Villa Park

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib staadionist; California linna kohta vaata artiklit Villa Park (California).

Villa Park
Endised nimed Aston Lower Grounds
Asukoht Birmingham, Suurbritannia
Koordinaadid 52° 30′ 33″ N, 1° 53′ 5″ W
Avati 1897
Omanik Aston Villa FC
Haldaja Aston Villa FC
Kate Desso GrassMaster
Mahutavus 42 788
Väljaku mõõtmed 105 m × 68 m
Võistkonnad
Aston Villa FC 1897 - tänaseni

Villa Park (algselt Aston Lower Grounds) on jalgpallistaadion Birminghamis.

Villa Park kuulub klubile Aston Villa. Staadion mahutab 42 789 pealtvaatajat.

Aston Parki maa-ala kuulus sajandeid varem Thomas Holtele (1571–1654), kes elas lähedalolevas Aston Hallis, ja Holte kasutas seda köögiviljaaiana. 19. sajandil rajati sinna avalik park koos akvaariumiga. Tiik likvideeriti 1889 ja selle asemele rajati spordiväljak, mille keskel oli kergejõustiku jaoks muru ja ääres jalgrattaspordi jaoks mõeldud trekk. Staadion sai kohe populaarseks ja juba selle avaüritusel 10. juunil 1889 oli 15 tuhat pealtvaatajat.

1897 ostis staadioni Aston Villa. Klubi polnud rahul oma eelmise staadioni Perry Barriga selle keerulise juurdepääsu ja kõrge üüri tõttu. Aston Villa esimene mäng Villa Parkil peeti 17. aprillil 1897 ja selleks oli sõprusmäng Blackburn Roversi vastu. Sellest ajast kuni tänapäevani on Villa Park olnud Aston Villa kodustaadion.

Tänapäeval ümbritseb staadioni neli tribüüni: Trinity Road Stand, North Stand, Doug Ellis Stand ja Holte End. Viimane on nimetatud Thomas Holte järgi ja selle taga asub restaureeritud Aston Hall, kus tegutseb Holte Hotel.

Jalgrattatrekk likvideeriti staadionilt juba 1914.

Villa Parkil on toimunud mitmesuguseid spordi- ja kultuuriüritusi. Seal on peetud enne Esimest maailmasõda võistlusi kergejõustikus ja jalgrattasõidus, aga pärast seda poksis ja ragbis. Villa Parkil on kontserte andnud Bruce Spingsteen, Belinda Carlisle, Rod Stewart ja Robert Palmer ning seal on oma üritusi korraldanud evangelist Billy Graham ja peapiiskop Desmond Tutu.

Kõige rahvarohkem staadionil korraldatud üritus oli 1946 peetud Inglismaa karikavõistluste 6. ringi kohtumine Derby Countyga, millel oli 76 588 pealtvaatajat. Pärast seda, kui 1990 kaotati staadionilt seisukohad, on kõige rohkem pealtvaatajaid olnud 29. detsembril 2009 Premier League'i kohtumises Liverpool FC vastu: 42 788, kusjuures staadioni mahutavus on tänapäeval 42 789 kohta.
Panoraampilt. Vaade tribüünilt Trinity Road Stand
Suurenda
Panoraampilt. Vaade tribüünilt Trinity Road Stand