Wolfgang Schutzbar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Wolfgang Schutzbar, teise nimega Milchling (14831566) oli Saksa ordu kõrgmeistri kohusetäitja (administraator) aastatel 1543–1566.

Wolfgangi vanemad olid Crafft Schutzbar noorem ja Margaretha von Trohe. Tema vend Adolf oli samuti Saksa ordu liige ning Griefstedti komtuur. Tema teine vend Caspar oli Springiersbachi kloostri abt ja õde Anna Marienschlossi abtiss. Tema suguvõsa kuulus alates 1532. aastast Vana-Hesseni rüütelkonda ehk rütelkonna asutamisest alates.

Schutzbar astus 1507. aastal Saksa ordusse ja oli 15291543 Hesseni komtuur asukohaga Marburgis. 1543.aastal sai temast Saksa meister ja kõrgmeistri asetäitja (administraator) asukohaga Bad Mergentheimis. Tema ajal rajati sinna esimese raekoja ja veevärk (aastal 1564). Turuplatsil asub ka tema mäestussammas.

Schutzbar oli Saksa ordu juhiks, kui puhkes Liivi sõda ja Liivi ordu, Saksa ordu haru, likvideeriti. Ta taotles sellele küll abi keisrilt ja Riigipäevalt, ent ei suutnud liivimaalaste aitamiseks siiski midagi reaalset ära teha. Alates 1562. aastast oli ta seega ainsa allesjäänud Saksa orduharu juht ja sealtpeale muutus Saksa meistri nimetuse eraldi väljatoomine tarbetuks.

Eelnev:
Walter von Cronberg
Saksa meister ja kõrgmeister (administraator)
15431566
Järgnev:
Georg Hund von Wenkheim