Wicklow' mäed

Allikas: Vikipeedia
Tonelagee mägi
Mäestikuala reljeefikaart

Wicklow' mäed (iiri keeles Sléibhte Chill Mhantáin,[1] inglise keeles Wicklow Mountains, arhailiselt: Cualu) on Iirimaa suurim mägiala.

Kagu-Iirimaal Leinsteri provintsis Wicklow' krahvkonnas asuvad Wicklow' mäed ulatuvad üle samanimelise krahvkonna piiride ka naabriks olevasse Dublini, Wexfordi ja Carlow' krahvkonda. Dublini piirkonnas on mäed tuntud kui Dublini mäed (iiri keeles Sléibhte Bhaile Átha Cliath,[1] inglise keeles Dublin Mountains).

Piirkonna lääneosas asub Imaali org (iiri keeles Gleann Uí Mháil, inglise keeles Glen of Imaal), mis on saanud nime VII sajandil Leinsterit valitsenud Uí Máili dünastia järgi. Suur osa orust on XX sajandi algusest olnud kasutusel sõjaväe harjutuspolügoonina.[2]

Mäestik on tekkinud Kaledoonia kurrutuse käigus. Kivimite vanus ulatub kambriumist devonini. Mäestik koosneb peamiselt graniidist ning vähemal määral vilkudest-kiltadest ja kvartsiidist.

Imaali oru järgi on saanud nime samanimeline koeratõug.

Lugnaquilla mägi on Imaali oru idapiiriks

1991. aastal moodustati Wiklow' mägede piirkonda hõlmav rahvuspark.

Kõrgemad tipud
Koht Nimetus Kõrgus (m) Foto
1 Log na Coille
Lugnaquilla
925[3]
2 Mullaghcleevaun 849
3 Tonelagee 817
4 Cloghernagh 800
5 Corrigasleggaun 794
6 Slievemaan 759
7 Camenabologue 758
8 Cipiúr
Kippure
757
9 Conavalla 734
10 Djouce 725

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Wicklow Mountains". Placenames Database of Ireland (iiri ja inglise). Department of Community, Equality and Gaeltacht Affairs. Vaadatud 16. augustil 2017.{{cite web}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. XXI sajandi alguse seisuga 24 km² (kõrvaloleval kaardil on alad tähistatud punase pidevjoonega).
  3. "MountainViews" (inglise). Vaadatud 16.08.2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]