafbergbahn

Wolfgangsee ulatub loodest kagusse u 10,5 km. See on jaotatud kaheks osaks poolsaarega, mida kutsutakse die Enge (kitsas), asub umbes lõunakalda keskel St. Wolfgangi vastas, kus laius ei ületa 200 m. Järve lääneosa Sankt Gilgeni juures on tuntud kui Abersee.

Järv on ümbritsetud Salzkammerguti mägedega. Põhjaküljel asub Schafberg (1782 m). Ratasajamiga raudtee Schafbergbahn viib tippu. Tänu jalami järsule kaldale ühendab St. Wolfgangi ja Riedi küla Sankt Gilgeniga piki Falkensteinwandi vaid jalgtee; Joseph Viktor von Scheffeli 1870. aastal kirjutatud "Bergpsalmeni" ('mägede psalmid') lüürilise antoloogia kogu. Wolfgangseest lõunas ja edelas asub Osterhorngruppe kõrgusega kuni 1800 m. Otse Sankt Gilgenist lõunas kerkib Zwölferhorn (1522 m), mida saab külastada gondeltõstukiga.

Asulad järve ümber, eriti St. Wolfgang ja Sankt Gilgen, on populaarsed kuurordid, peamiselt suvel. Gasthaus Weißes Rössl St. Wolfgangis on Ralph Benatzky kuulsa 1897. aasta opereti "Valge Hobu kõrts" tegevuspaik, etendatud kogu maailmas ja filmitud mitmeid kordi. Veelgi enam, järve ümbruses asusid mitmed festivali Heimatfilm filmide tegevuskohad, mis viitasid puutumata alpiidüllile. Kuna Wolfgangsee on aastaid olnud endise Saksamaa kantsleri Helmut Kohli puhkusekoht, muutis filmirežissöör Christoph Schlingensief järve üheks oma 1998. aasta projekti "Chance 2000" kohaks, kui ta kutsus "Saksamaa 4 miljonit töötut" järve suplema ja Kohli residentsi uputama.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Bundesstraße B158 Bad Ischlist Salzburgi kulgeb piki Wolfgangsee lõunakallast. Sankt Gilgenis hargneb B154, mis viib West Autobahnile (Euroopa tee E55 ja Euroopa tee E60). Endine kitsarööpmeline raudtee Salzkammergut-Lokalbahn Salzburgi lõpetas tegevuse 1957. aastal. Laevatransporti järvel pakub munitsipaalettevõte Salzburg AG, mis käitab 6 alust.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]