Waidhofen an der Ybbs

Allikas: Vikipeedia
Waidhofen an der Ybbs

[ vaɪtˈhoːfn̩ an deːɐ̯ ˈɪps ]
saksa Waidhofen an der Ybbs
keskbaieri Waidhofn aun da Ybbs
Waidhofen an der Ybbs, kesklinn
Lipp
Vapp
Lipp
Vapp

Pindala 132 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 11 333 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 58′ N, 14° 46′ E
Asend Alam-Austria liidumaal
Waidhofen an der Ybbs (Austria)
Waidhofen an der Ybbs

Waidhofen an der Ybbs on põhikirjaline linn (Statutarstadt) Austrias Alam-Austria liidumaal.

Seda on esmamainitud 1186. aastal ja see on olnud Ybbsi jõe oru majanduskeskus alates 14. sajandist.

1972. aastal liideti linnaga mitu ümbruskonna valda ja linn jagati 10 katastraalvallaks (elanikke 2001. aastal):

  • Waidhofen/Ybbs (4559 elanikku)
  • Konradsheim (656 elanikku)
  • Kreilhof (366 elanikku)
  • Rien (413 elanikku)
  • St. Leonhard/Walde (475 elanikku)
  • St. Georgen in der Klaus (576 elanikku)
  • Windhag (1845 elanikku)
  • Wirts (595 elanikku)
  • Zell-Arzberg (1210 elanikku)
  • Zell (967 elanikku)

Paigad ja vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Innenstadt – Waidhofeni vanalinnas on palju hiliskeskaegseid maju ja avalikke hooneid, mis on vanade linnamüüride vahel. Mitmed gooti stiilis sisehoovid ja kaaristud on endiselt alles, nagu ka paljud biidermeieri, uusrenessansi ja uusbaroki stiilis renoveeritud fassaadid.

Waidhofen an der Ybbsi kihelkonnakirik

Stadtpfarrkirche – üks Waidhofeni suuremaid ja vanemaid kirikuid, Stadtpfarrkirche ehitati aastatel 1470–1510. Kiriku sisemuses asub gooti stiilis tiibaltar, mis 1930. aastatel teisest kirikust kohale toodi. Kiriku puitvärav pärineb algse ehituse ajast.

Rothschildschloss – loss on vanalinnas selles kohas eksisteerinud alates 12. sajandist, kuigi praeguse hoone vanimad osad ehitati umbes 1400. aastal. Hoone oli sajandeid koduks Freisingist pärit Baieri kuberneridele ja seega piirkonna halduskeskus. Loss on oma nime saanud tähtsaima endise omaniku, pankur Albert Salomon Anselm Freiherr von Rothschildi (1844–1910) järgi. Üheksateistkümnenda sajandi lõpul toimunud ulatuslik renoveerimine muutis taas lossi olemust, nagu ka ümberkujundus aastatel 2006/2007, milles kasutati kontrastseid kaasaegseid materjale, nagu klaas ja teras. 2007. aastal toimus Rothschildschossis Alam-Austria liidumaa näitus ning tänapäeval on lossis park, kingitustepood ja turismikeskus. Hoones asub ka 5e-muuseum, mis on saanud nime viie elemendi – tuli, vesi, puit, maa ja metall – järgi, millele muuseum temaatiliselt keskendub. Advendiajal toimub lossis ja selle territooriumil linna jõuluturg, kus pakutakse käsitööd, toitu, punši, muusikat jne. Kord kuus kooliaasta jooksul muudetakse lossi interjöör "Kristallklubiks".

Stadtturm (Linnatorn) – see ruudukujuline kellatorn on üks linna tähtsamaid sümboleid ja on 50 m kõrgusena selgelt nähtav mitme kilomeetri taha. See ehitati 1530. aastatel sissetungivate Türgi hordide väljaajamisel saadud saagiga. 1932. aastast pärinev kiri ütleb: "1532. aastal sundisid Waidhofeni kodanikud, sepikojad ja talupidajad türklased põgenema ning ehitasid mälestuseks selle torni". Torni ühel küljel näitab kell püsivalt kellaaega 11.45, mis tähistab linnakodanike võidutundi.

Ybbsturm and Stadttor (Ybbsi torn ja linnavärav) – veel üks Waidhofeni tornidest, Ybbsturm, on ainus säilinud keskaegne väravatorn linnamüüris. Sellel on ladina keeles kirjas linna moto: Ferrum chalybsque urbis nutrimenta – "Raud ja teras toidavad linna".

Mariensäule – barokne sammas ja neitsi Maarja kuju kesklinnas ehitati 1665. aastal vastureformatsiooni sümbolina.

Schwarzbachviadukt – see 19. sajandi lõpust pärinev ajalooline sild ületab Schwarzbachi (Mustoja) oru otse kesklinna serva taga. Seda kasutab kitsarööpmeline Ybbstalbahn (Ybbsi oru raudtee), mis kulges varem Waidhofenist Lunz am Seesse, kuid pakub nüüd lühendatud teenust läbi linna.

Krautberg – see väike mägi, mis asub linnast lühikese jalutuskäigu kaugusel, on kergesti äratuntav suure valge risti järgi ja pakub vaadet vanalinnale. Mäele pääseb Reichenauer Strassel asuva Stadti raudteejaama tagant algavat matkarada Reinhold Klaus Wegi mööda.

Wallfahrtskirche Basilika Sonntagberg – Waidhofenist põhja pool asub suur ja oluline katoliku palverännukoht. Aastatel 1706–1732 ehitatud barokk-kirik on hästi nähtav kogu ümbruskonnas ja on väikese basiilika staatuses olnud alates 1964. aastast. Waidhofenist saab sinna jalutada (u 10 km jalgsi), kuid kiirem on teha lühike rongisõit Rosenausse ja matkata ülejäänud 5 km tippu ja kirikusse.

Inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

John Irving[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika romaanikirjanik John Irving valis Waidhofen an der Ybbsi ja Viini oma varajase romaani "Setting Free the Bears" peamisteks tegevuspaikadeks.

Adolf Hitler aukodanikuna[muuda | muuda lähteteksti]

Waidhofen an der Ybbsi linnavolikogu tühistas Adolf Hitleri aukodakondsuse alles 2011. aasta mais.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]