Mine sisu juurde

William Edwards Deming

Allikas: Vikipeedia
William Edwards Deming
William Edwards Deming
Sündinud 14. oktoober 1900
Sioux City, Iowa, USA
Surnud 20. detsember 1993 (93-aastaselt)
Washington
Haridus University of Wyoming BS
University of Colorado MS
Yale University PhD

William Edwards Deming (14. oktoober 190020. detsember 1993) oli Ameerika statistik, insener ja juhtimiskonsultant. Tema töid peetakse oluliseks kvaliteedijuhtimise tekke ja arengu seisukohalt.

Jaapani Teadlaste ja Inseneride Liidu (JUSE) liikmete kutsel õpetas dr Deming PDSA-tsüklit jaapanlastele[1] 1950. aastal[2].

Tänu oma panusele Jaapani majanduse väljatoomisel sõjajärgsest kriisist on teda peetud kõige mõjukamaks mittejaapanlasest isikuks Jaapani tööstuses. Tema olulisemad tööd on seotud statistilise protsessi kontrolliga, kvaliteedijuhtimise, tervikliku kvaliteedijuhtimise mudeliga (TQM) ja PDCA-tsükli (Plan-Do-Check-Act) arendamisega.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

W. E. Demingi lapsepõlv möödus USA-s Iowa osariigis vanaisa talus. Tema ema oli Pluma Irene Edwards, kes oli õppinud muusikat. Tema isa William Albert Deming oli õppinud matemaatikat ja õigusteadust. Vanemad pidasid haridust oluliseks ja andsid selle suhtumise edasi ka oma lastele. W. E. Deming oli kaks korda abielus, tema esimene abikaasa (Agnes Bell) suri noorelt. Koos teise abikaasa Lola Elizabeth Shupega avaldas Deming artikleid.

Deming omandas bakalaureusekraadi (BSc.) elektriinsenerina Wyomingi Ülikoolis ja magistrikraadi (MSc) 1925. aastal Colorado Ülikoolis statistika erialal ning lõpuks doktorikraadi (PhD) Yale'i Ülikoolis 1928. aastal statistilise füüsika erialal.

Demingi vaadete kujunemisele avaldas olulist mõju Walter Shewhart, kellega ta Bell Labsis koostööd tegi ja kelle teooriad statistilise kontrolli meetoditest olid Demingi edaspidiste tööde seisukohast väga olulised.

1940. aastatel kasutati Demingi välja töötatud statistilise protsessi kontrolli tehnoloogiaid strateegiliste toodete kvaliteedi tagamisel. Samuti osales ta Ameerika Sõjaaja Standardite väljatöötamisel Erakorralise Tehnilise Komitee koosseisus.

Pärast lüüasaamist teises maailmasõjas oli Jaapani majandus väga kehvas olukorras. Demingi kutsus Jaapani taastamises osalema kindral Douglas MacArthur. Demingi asjatundlikkus kvaliteedikontrolli tehnikate valdkonnas ja suhtumine Jaapani kultuuri, tõid kaasa suure usalduse tema suhtes, mistõttu teda kaasati rekonstruktsiooni mitmel tasemel. Ta koolitas sadu juhte ja insenere rakendama kvaliteedikontrolli meetodeid. Tema peamine sõnum Jaapani tippjuhtidele oli: kvaliteedi parandamine vähendab kulutusi, suurendab tootlikkust ja turuosa. Paljud tootjad rakendasid Demingi meetodeid ning saavutasid märkimisväärse taseme nii kvaliteedis kui ka tootlikkuses. See omakorda – kombinatsioonis madalamate hindadega – tekitas suurenenud nõudmise Jaapani kaupade järele. Tunnustusena tehtud töö eest asutas JUSE (Jaapani Teadlaste ja Insenerid Ühing) Demingi Auhinna, mida Jaapanis kvaliteedi juhtimise valdkonnas siiani välja antakse. Aastal 1960 autasustas Jaapani peaminister Nobusuke Kishi Imperaator Hirohito nimel Demingit ordeniga.

Arvestades Jaapani majanduse edusamme, hakati Demingi meetodeid laiemalt rakendama ka USA-s. Ford Motor Company oli üks esimesi Ameerika korporatsioone, kes otsisid abi Demingilt. Olles suures kahjumis, oli firma üllatunud, kui Deming hakkas rääkima juhtimisest, mitte kvaliteedist. Tehtud töö tulemusel muutus Ford USA kõige kasumlikumaks autobrändiks. Demingi meetodite järjekindel rakendamine aitas veel mitmeid firmasid korralikku kasumisse jõuda.

