Vinnõtsja massimõrv

Allikas: Vikipeedia

Vinnõtsja massimõrv oli Nõukogude julgeolekuorganite aastatel 19371938 Vinnõtsja linnas toime pandud genotsiidiakt, mille avastasid Teise maailmasõja ajal 1943. aastal Saksa okupatsioonivõimud.

Nõukogude terrori ohvrite mälestusmärk Vinnõtsjas Gorki pargis

Massihaudade avastamine[muuda | muuda lähteteksti]

1943. aastal, 2. okupatsiooniaastal avastasid saksa okupatsioonmivõimud Vinnitsa kesklinnas pargis massihauad, kuhu oli maetud umbes 10 000 hukatud ukraina meest ja naist.

1943. aasta 25. mail viisid Saksa võimud läbi avastatud matmiplatside elshumeerimise, kaasates sellesse Teises maailmasõjas neutraalsete riikide esindajaid (Rootsi jt) ning ka Saksa Riigi liitlas- ja okupeeritud riikide esindajaid: Soome, Kreeka jt.

Vinnõtsja asukoht Ukrainas

Ekshumeerimise tulemused dokumenteeriti ning uuringute kohaselt olid haudadest avastatud hukatud tapetud väiksekaliibrilise käsirelvaga kuklapiirkonda tehtud laskudega, hukatute hingetorust ja kopsudest avastatud mullaosakeste järgi järeldati, et osa hukatuid oli maetud veel elavatena.

1943. aasta maikuust kuni juunini kaevati kolmest massihauast üles 9432 surnukeha, sh 169 naise surnukehad. Hukatutest 679 isikut suutsid omaksed nendega kaasas olnud isiklike esemete alusel tuvastada.

Omaksed 1943. aastal Vinnõtsja massimõrva ohverid tuvastamas

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]