Villi Tokarev

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Vilen Tokarev)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Villi Tokarev 2012. aastal

Villi Tokarev (õieti Vilen Tokarev; 11. november 19344. august 2019 [1], Moskva) oli juudi päritolu ameerika ja vene šansoonilaulja ja laulukirjutaja.

Tokarev sündis Venemaal Adõgee autonoomses oblastis, tema esivanemad olid kubani kasakad. Vanemad panid talle V. I. Lenini auks nime Vilen.

Muusikalise keskhariduse sai ta Modest Mussorgski nimelisest Peterburi muusikakoolist kontrabassi erialal.

Juba õpingute ajal töötas ta Anatoli Krolli ja Boris Rõtškovi orkestrites ning tegi koostööd lauljatar Gülli Tšoheliga. Hiljem töötas ta koos lauljatar Edita Pjehhaga ansamblis „Sõprus” («Дружба»).

Tokarev kirjutas lauludele nii muusikat kui sõnu. Tema tuntuim laul on „Vihm” («Дождь») Edita Pjehha esituses.

Tokarev on töötanud ka kuulsas David Gološtšokini orkestris.

Võimude tagakiusamise tõttu kolis ta 1970. aastate algul Murmanskisse, kus hakkas esitama omi laule.

39-aastasena, 1974. aastal emigreerus Tokarev USA-sse, kus ta töötas esialgu koristajana ja postiljonina, kuid vähese inglise keele oskuse tõttu jäi peagi töötuks. Pärast keelekursusi õppis veel medvennaks ja autojuhiks ning töötas New Yorgis taksojuhina. Mängis ja laulis restoranides ja ööklubides. Teenitud raha eest hakkas välja andma heliplaate oma lauludega.

1981. aastal ilmunud heliplaat «В шумном балагане» tõi talle tuntuse ameerika venekeelsete immigrantide seas. Teda hakati nimetama Brighton Beachi „aujuudiks”. Tokarev asutas muusikastuudio «One Man Band», kus ta salvestas umbes 20 albumit.

1989. aastal sõitis ta esimest korda pärast emigreerumist Nõukogude Liitu, kus andis suure eduga 70 kontserti.

1996. aastal kolis Tokarev tagasi Venemaale ja elas kuni surmani Moskvas, kus ta lõi samuti oma helisalvestusstuudio ning jätkas esinemist lauljana.

Tokarev suri 4. augustil 2019 ja maeti 9. augustil Moskva Kalitnikovi kalmistule.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]