Württemberg-Hohenzollern

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Württemberg-Hohenzollern (eresinine) sõjajärgse Saksamaa Prantsusmaa-hallatavas tsoonis (kahvatusinine)

Württemberg-Hohenzollern oli Lääne-Saksamaa liidumaa, mis loodi 1945. aastal Prantsusmaa Teise maailmasõja-järgse okupatsioonitsooni osana. Selle pealinn oli Tübingen. 1952. aastal liideti see vastloodud Baden-Württembergi liidumaaga.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Württemberg-Hohenzollernit ei tohiks segi ajada samanimelise suurema gauga, mis tekkis lühikeseks ajaks Kolmanda riigi ajal.

Württemberg-Hohenzollern koosnes endise Württembergi liidumaa lõunaosast ja Preisimaa Hohenzollerni halduspiirkonnast. Württembergi põhjaosast sai Württemberg-Badeni liidumaa USA haldusalas. Jaotus põhja- ja lõunaosa vahel tehti nii, et Karlsruhet ja Münchenit ühendav Autobahn (tänapäeval A8) oli täielikult Ameerika tsoonis.

18. mail 1947 võeti vastu uus põhiseadus ja valiti Württemberg-Badeni esimene parlament. Lääne-Saksamaa moodustumisega 23. mail 1949 ühines Württemberg-Baden liitvabariigiga.

Kolm liidumaad, millest 1952. aastal moodustati Baden-Württemberg

24. septembril 1950 korraldati Württemberg-Hohenzollernis, Württemberg-Badenis ja Lõuna-Badenis rahvaküsitlus seoses kolme liidumaa ühinemisega. Avalik rahvahääletus toimus 16. detsembril 1951. Kõik kolm liidumaad ühendati ja 25. aprillil 1952 loodi tänapäevane Baden-Württembergi liidumaa.