Wardriving

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Wardriving (eesti k sõjasõitmine) on hobi, mis kujutab endast traadita interneti (Wi-Fi) võrkude otsimist liikuvalt sõidukilt (auto, buss, jalgratas, mootorratas vm) Wi-Fi-võimelise arvutiga ilma kuritahtlike kavatsusteta.

Nimetus pärineb 1983. aasta filmist "WarGames" (Sõjamängud); varasematel aegadel oli wardrivingu asemel WarDialing, mis seisnes suvalistele telefoninumbritele helistamises, lootusega, et kuskil võtab arvuti vastu. Windowsi operatsioonisüsteemis toimub sama juhtmevabu ühendusi otsides, kus tarkvara (Netstumbler, esimene versioon valmis mais 2001) saadab välja null-SSID pakette, millega sunnib AP-i talle vastama oma SSID-nimega, mis logitakse nimekirja, st Netstumbler on aktiivne skanner. Kavalam tarkvara on Linuxi all töötav Kismet (esimene versioon valmis detsembris 2001), mis ei saada pakette, vaid filtreerib need ise eetrist välja, st on passiivne skanner, mis ei jäta jälgi. Samuti kasutatakse veel Macintoshi arvutites programmi KisMac (esimene versioon valmis novembris 2002) ja Pocket PC-s MiniStumblerit (esimene versioon valmis juunis 2001).

Wardrivingu tegi populaarseks Ken Poulsen.

Esmakordselt arendas täisautomaatse wardrivingu välja Pete Shipley aprillis 2001. Tarkvaraks oli wi-scan, mis kujutas endast Perli skripti ja töötas FreeBSD all. Enne seda jooksid wardriverid ringi läptopiga ja tegid märkmeid Wi-Fi AP-st (sageli paberi peale). Pete oli esimene, kes automatiseeris protsessi ja sidus AP-d GPS-koordinaatidega ning alustas andmete logimist andmebaasi. Pete ise alustas wardrivinguga aastal 1999, kuid polnud esimene, kes sellega tegelema hakkas.

Aastal 2002 oli mõnda aega kasutuses ka termin WiLDing (Wireless Lan Driving), kuid seda terminit ei võetud omaks.


Wardriverid võõrastesse võrkudesse ei ühendu; juhul, kui keegi ühendub, siis need isikud pole wardriverid.

Võõrastesse võrkudesse loata sisenemise kohta kasutatakse inglise keeles terminit piggybacking.

Arvamus, et wardriverid häkivad, on vale, ainus tegevus on võrgunimede logimine ja nende statistiline analüüs.

Eestis on valminud veebileht http://kaardistajad.wifi.ee, kus õpetatakse, kuidas ennast ja oma Wi-Fi-võrku turvata.

Wardrivingu eetikareeglid[muuda | muuda lähteteksti]

§1. Ära ühenda võõrasse võrku!

  1. Ära kunagi ühenda AP-i külge mis pole sinu oma. Keera välja kliendi manager, autoconnection ja TCP/IP, et selles 100% kindel olla.

Lihtsalt ühendumist võidakse tõlgendada kui sissetungimist võõrasse võrku ja see võib viia seadusega vastuollu ja võlgade sissenõudmiseni. Samuti võivad mõned inimesed nimelt jätta võrgu lahti ja oodata, et mõni rumal ennast sinna ühendab, samal ajal aga korjates teie privaatseid andmeid, mis liiguvad teie arvuti ja Wi-Fi-ruuteri vahel (paroolid, failid, mailid jms.) ettevaatust ka avalikes Wi-Fi levialades, kus või aga ei pruugi sama juhtuda.

Eesti Karistusseadustiku § 217 näeb võõra arvutivõrgu ebaseadusliku kasutamise eest ette rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse, kuid seda ainult juhul, kui võrku tungitakse koodi, salasõna või muu kaitsevahendi kõrvaldamise teel.


Paragrahv 217 prim - Ebaseaduslikult kõrvaldatud ja muudetud identifitseerimisvahendiga terminalseadme kasutamine (1) Ebaseaduslikult kõrvaldatud või muudetud identifitseerimisvahendiga terminalseadme kasutamise eest elektroonilise side võrgus isiku poolt, kes oli teadlik, et identifit-seerimiskood on ebaseaduslikult kõrvaldatud või seda on eba-seaduslikult muudetud – karistatakse rahalise karistusega. Juhtum Inglismaalt

§2. Jälgi liiklusreegleid:

  1. See on ka sinu ühiskond, liikluseeskirjad on igaühe turvalisuse huvides, kaasaarvatud sinu turvalisuse. Jälgi teed, mitte arvutiekraani !!! Sellepärast on mõttekas seda hobi harrastada mitmekesi, üks sõidab teine jälgib arvutit. Kui sul pole võimalik kasutada wardrivinguks autot, siis alati on olemas bussid, mootorrattad, jalgrattad jms. Jalgrattaga on võimalik wardriveda rohkemates kohtades, kui seda saab bussi või autoga teha. Aeglaselt sõites on suurem võimalus leida rohkem APsid. Pole mõtet kollase fooritule alt läbi kihutada, parem jää seisma ja sa leiad lisaks paar leviala. Samas liiga aeglaselt sõites tõmbad endale liigselt tähelepanu ja samas on Eesti Liikluseeskirja alusel lõhjendamatult aeglane sõit, heades liiklemistingimustes ja kui sellega takistatakse teisi sõidukeid karistatavad rahatrahviga kuni 3000 krooni,

§3. Väldi eramaad ja seda tähistavaid märke.