Deming oli New Yorgi Ülikooli statistikaprofessor (1946–1993), samuti õpetas ta Columbia Ülikoolis (1988–1993) ja tegutses ärifirmade konsultandina.

Ta suri 1993. aastal une pealt oma kodus Washingtonis.

System of Profound Knowledge[muuda | muuda lähteteksti]

Deming sõnastas põhjalike teadmiste süsteemi (inglise keeles System of Profound Knowledge). Süsteem on põimik neljast osatervikust:

14 juhtimisprintsiipi[muuda | muuda lähteteksti]

Tema panusena kvaliteedijuhtimisse teatakse tema 14 juhtimisprintsiipi ("Out of The crisis"), kus küllalt kõrgel abstraktsioonitasemel kirjeldatakse põhimõtteid[viide?], mida kvaliteedile ja põhjalikele teadmiste süsteemile pühendunud juhtidel tuleks juhitöös rakendada.

Väga tuntud on Demingi 14 juhtimisprintsiipi, mille ta sõnastas oma Jaapanis pärast sõda saadud kogemustele tuginedes raamatus "Out of the Crisis". Siin toodud 14 juhtimisprintsiibi lühikirjeldus võimaldab tema printsiipe võrrelda teiste juhtimisteadlaste omadega.

 1. Eesmärkide püsivus ja jätkuvus
 2. Rakenda uut filosoofiat
 3. Lõpeta lauskontollimine
 4. Lõpeta äritegevus hinnalipikute alusel
 5. Parenda jätkuvalt igat protsessi, toodet ja/või teenust
 6. Täiendkoolitus
 7. Soodusta töötajate pühendumist (leadership)
 8. Kõrvalda hirm
 9. Eemalda barjäärid osakondade vahel
 10. Lõpeta hinnangute andmine ja tegutse faktidele tuginedes
 11. Tühista tunni- ja tükitasud
 12. Soodusta õiglast tunnustust
 13. Juhtkonna pühendumus ja arendamine
 14. Asu tegutsema ja rakenda uut filosoofiat

14 juhtimisprintsiibist lähemalt[muuda | muuda lähteteksti]

Printsiibid lähenevad juhtimisele filosoofilisel tasemel. Demingi veendumuse kohaselt on 85% kvaliteediprobleemidest tingitud juhtimisvigadest, mistõttu neid ei ole otstarbekas püüda parandada kontrolli suurendamise läbi. Rääkides kvaliteedi saavutamisest, tootlikkusest ja konkurentsiolukordadest formuleeris põhimõtted, mida juhid peavad tähele panema. Neid on võimalik interpreteerida põhjalikuma õppimise ja sügavama arusaamise läbi. Sõnastatud printsiipe võib rakendada igal pool – nii suurtes kui ka väikestes organisatsioonides; nii teeninduses kui ka tootmises.

 1. Sõnasta järjekindla toodete ja teenuste parandamise eesmärk, et olla konkurentsivõimeline, püsida äris ja pakkuda töökohti.
 2. Võta vastu uus filosoofia, mis on sobilik uuele majanduslikule ajastule. Lääne juhtimine peab tekitama väljakutseid, võtma vastutust ja olema muutuste eesotsas.
 3. Tuleb lõpetada kvaliteedi sõltuvus pidevast kontrollist. Massilise kontrolli vajadus tuleb lõpetada, ehitades kvaliteedi tootesse sisse.
 4. Lõpetage äritegevuse tegemine jooksvate hindade alusel. Selle asemel vähendage kogukulu, liikudes iga komponendi osas ühe varustaja suunas ja ehitage suhted üles pikaajalistele sidemetele, usaldusele ja lojaalsusele.
 5. Parandage alati järjekindlalt tootmise või teenindamise süsteemi, viies sellega ühtlasi alla hinda.
 6. Tegelge koolitusega töökohtadel.
 7. Koolitage juhte. Juhtimise eesmärgiks on aidata inimestel ja masinatel teha paremat tööd. Juhtimise järelevalve vajab põhjalikku remonti ja kontrolli tootvate töötajate poolt.
 8. Tehke lõpp hirmule, nii et inimesed saaksid keskenduda efektiivsele tööle.
 9. Lõhkuge maha barjäärid osakondade vahel. Töötajad, kes tegelevad arendusega, disainiga, müügiga või tootmisega peavad moodustama ühtse meeskonna, et ette näha ja kõrvaldada probleeme.
 10. Vältige hüüdlauseid ja plakateid, millega kästakse töötajatel viia praak nulli ja tootmine uuele tasemele. Selline tegevus viib ainult formaalsete suhetele poole ja alandab seeläbi kvaliteeti, sest madal kvaliteet ei ole mitte töötaja vaid juhtimise viga. Elimineerige standardid ja kvoodid tehase tasandil.
  1. Asendage see parema juhtimisega.
  2. Lõpetage juhtimine formaalsete eesmärkide (numbrid ja numbrites väljendatud sihid) abil ning asendage see tõelise liidrirolliga.
 11. Lõhkuge tõkked, mis röövivad tavaliselt töötegijalt tema meistristaatuse. Juhtide vastutus peab muutuma kuivadest numbritest kvaliteediks.
 12. Lõhkuge tõkked, mis ei lase juhtkonnal ja inseneridel tunda uhkust oma töö üle. See tähendab muu hulgas iga-aastast mõõdikute seadmise ja sissetulekute kohendamise lõpetamist.
 13. Viige sisse elujõuline harimise ja enesetäiendamise programm.
 14. Pange kõik inimesed firmas tööle muutuste nimel – muutused on kõigi töö.

