Virginia Dare

Allikas: Vikipeedia
Virginia Dare'i ristimine
Virginia Dare'ile pühendatud mark 1937. aastast
Virginia Dare'i kuju Põhja-Carolinas

Virginia Dare (18. august 1587 Roanoke'i koloonias (praegu Roanoke'i saar, Põhja-Carolina osariik, USA) – surma aeg ja koht teadmata) oli esimene inglastest vanemate laps, kes sündis Ameerikas.

Tema vanemad olid pärit Londonist. Ema Eleanor White (sündinud Westminsteris 1568. aasta paiku) oli Roanoke'i koloonia kuberneri John White'i tütar. Isa Ananias Dare oli Londonis ehitaja. Virgina Dare oli üks kahest lapsest, kes sündis Roanoke'i koloonias 1587. aastal.

Dare'i saatus on teadmata. Tema vanaisa kuberner John White seilas 1587. aasta lõpus tagasi Inglismaale, et varusid täiendada, kuid Inglise-Hispaania sõja tõttu 1588. aastal ei saanud ta Roanoke'i tagasi tulla enne 18. augustit 1590 (Virginia Dare'i kolmas sünnipäev), kuid siis avastas ta, et koloonia on hüljatud – majad olid koost võetud. White ei leidnud kolooniasse jäänud 80 mehest, 17 naisest ja 11 lapsest mingit jälge peale kirja "Croatoan", mis oli kraabitud kindluse postile, ja kirja "Cro", mis oli kraabitud ühe lähedal olnud puule. Kõik majad ja ehitised olid lammutatud, mis võis tähendada, et kolonistid ei olnud lahkunud kiirustades. Enne Inglismaale tagasisõitu oli White kolonistidel palunud nikerdada mõnele puule Malta risti, juhul kui nendega midagi juhtub, mis oleks tähendanud sunnitud lahkumist. Et risti ei leitud, arvas White, et kolonistid olid kolinud Croatoani saarele (praegune Hatterase saar), kuna nad olid seal juba loonud suhteid indiaanlastega, kellest mõned olid ka juba Inglismaal käinud.

White tahtis minna Croatoani saarele koloniste otsima, kuid puhkenud tormi tõttu ei olnud tema meeskond nõus ekspeditsiooni ette võtma: laeva kapten oli tormis juba kaotanud kolm ankrut ega saanud lubada neljanda kaotamist. Seejärel lahkusid White ja tema meeskond Uuest Maailmast ning jõudsid Plymouthi Inglismaal 24. oktoobril 1590. Ta ei suutnud seda üle elada ning ei naasnud enam kunagi Ameerikasse, elades oma ülejäänud elu Iirimaal Sir Walter Raleigh' mõisas. Roanoke'i kolooniat hakatigi nimetama "Kadunud kolooniaks" (inglise keeles The Lost Colony).

Virginia Dare'i ja teiste kolonistide saatus on endiselt teadmata – arvatakse, et nad otsisid peavarju kohalikelt indiaanihõimudelt ja kas segunesid kohalikega või tapeti. 1607. aastal uuris kapten John Smith, kes rajas tänapäeva Virginia osariigis esimese eduka Inglise koloonia – Jamestowni, infot kolonistide kohta. Kuigi arvati, et nad leidsid peavarju sõbralike tšesapiigi (Chesapeake) hõimu indiaanlaste juures, siis indiaanipealik Powhatan (Pocahontase isa) väitis, et tema indiaanlased ründasid ja tapsid enamuse koloniste. Powhatan olevat Smithile näidanud mõningaid kolonistide poolt mahajäetud esemeid – näiteks musketi raud ja messingust uhmer koos nuiaga, kuid selle kinnitamiseks puuduvad arheoloogilised tõendid. Jamestowni kolonistid said teateid mõnedest Kadunud Koloonia ellujäänutest ning korraldasid otsinguid, mis ebaõnnestusid.

Jamestowni koloonia sekretär William Strachey kirjutas raamatu "The History of Travel into Virginia Britannias" 1612. aastal, et oli Peccarecanicki ja Ochanahoeni indiaanlaste asulates avastanud kahekorruselisi kiviseintega maju, mida indiaanlased olid suure tõenäosusega õppinud ehitama Roanoke kolonistidelt, ning samal ajaperioodil oli ka märgatud indiaanlaste asulates eurooplastest vange. Strachey kirjutas, et nelja inglast, kahte poissi ja üht teenijat märgati eno-indiaanlaste asulas Ritanocis, pealik Eyanoco kaitse all, kus nad pidid vaske taguma. Ta väitis, et vangid olid teiste kolonistide ründamise ajal põgenenud Chaonoke (tänapäevase Chowani) jõge mööda ülesvoolu. Chowani jõgi paikneb Põhja-Carolina osariigis Bertie maakonnas.

Kuigi Virginia Dare'i ei leitud kunagi, sai ta ameerika folkloorikangelaseks. Tema järgi on nimetatud Dare'i maakond Põhja-Carolina osariigis, kus paiknevad ka Roanoke'i ja Hatterase saared. 2000. aastal kirjutas üks Põhja-Carolina ajaleht, et Dare sümboliseerib paljudele ameeriklastele (eriti lõunaosariiklastele) süütust ja hingepuhtust, uusi algusi, lubadusi ja lootust, seiklusi ja vaprust uuel maal ning tema saladusliku kadumise tõttu ka salapärasust.