WikiLeaks

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Organisatsiooni logo

WikiLeaks on rahvusvaheliselt tegutsev mittetulunduslik organisatsioon, mis tegeleb salastatud, sageli poliitiliselt tundlikke teemasid käsitlevate dokumentide avaldamisega, üritades tagada dokumentide üleandjatele anonüümsust. Seltskond on hoidnud oma veebi serverites Rootsis[1], Hollandis[2], Šveitsis[3] ja Prantsusmaal[4].

Kuigi WikiLeaks kasutas algselt viki-tehnoloogiat, on nüüdseks sellest loobutud.[viide?] Samuti ei esine mingit seost Vikipeedia (Wikipedia) ja WikiLeaks vahel, kuigi sarnasuste tõttu nimedes nõnda vahel arvatakse.

Asutamine[muuda | muuda lähteteksti]

WikiLeaksi asutas austraallane Julian Assange koos dissidentidega Hiinast ja mitmetest teistest riikidest.[5]. Assange asus oma kodulehe kaudu tegutsema 2007. aastal.

Töötajad[muuda | muuda lähteteksti]

Julian Assange, WikiLeaks`i asutaja ja tuntuim kaastöötaja (Norra, märts 2010)

Õhurünnak Bagdadis[muuda | muuda lähteteksti]

5. aprillil 2010 avalikustas WikiLeaks helikopteri kabiinist salvestatud video 2007. aasta 12. juuli õhurünnakust Bagdadis, mille lekitas organisatsioonile Ameerika Ühendriikide armee 22-aastane luureanalüütik Bradley Manning, kes 2010. aasta maikuus salastatud informatsiooni avalikustamise eest vahistati (vt Help Bradley Manning).

Eesti ja Ameerika Ühendriikide diplomaatilised dokumendid[muuda | muuda lähteteksti]

28. jaanuaril 2011 avaldas Postimees materjali, mis pärineb USA valitsuse arvutitest. Materjali kättesaamiseks Wikileaksi andmebaasist, pidi Postimehe ajakirjanik Argo Ideon käima Oslos, Aftenposteni kontoris kohal. Ettekanded on koostatud ajavahemikus 2006 kuni 2010. aasta algus. 610 ettekannet on koostatud Tallinnas, USA saatkonnas.[6][7]

Avaldatud informatsiooni hulgas on ka endise USA suursaadiku Aldona Wosi memo, milles ta kirjutab kohtumisest Toomas Hendrik Ilvesega 2006. aasta juunis (sadakond päeva enne presidendiks saamist). Tema sõnul olevat Ilves öelnud, et tegelikult ta ei tahagi presidendiametit. Ettekande koostajad järeldasid, et peamised põhjused, miks ta kandideeris Arnold Rüütli vastu oli see, et Ilvese sõnul pole Rüütli presidendiks olemise ajal sisuliselt riigipead olnudki ja Ilves usub, et tema on ainuke, kes suudab Rüütlit võita.[7]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 46.59.1.2
  2. www.wikileaks.nl
  3. www.wikileaks.ch
  4. 213.251.145.96
  5. "Mulle meeldib tõpraid laiaks litsuda!" Eesti Ekspress, 29. juuli 2010
  6. postimees.ee "Postimehe ajakirjanik käis Norras saladokumentide järel". Vaadatud 28.01.11
  7. 7,0 7,1 postimees.ee "Ilves USA saadikule: Eesti presidendi koht on vaesevõitu ja võimuta". Vaadatud 28.01.11

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]