Mine sisu juurde

William Speirs Bruce

Allikas: Vikipeedia
William Speirs Bruce
Sündinud 1. august 1867
London, Inglismaa
Surnud 28. oktoober 1921 (54-aastaselt)
Edinburgh, Šotimaa
Rahvus šotlane
Kodakondsus Suurbritannia
Haridus Edinburghi Ülikool
Teadlaskarjäär
Tegevusalad loodusteadlane, polaaruurija, okeanograaf

William Speirs Bruce (1. august 186728. oktoober 1921) oli Šoti loodusteadlane, polaaruurija ja okeanograaf.

Korraldas ning juhtis Šoti Antarktika ekspeditsiooni (1902–1904) Lõuna-Orkney saartele ja Weddelli merele. Ekspeditsiooni saavutuste hulka kuulub esimese püsiva ilmajaama rajamine Antarktikasse. Hiljem asutas Bruce Šoti okeanograafia labori, kuid tema plaanid Antarktika ületamiseks läbi lõunapooluse ei saanud avalikkuse vähese huvi ning rahaliste raskuste tõttu teoks. Aastatel 1907–1920 tegi ta mitu teadus- ja kommertsreisi Arktikasse.

Pärast Šoti Antarktika ekspeditsiooni ei õnnestunud Bruce'il enam ühtegi suuremat uurimisretke korraldada. Selle põhjuseks peetakse tema suhtekorraldusoskuste puudumist, mõjukaid vaenlasi ja šoti rahvusele omast tulisust.

1919. aastaks oli tema tervis märgatavalt halvenenud ning ta viibis mitu korda haiglas. Bruce suri 1921. aastal, pärast seda vajus tema nimi peaaegu täielikult unustusse.

Šoti Antarktika ekspeditsiooni sajanda aastapäeva järel on tema tegevusele ja saavutustele taas suuremat tähelepanu hakatud pöörama.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "William S Bruce 1867–1921" (inglise keeles). www.south-pole.com. Vaadatud 4. detsember 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)