Virginia Water

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Thomas Sandby rajatud kaskaad Virginia Wateri järve idaservas

Virginia Water on Surrey krahvkonnas Londonist umbes 30 km edelas asuv linn.

Halduslikult kuulub Virginia Water Runnymede'i omavalitsusüksusse. 2001. aasta rahvaloenduse järgi oli linnas 6113 elanikku.

Järv asub Bourne'i jõe kaldal. Linna läbides on jõgi 25 m kõrgusel merepinnast. Linna kese on 29–39 m kõrgusel merepinnast. Bourne'i jõgi suubub Thamesi.

Linn on nime saanud Virginia Wateri järve järgi, mis asub Windsor Great Parki nimelise hirvepargi edelaservas. Virginia Wateri järv omakorda võis nime saada Elizabeth I järgi, sest virgin tähendab inglise keeles neitsit ja Elizabethi nimetati neitsilikuks kuningannaks, sest ta ei abiellunud kunagi. Kuid järv ise on kuningannast poolsada aastat hilisem: ta rajati Bourne'i jõge paisutades 1746. Pärast seda, kui järv 1768 paisu purustas ja tühjaks jooksis, taastati järv 1780. aastal märksa suuremana, tänapäevases suuruses.

Järve ümbermõõt on 7,2 km. Pool sellest on sillutatud ja pool sillutamata jalgtee.

Virginia Wateri järv on iseloomuliku kujuga. Teise maailmasõja ajal lasti järv tühjaks, sest kardeti, et Luftwaffe võib järve kasutada lennukite asukoha kindlaksmääramiseks.

21. sajandil kasutati järve kaldaid Harry Potteri filmide järvekaldastseenide ja 2010. aasta filmi "Robin Hood" paadistseenide filmimiseks.

Linn sai endale raudtee 1856. aastal. Linnas on raudteejaam, kust saab mugavalt sõita Londoni Waterloo jaamani. Uus raudteejaamahoone ehitati 1973. aastal.

18731885 ehitati Virginia Waterisse Holloway sanatooriumi nimeline hullumaja. See lõpetas tegevuse 1980 ja pärast 19942000 kestnud restaureerimist müüdi elamukompleksiks. Vahepealsel ajal kasutati Holloway sanatooriumi sageli filmivõtete jaoks. Seal on vändatud sarja "Inspektor Morse" paljud jaod, samuti on seal muuvisid filminud Adam Ant, Alphaville, The Cure, Ozzy Osbourne ja Bonnie Tyler, rääkimata vähem tähtsatest muusikutest.

1920. aastatel rajati Virginia Waterisse Wentworth Estate'i nimeline 7 km² suurune asum, mis on tuntud rikaste ja kuulsate elanike poolest. Minevikus on seal elanud Cliff Richard, Elton John, Boriss Berezovski ja Andrei Ševtšenko, aga praegu näiteks Ron Dennis, Eddie Jordan, Ernie Els, Gary Numan ja Brunei sultan. 1998 elas seal Augusto Pinochet, kes põgenes oma kodumaalt Suurbritanniasse ja elas seal seni, kuni ta jälle Tšiilile kohtupidamiseks välja anti.

Virginia Water on golfikeskus. Asula lähedal on 4 golfirada. Sel põhjusel elab Wentworth Estate'is palju golfimängijaid.

Linnast 13 kilomeetri kaugusel kirdes asub Heathrow' lennujaam.