Visual kei

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Visual Kei (Jpn. k. ヴィジュアル系 või ビジュアル 系, Bijuaru Kei; eesti k. "kei"-stiil ja "visual"-ingl. keelest) on Jaapani muusikaline liikumine, mis sai populaarseks 1980-ndatel. Stiili iseloomustab eelkõige artistide välimus: ebatavaline meik, silmatorkav soeng, veidrad kostüümid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Visual kei tekkis Jaapanis 1980-aastatel. Stiilile panid aluse bändid nagu X Japan, D'erlanger, Buck Tick ja Color. Inspireeritud punk, gläm metalist ja gooti liikumisest panid esimesed bändid rõhku eelkõige visuaalsele poolele - läbimõeldud esinemistele, iseäralikele soengutele ja veidratele kostüümidele, mis said hiljem iseloomulikeks joonteks tervele liikumisele. Usutakse, et termin "Visual Kei" on tulnud ühest X-Japani loosungist "Psychedelic violence/Crime of visual shock". Nüüdsel ajal on Visual Kei artistide stiil märkatavalt keerulisemaks muutunud kui algusajal ja on tekkinud eri alaliigid.

Alaliigid[muuda | muuda lähteteksti]

Kotekote (Kote Kote, Kote või Kote Kei) on 1990-ndatele tüüpiline musta värvi stiil.
Bändid: Luna Sea, Malice Mizer
”Angura” tuleb sõnast ”underground”. Seda stiilisuunda mõjutavad tratitsioonilised jaapani riided.
Bändid: Inugami circus-dan, Orochi
"Oshare" tähendab eesti keeles "ehtima, üles lööma". Selle stiilisuuna kostüümid on rõõmsad ja värvilised ning laulud on positiivse sõnumiga.
Bändid: An Cafe, SuG, LM.C
Eroguro on lühend väljendist "Erotic Grotesque". See stiilisuund saab inspiratsiooni õudusfilmidest, erootikast jne.
Bändid: merry, cali≠gari
Artistid kannavad värvilisi riideid ja palju aksessuaare, laulud on positiivse sõnumiga.
Bändid: Paradeis, Aicle
Sentai on superkangelaslik stiil, mida mõjutab palju anime ja cosplay.
Bändid: Sendai Kamotsu, Psycho le Cému, Uchuu Sentai NOIZ
Nagoya Kei on saanud mõjutusi Ameerika ja Euroopa bändidest ning seda stiilisuunda iseloomustavad tumedad kostüümid ja karjuvad vokaalid.
Bändid: Deathgaze Lynch.

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Visual Kei artistid on kergesti ära tuntavad oma välimuse poolest. Peamised tunnused on sassis või ogalised anime-stiilis soengud ja kostüümid, mis varieeruvad vastavalt bändi stiilisuunast. Visual Kei stiili iseloomustab veidrate asjade kombineerimine, isikupärase kostüümi loomine ja ülejäänud massist erinemine. Riietus valitakse tavaliselt bändi stiilisuuna ja muusikastiili järgi. Kuigi enamik artistidest on mehed, ei ole sugugi ebatavaline, et nende välimus on pigem pooleldi naiselik. Pükste kõrval võivad mehed kanda ka seelikuid ja kleite ning haruldane pole ka täielikult ristiriietumine.

Enamikul artistidest on juuksed värvitud. Juuksed võivad olla igas värvitoonis ja ka mitmevärvilised. Paljudel VK artistidel on järgutatud juuksed, kuna see võimaldab juukseid paremini soengusse seada. Juuksed on tavaliselt sirgendatud, tupeeritud ja seejärel soengusse seatud. Mõnikord on juuksed ka koolutatud. Soengute tegemisel kasutatakse tavaliselt ohtralt juukselakki, sest on oluline, et soeng säilitaks oma kuju. Mõned VK artistid kannavad ka parukaid.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi Visual Kei ei ole seotud konkreetse muusikastiiliga seostatakese liikumist enamasti rocki, popi, elektroonilise muusika, industriali and heavy metaliga.

Visual Kei mujal maailmas[muuda | muuda lähteteksti]

Viimasel ajal on Visual Kei levinud ka Euroopasse. Üks selline bänd on näiteks Rootsi bänd Seremedy. Selle bändi kirarristil YOHIO'l on ka oma sooloprojekt.