  1. Ära mine skannima nendele aladele. Selleks on ringantenn, et seda kaugemalt teha :) Sa ei taha ju näha võõraid inimesi oma eravaldusel, või tahad?

§4. Ära kasuta andmeid kasusaamise eesmärgil:

  1. Jaga andmeid oma mõttekaaslastega, näita neid inimestele kes saaksid puudujääke kõrvaldada, kasuta andmeid õppe eesmärgil, kuid ära proovi kunagi teha rahaks saadud andmeid. See on vale nende inimeste suhtes, kes oma rumalusest ei oska AP-d korralikult ja turvaliselt seadistada.

§5. Ole nagu rändaja moto ütleb Tee ainult pilte, jäta ainult jalajälgi:

  1. AP SSID-de leidmine ja ringi liikumine on legaalne, kõik ülejäänud tegevus ei pruugi seda mitte olla.

§6. Räägi teistega intelligentselt:

  1. Kui räägid teistele wardrivingust ja Wi-Fi turvalisusest, ära liialda. Õudus- ja udujutud pole eriti abiks wardriveritele, see võib kahjustada wardraiverite mainet, pea meeles nad on tavalised inimesed ja ei saada korda sigadusi. Räägi faktidest ja täpselt, rõhuta probleeme, aga too samas välja ka lahendusi.

§7. Kui räägid meediaga, pea meeles, et sa esindad tervet wardriverite kollektiivi, mitte ainult iseennast:

  1. Sinu sõnades peegeldub meie kõikide hobi ja vaba aja sisustus. Ära tee midagi illegaalset.

§8. Ära unusta tankida enne wardrivingu seikluse algust!

  1. Viimane asi, mida sooviksid teha kütuse otsa saamisel oleks kutsuda puksiirauto. Isegi kui plaanid Wardriveda vaid tunni, siis ole kindel, et paagis oleks vähemalt poole rohkem kütust, kui vaja läheb. Mõnikord satuvad wardriverid nii hoogu, et unustavad säästa kütust kojusõiduks.

§9. Maskeeri oma wardrivingu varustus.

Viimane asi mida sooviksid lõunatades oleks vargad sinu autoakna kallal, kuna nad nägid seal sülearvutit ja GPS vastuvõtjat. Oma wardrivingu komplekti peitmine aitab vähendada võimalust inimeste huviorbiiti sattumist. Nõnda ei tulda sult küsima, mis seal autos piiksub ja miks on igal pool juhtmed laiali. Lihtlabase karbi ja teibi kasutamine wardrivingu komplekti peitmiseks on hea viis vargaid mitte köitmast - mingi karp pole ju varastamist väärt, see vähendab ka tekkivate küsimuste hulka. Vähem küsimusi jätab rohkem aega wardrivinguks ja vähem aega küsimustele vastamiseks.

§10. Ära joo ja söö enne või wardrivemise ajal üleliia.

Nii tehes tuleb teha palju peatusi, mis vähendab wardrivingu marsruudi pikkust ja aega, sest pead otsima tualette. Kui autos on teisi inimesi peale sinu, siis käi enne wardrivimist käi duši all ja kasuta deodoranti(lõhnatu higipulk on parim valik) Viimane asi, mida tahaksid oleks sõita autoaknad lahti, sest sa haised higi või mõne muu ebameeldiva lõhna järgi.

§11. Wardriving on legaalne.

Ära ole politseinike ega asjasse mitte puutuvate inimeste pärast närvis. Naabruskondades sõitmine võib tunduda kahtlane ja sarnaneda varaste tööle, kuid Wardriverina sa ei soovi seda. Kui paned paika korraliku marsruudi, enne sõidu algust siis ei ära see tähelepanu, sest sa tead kuhu sõita ja ei paista välja nagu peata kana kes ei oska sõita ei sinna ei tänna.

§12. Ära tõmba endale soovimatut tähelepanu.

Kui su sõidukil on palju erinevaid vidinaid küljes, siis võib see välja näha nagu sõitev pomm ja politseinikud võivad sind kinni pidada. Peaksid GPSi ja sülearvuti ekraanid võimalikult pimedaks/tumedaks lülitama, või muidu näeb 200 meetrit eemalt, et kõrvalistujal on sülearvuti või midagi kahtlast töös. Kui sõidad üksi siis, ära sõida sülearvuti ekraani vaadates, see on paljudes kohtades ebaseaduslik, kuna see hõivab juhi tählepanu. Sõites vaata ette ja ära näita välja, et oled eksinud. Tea oma marsruuti ette kasvõi tänava nimede järgi. Teeserval peatumine tõmbab palju tähelepanu.

§13. Kasuta aega mõistlikult!

Nädalavahetustel on rohkem inimesi kodus, mis tähendab, et töös võib olla rohkem Wi-Fi-ruutereid. Nädalavahetustel võib olla probleemiks inimesed, kes ehitavad omale maju ja teisi ehitisi, seega teedel võib olla takistusi. Ehitamisel on suurem võimalus, et nad märkavad võõrast (sind) oma naabruskonnas. Viimane asi, mida sooviksid teha on seletada kõigile (siiski, ole selleks alati valmis), mida sa nende naabruskonnas teed. Paranoilised kasutajad võivad oma Wi-Fi-ruuterid selleks ajaks, mil nad seda ei kasuta välja lülitada - vähem leitud AP-sid sulle. Tööajad on enamasti esmaspäevast reedeni kella 8:00–17:00 vahel, teistel aegadel võivad kontori ruuterid olla välja lülitatud. Samas on peale neid aegu kodu ruuterid enamasti sisse lülitatud.Välisviited[muuda | muuda lähteteksti]