Viktorija Mullova

Allikas: Vikipeedia

Viktorija Mullova (vene Виктория Муллова; sündinud 27. novembril 1959) on vene viiuldaja.

Viktorija Mullova sündis Moskva lähedal Zukovskis ja õppis Moskva muusikakoolis, seejärel Moskva Konservatooriumis Leonid Kogani käe all.

Mullova võitis rahvusvahelise Sibeliuse-nimelise viiuldajate konkursi 1980. aastal ja rahvusvahelise Tšaikovski-nimelise konkursi 1982. aastal.

Põgenemine Nõukogude Liidust[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kontsertreisilt Soomes 1983. aastal otsustas Mullova Nõukogude Liitu mitte enam tagasi pöörduda. Koos oma klaverisaatja Vahtang Jordaniaga põgenes ta Yleisradio ajakirjaniku Jyrki Koulumiehe abiga Kuusamos hotellist, jättes maha Stradivari viiuli. Koulumies sõidutas põgenikud üle Rootsi piiri Haparandasse. Sealt sõitsid nad edasi Stockholmi; et oli nädalavahetus, pidid nad varjatult USA saatkonna avamist ootama. Paar päeva hiljem olid nad juba Washingtonis.

Muusikukarjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viktorija Mullova on esinenud nii solistina kui muu hulgas ka koos orkestriga Philharmonia ning Viini, Montréali ja San Francisco Sümfooniaorkestri ning Baieri Raadio Sümfooniaorkestriga.

Mullova on tuntud ka oma uudsete džässiinterpretatsioonide poolest. Ta on esitanud muu hulgas Miles Davise, Duke Ellingtoni ja The Beatlesi lugusid.

Ta on esinenud külalissolistina ka koos ERSO-ga.

Praegu elab Viktorija Mullova Londonis. Vahtang Jordania jäi USA-sse ja suri 2005. aastal vähki.

Plaate[muuda | redigeeri lähteteksti]

Artikleid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Green, Andrew. "Footloose & fancy free: Viktoria Mullova", BBC Music Magazine, veebruar 2001, lk 24–27
  • Wigmore, Richard. "Playing beyond perfection", Gramophone, november 2002, lk 24–27

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]