Vikipeedia:Vikiprojekt Vigala

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

ehk Vigala Vikipeedia töötuba on Vikiprojekt, mille eesmärk on parandada Vikipeedias olemasolevat dokumentatsiooni Vigala kohta. Igaüks, kes tahab sellel eesmärgil oma võimaluste piires kaasa aidata, on teretulnud osalema.

Töötuba ise on kogu aeg käimas. Sa võid kohe tegutsema hakkata (kuidas?).

Konsultatsioonides saad tasuta tuge ja koolitust. Konsultatsioonid on iga kuu esimesel neljapäeval kell 17-18 Vana-Vigala raamatukogus (v.a. siis kui raamatukogu on kinni).

Projekti koordinaator-vedaja on Luc.

Uudised[muuda lähteteksti]

Jaanuar 2018

Juuli 2017

Aprill 2017

 • Vigala Vikipeedia töötuba praegu magab, sest ma ise lõpetasin inimestele järele jooksmast. Nad aitavad hea meelega kaasa, kui ma abi küsin. Aga ära looda, et keegi hakkaks ka ise veel kasvõi kirjuvigu parandama! Selles mõttes olen pettunud. Minu peamine eesmärk on ikkagi julgustada külainimesi Vikipeedias kirjutama, mitte ise hakkata kõike seda nende eest tegema. Aga ma olen ka optimistlik: kui seemned on mulda pandud, siis peab vili ise kasvama. Selles lootuses jään ootama, tähelepanelikult aga pigem passivselt.

Mai 2016

 • Artikkel Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool sai lõpuks korda. Luc ja Evelin tegid 2 tundi koostööd. (26.05.)
 • Kulinaaria projekt on alanud! Esimene artikkel on Panna cotta. Aitäh Ingele ja Lieselile, kes aitasid mõelda. Loodame, et kutsekooli kokadest tuleb abilisi!
 • Artikkel Vigala kirik ei jäta enam mainimata meie kuulus piiskopirististi. Aitäh Marele, kes leidis raamatu "Raplamaa kirikud".

Aprill 2016

 • Igakuiseid töötoa "koosolekuid" enam ei ole, selle asemel on meil nüüd "konsultatsioonid". Olemasolevad aruanded jäävad arhiivis.
 • Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli 96. sünnipäevaks tahtsime teha selle artikli korda. Esimene samm oli jõuda selleni, et 2 inetut märkust ("vajab keeletoimetamist" ja "ei ole piisavalt viiteid") saaks ära võta. Päris pole me veel jõudnud selle eesmärgini, aga püüame edasi. Siiani on aidanud Aime, Liesel, üks anonüümne keeletoimetaja ja Evelin.

Projektist[muuda lähteteksti]

Vigala Vikipeedia töötuba 2. juunil 2015

Projekt algas 2014. aastal septembris Luc'i idee alusel ja Liina julgustamisel. 2016. aasta lõpus rahunes projekt natuke maha, sest osalejatel on vähe aega ning igakuised koosolekud olid halvasti külastatud. Sellest holimata on projekt elus ning tööd jätkub.

Põhiidee on lihtne: Vigala inimesed armastavad oma kodukanti ja nad tahavad sellest kirjutada ja teistele inimestele jagada. Vikipeedia on sõltumatu ja tasuta tööriist, mis võimaldab just seda. See on olemas. Seda tuleb lihtsalt kasutada.

Alguses on vaja

 • Seletada, mis asi on Vikipeedia ja miks me peaksime seda kasutama.
 • Üles kutsuda kaasa mõelda ja aru saada, et see on meie asi.
 • Julgustada ise kirjutada Vikipeedias. Seletada, miks inimesed peaksid seda tegema.

Pikemas perspektiivis see tähendab kohalik kasutajate rühm, artiklite kirjutamine, nende kvaliteedi parandamine ja sisu uuendamine siis kui vaja.

Projekt on ühiskonnale huvitav kolmel tasemel.

Projekt on osalejatele kasulik:

 • Osalejad saavad targemaks oma kodukandi kohta : vaatamisväärsused, ajalugu ja inimesed
 • Osalejad õppivad, kuidas redigeerida vikipeedias. See on üldine arvutioskus, mida saab kasutada paljudes valdkondades.
 • Osalejad arenevad oma suhtlemisoskust tänu vikipeedia suhtlemiskultuuri ühisotsuse tegemise ja konsensuse leidmise osas.

Projekt aitab otseselt meie vallale:

 • Meie valla ajalugu saab paremini dokumenteeritud. See info, mis meil oma küla ja esivanemate kohta on, on järgnevatele põlvkondadele juba kadunud ja kättesaamatu info, kui seda kusagile kirja ei pane ega jäädvusta.
 • Meie vald saab jätkusuutliku reklaami. Kasutavad vikipeediat nt. siseturistid, kes tahavad teada huvitavaid asju, ja inimesed, kes kaaluvad elama tulla meie valda.
 • Meie valla tänapäevane elu saab paremini dokumenteeritud.

