Wes Anderson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Wes Anderson (2014)

Wesley Wales Anderson (sündinud 1. mail 1969) on Ameerika Ühendriikide filmirežissöör, stsenarist ja filmiprodutsent. 2001. aastal kandideeris ta Oscarile filmi "The Royal Tenenbaums" stsenaariumiga, mille kirjutas kahasse Owen Wilsoniga. Tema filmid on tuntud oma iseäraliku ja unikaalsuse poolest. Need käsitlevad tihti teemasid nagu lein, süütuse kaotus ja düsfunktionaalsed perekonnad.

Ta kogus kuulsust tänu oma varasele tööle "Pudelrakett" (1996) ja "Rushmore" (1998). Sellel ajal kirjutas ta tihti koos Owen Wilsoni ja Luke Wilsoniga.

Varajane elu[muuda | muuda lähteteksti]

Wesley Wales Andesron sündis 1. mail 1969 Houston Texases vanematele Texas Ann Anderson (neiupõlve nimi Burroughs), kes on kinnisvaramaakler ja arheoloog, ja Melver Leonard Anderson, kes töötas reklaaminduses ja avalikkudes suhetes. Ta on kolmest pojast teine ja ta vanemad lahutasid, kui ta oli kaheksa- aastane. Tema vanem vend Mel on arst ja ta noorem vend Eric Chase on kirjutaja ja kunstnik, kelle maalid ja disainid on ilmunud mitmes Andersoni filmis, näiteks filmis "Tenenbaumid". Anderson on Inglise-, Rootsi- ja Norra päritolu.

Ta lõpetas St. Johni kooli Houstonis 1987. aastal ning kasutas seda hiljem filmis "Rushmore" pideva asukohana. Lapsena tegi Anderson tummfilme oma isa Super 8mm filmikaameraga, millest võtsid osa ta vennad ja sõbrad, kuigi tema algne soov oli saada kirjanikuks. Anderson töötas Austinis Texase ülikoolis käies poolekohaga kinoprojektsionistina. 1989. aastal kohtus ta ülikoolis ka oma toakaaslase ja tulevase koostööpartneri Owen Wilsoniga. 1991. aastal lõpetas ta kunsti bakalaureusekraadi filosoofia erialal.

Filmikarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

1990dad[muuda | muuda lähteteksti]

Andersoni esimene film oli "Pudelrakett" (1996), mille ta tegi samanimelise lühifilmi järgi, mille oli teinud Luke ja Owen Wilsoniga. See oli krimikappar noortest teksaslastest, kes püüdsid hakkama saad asuurte vargustega. Kuigi film sai häid arvustusi, läks sellel finantsiliselt halvasti.

Tema järgmine film oli "Rushmore" (1998), omapärane komöödia keskkooliõpilase armumisest algkooli õpetajasse. Filmi peaosades olid Jason Schwartzman, Bill Muray ja Olivia Williams. See oli kriitilisest ja finantsiliselt edu. Sellest filmist peale on Murray osalenud igas Andersoni filmis. 1999. aasta Independent Spirits Awardsidel võitis Anderson parima režissööri auhinna ja Murray parima meespeaosa auhinna. Aastal 2000 kiitis Martin Scorsese "Pudelraketti" ja "Rushmore'i".

2000dad[muuda | muuda lähteteksti]

Andersoni järgmine komöödia- draama "Teenenbaumid" tuli välja aastal 2001. Film kekendub edukale ja kunstilisele New York City perele ja selle tõrjutus patrarhile, keda mängib Gene Hackman. Filmis olid ka endist naist mängiv Anjelica Huston ja nende lapsi mängivad Ben Stiller, Luke Wilson ja Gwenyth Paltrow. Film oli järjekordne kriitiline ja rahaline edu. Sellest sai Andesroni finantsiliselt suurim edu aastani 2012, kui seda ületas "Kuutõusu Kuningriik". "Tenenbaumid" teenis ka Oscari auhinna nominatsiooni.

Filmograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri Märkused
1992 "Bottle Rocket" "Pudelrakett" lühifilm, kirjutatud kahasse Owen Wilsoniga
1996 "Bottle Rocket" "Pudelrakett" kirjutatud koos Owen Wilsoniga
1998 "Rushmore" "Rushmore" kirjutatud koos Owen Wilsoniga
2001 "The Royal Tenenbaums" "Tenenbaumid" kirjutatud koos Owen Wilsoniga
2004 "The Life Aquatic with Steve Zissou" "Mereelu Steve Zissou seltsis" kirjutatud koos Noah Baumbachiga
2007 "Hotel Chevalier" "Hotel Chevalier" lühifilm, proloog filmile "The Darjeeling Limited"
2007 "The Darjeeling Limited" "Darjeeling Limited" kirjutatud koos Jason Schwartzmani ja Roman Coppolaga
2009 "Fantastic Mr. Fox" "Fantastiline härra Reinuvader" koos Noah Baumbachiga kirjutatud nukufilm
2012 "Moonrise Kingdom" "Kuutõusu kuningriik" kirjutatud koos Roman Coppolaga
2012 "Cousin Ben Troop Screening with Jason Schwartzman" lühifilm
2014 "The Grand Budapest Hotel" "Grand Budapest Hotell" draamakomöödia, kirjutatud koos Hugo Guinnessiga
2018 "Isle of Dogs" "Koerte saar" nukufilm
2021 "The French Dispatch" "Prantsuse lähetus"