Tsitaate Demingilt[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Ärikasum tuleneb püsiklientidelt, klientidelt, kes on rahul teie toodete ja teenindusega ning toovad ka oma sõbrad seda kasutama."
 2. "Ei ole piisav see, kui anda endast kõik. Oluline on kõigepealt teada, mida teha – ja siis anda endast kõik."
 3. "Oluline ei ole mitte muutumine vaid ellu jäämine."
 4. "Innovatsioon tuleb tootjalt, mitte kliendilt."
 5. "Kui sa ei tea, kuidas küsida õiget küsimust, siis sa ei avasta ka midagi."
 6. "Kui sa ei suuda kirjeldada oma tegevuse protsessi, siis sa ei tea, mida sa teed."
 7. "Õppimine ei ole kohustuslik – ellujäämine ka mitte."
 8. "Asi, mida igaüks tahab, on võimalus töö üle uhkust tunda."
 9. "Hirm toob kaasa ebaõiged numbrid."

Tema publikatsioone[muuda | muuda lähteteksti]

 • Least Squares. The Graduate School, Department of Agriculture, Washington (1938)
 • Statistical method from the viewpoint of quality control. Courier Corporation (1939)
 • On the efficiency of deep stratification in block sampling. Journal of the American Statistical Association, 38(221), 93–100. (1943)
 • Statistical adjustment of data. (1943)
 • A brief statement on the uses of sampling in censuses of population, agriculture, public health, and commerce. United Nations. (1948)
 • Elementary Principles of the Statistical Control of Quality. Nippon Kagaku Gijutsu Renmei, Tokyo. (1950/52)
 • Some Theory of Sampling. Dover Publications. (1950/66)
 • Sample Design in Business Research. John Wiley and Sons. (1960)
 • Facsimiles of two papers by Bayes. Hafner Publishing Company. (1963)
 • What happened in Japan?. Society of Quality Control Engineers. (1967)
 • A further account of the idiots savants, experts with the calendar. American Journal of Psychiatry, 126(3), 412–415. (1969)
 • On the management of statistical techniques for quality and productivity. W. Edwards Deming.(1981)
 • Quality, productivity, and competitive position. Massachusetts Institute of Technology, Center for Advanced Engineering Study. (1982)
 • Some theory of sampling. Dover Publications Inc. (1985, 1966)
 • Statistical Adjustment of Data. John Wiley and Sons. (1985, 1964, 1943)
 • Sample Designs in Business Research. John Wiley and Sons Inc. (1990)
 • Profound knowledge. British Deming Association. (1992)
 • On errors in surveys. Bobbs-Merrill Company. (2000)
 • Out of the Crisis. MIT Press. (2000, 1986)
 • The New Economics. MIT Press. (2000, 1993)

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. (Tänapäeval nimetavad jaapanlased pideva parendamise protsessi lihtsalt kaizeniks. Väljendi tegi oma raamatus laiale üldsusele tuntuks Masaaki Imai, "Kaizen: The Key to Japan’s Competitive Success.")
 2. Peter Scholtes (Demingu õpilane), "Juhi käsiraamat", Tallinn, TEA Kirjastus, 2001:60.

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:W. Edwards Deming seisuga 27.10.2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]