Projekt on laiemas mastaabis eeskujulik:

 • Teised vallad võivad meie kogemused hiljem enda jaoks tarvitada.


Kust alustada?[muuda lähteteksti]

Kust alustada?

 • Loe Vikipeediast, milline info Vigala kohta olemas on. Mõtle järgi: mida on veel vaja? Jaga oma ettepanekuid teistega.
 • Registreeri ennast meie meililistile (kui sa juba saad kord kuus mõni kiri, mille teema algab tekstiga "[vigala-it]", siis on see tehtud. Muidu võta ühendust Luc'iga.
 • Vaata järgi kas sul on mõnda ilus foto, mis on sinu enda tehtud (autoriõigus), ja mida võiks vikipeedaiasse ülesse laadida. Loe Vikipeedia:Piltide kasutamine ja lae ülesse. Lehel Ilus Vigala kogume ilusaid pilte.
 • Loo endale vikipeedia kasutajakonto, klikides lingile “Loo konto”. (Miks?)
 • Õpi, kuidas Vikipeedias töötatakse. Mängi liivakastis ja harjuta.
 • Hakka kirjutama ja parandama artikleid
 • Vaata nimekirjalehel Vigala inimesed ja kontrolli igal inimesel: kas olulised infod on puudu? Pane oma ettepanekud vähemalt arutelulehel kirja! Täida "(sündinud xxx)" neile, kus seda veel pole. Sünniajad on võimalik leida Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehelt ([[1]]).


NB! Kui sa näed käesoleval lehel keelelisi vigu, siis paranda ära ja oledki juba kaasa aidanud!

Osavõtjad[muuda lähteteksti]

Kui sa osaled projektis, siis pane ennast siia kirja: vajuta lingile "muuda lähtekoodi", lisa uus rida, mis algab asteriskiga (*), järgnab tühik, ja siis vajuta nuppule Vector toolbar signature button.png või kirjuta klaviatuuril ~~~~, siis salvesta. Lehe salvestamisel tekib selle asemele sinu kasutajanimi ning kuupäev ja kellaaeg).

Teha[muuda lähteteksti]

Sisuliselt tahame dokumenteerida nii tänapäevane kui ka ajalooline elu. Põhilised prioriteedid on asutused, vaatamisväärsused ja inimesed.

Kasutamata infod[muuda lähteteksti]

 • Esimene lehisekultuur Eestis on rajatud H. Schultzi (1929) järgi 1795. aastal Vigala Hirveaias – eesmärk oli asutada metsapark. August Michelsoni (1950) andmeil on kultuur rajatud aga hiljem, 1812. aastal külvi teel. See on vene ja euroopa lehise segakultuur. Berend Johann v. Uexküll tundnud suurt huvi vene lehise kultiveerimise vastu, seetõttu leidub seda liiki rohkesti nii metsapargis, Vana-Vigala mõisapargis kui ka teeäärsetes alleedes. Eduard Viiroki (1928) sõnul kujunes vene lehis nagu Uexküllide suguvõsapuuks. [3]
 • 2007. aastal asutati seltsing „Vigala Külade Ümarlaud”, millest sai peagi mittetulundusühing, kuhu kuuluvad tolaegse Vigala valla külavanemad ja aktiivsed sädeinimesed. Külade Ümarlaud on korraldanud külade päevi, koolitusi, infopäevi, väljasõite, talguid, kirjutanud ja eestvedanud mitmeid projekte, esitanud aktiivseid sädeinimesi tunnustamiseks. MTÜ on Raplamaa Külade Liidu ning Raplamaa Partneluskogu liige.[4]

Arhiiv[muuda lähteteksti]

Koosolekute aruanded

Statistika[muuda lähteteksti]

2015. aastal muudeti umbes 134 artiklit ja loodi 23 artiklit: Exclusive Stone OÜ Poti laat Unustatud mõisad Eesti Mõisakoolide Ühendus Vana-Vigala raamatukogu Näljamüür Vana-Vigala mõisa park Vana-Vigala Lasteaed ERA Valduse AS Taivo Kuusik Martin Andreller Jüri Nisumaa Aivar Jõgiste Kristine Niit Heli Lints Ants Ojavee Kristiina Jõgi Jaan Viska Maret Järv Meelis Välis Enn Roosi Toivo Averin Vigala Meeskvintett

2014. aastal loodi 4 artiklit: Vigala valla volikogu, Kiitsharakad, Vigala Väega Värk, Priit Kärsna

Välislingid[muuda lähteteksti]

 • Barokne suveõhtu Vana-Vigala mõisas
 • http://vigalakant.org.ee/wp/?p=476 Vikipedistide suvepäevad Vigalas]
 • Heino Kasesalu, Eestis kasvab võimsaid lehispuistuid (Eesti Mets Nr. 3/2009)
 • MTÜ koduleht