Vikipeedia:Vikiprojekt Vigala

Allikas: Vikipeedia

Vikiprojekt Vigala ehk Vigala Vikipeedia töötuba on Vikipeedia projekt, mille eesmärk on parandada Vikipeedias olemasolevat dokumentatsiooni Vigala kohta. Igaüks, kes tahab sellel eesmärgil oma võimaluste piires kaasa aidata, on teretulnud osalema.

Töötoas käib töö kogu aeg. Sa võid kohe tegutsema hakata (Vikipeedia:Vikiprojekt Vigala#Kust alustada).

Huvi korral saab tellida minu käest tasuta koolitust või konsultatsiooni.

Aprill 2020[muuda lähteteksti]

Artiklid Merlin Suurna ja Meelis Välis teavad nüüd, et vallal on uus vallavanem.

Juuli 2019[muuda lähteteksti]

Artiklid Peru kool ja Boris von Uexküll said paremaks tänu Jaak Uibule, kes lubas mul kasutada tema koostatud ettekande käsikirja "Peru kooli ajaloost 1841–1969", mille ta homme peab Mälestuspäeval. LucSaffre (arutelu) 19. juuli 2019, kell 14:54 (EEST)[vasta]

Veebruar 2019[muuda lähteteksti]

 • Vabariigi aastapäeval nägin ma meie uut vallavanemat esimest korda ja arvan, et ta on liiga vähe tuntud. Ta väärib oma artiklit: Merlin Suurna.
 • Mare aitas korda luua Vigala Mihklite suguvõsas (Mihkel Aitsam) ja leidis veel 2 viidet Vana-Vigala jääratta kohta.
 • Vikipeedia ei teadnud veel, et Jaan Viska suri oktoobris.

Jaanuar 2019[muuda lähteteksti]

Jaanuar 2018[muuda lähteteksti]

Juuli 2017[muuda lähteteksti]

Vikipeedia suvepäevade osalised Vana-Vigala mõisapargis 2017. aasta suvel

Aprill 2017[muuda lähteteksti]

 • Vigala Vikipeedia töötuba praegu magab, sest ma ise lõpetasin inimeste järele jooksmise. Nad aitavad hea meelega kaasa, kui ma abi küsin. Aga ära looda, et keegi hakkaks ka ise kasvõi kirjuvigu parandama! Selles mõttes olen pettunud. Minu peamine eesmärk on ikkagi julgustada külainimesi Vikipeedias kirjutama, mitte ise hakata kõike seda nende eest tegema. Aga ma olen optimistlik: kui seeme on mulda pandud, peab vili ise kasvama. Selle lootusega jään ootama, tähelepanelikult, aga pigem passiivselt.

Mai 2016[muuda lähteteksti]

 • Artikkel Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool sai lõpuks korda. Luc ja Evelin tegid 2 tundi koostööd (26. mail).
 • Kulinaaria projekt on alanud! Esimene artikkel on Panna cotta. Aitäh Ingele ja Lieselile, kes aitasid mõelda. Loodame, et kutsekooli kokkadest tuleb abilisi!
 • Artikkel Vigala kirik ei jäta enam mainimata meie kuulsat piiskopiristi. Aitäh Marele, kes leidis raamatu "Raplamaa kirikud".

Aprill 2016[muuda lähteteksti]

 • Igakuiseid töötoa "koosolekuid" enam ei ole, selle asemel on meil nüüd "konsultatsioonid". Olemasolevad aruanded jäävad arhiivi.
 • Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli 96. sünnipäevaks tahtsime teha selle artikli korda. Esimene samm oli jõuda selleni, et kaks inetut märkust ("vajab keeletoimetamist" ja "ei ole piisavalt viiteid") saaks ära võtta. Päris selle eesmärgini pole me veel jõudnud, aga püüame edasi. Siiani on aidanud Aime, Liesel, üks anonüümne keeletoimetaja ja Evelin.

2015[muuda lähteteksti]

Vana-Vigala pildiretke osalised 2015. aastal

Projektist[muuda lähteteksti]

Vigala Vikipeedia töötuba 2. juunil 2015

Projekt algas 2014. aastal septembris Luci idee alusel ja Liina julgustamisel. 2016. aasta lõpus rahunes projekt natuke maha, sest osalejatel on vähe aega ning igakuiseid koosolekuid külastati halvasti. Sellest holimata on projekt elus ning tööd jätkub.

Põhiidee on lihtne: Vigala inimesed armastavad oma kodukanti ja nad tahavad sellest kirjutada ja teistele inimestele jagada. Vikipeedia on sõltumatu ja tasuta tööriist, mis just seda võimaldab. See on olemas. Seda tuleb lihtsalt kasutada.

Alguses on vaja

 • Seletada, mis asi on Vikipeedia ja miks me peaksime seda kasutama.
 • Üles kutsuda kaasa mõtlema ja aru saama, et see on meie asi.
 • Julgustada ise kirjutama Vikipeedias. Seletada, miks inimesed peaksid seda tegema.

Pikemas perspektiivis tähendab see kohalike kasutajate rühma, artiklite kirjutamist, nende kvaliteedi parandamist ja sisu uuendamist kui vaja.

Projekt on ühiskonnale huvitav kolmel tasemel.

Projekt on kasulik osalejatele:

 • Osalejad saavad targemaks oma kodukandi suhtes: vaatamisväärsused, ajalugu ja inimesed.
 • Osalejad õpivad, kuidas Vikipeedia artikleid redigeerida. See on üldine arvutioskus, mida saab kasutada paljudes valdkondades.
 • Osalejad arenevad oma suhtlemisoskuses tänu Vikipeedia suhtlemiskultuurile ühiste otsuste tegemisel ja konsensuse leidmisel.

Projekt on kasulik meie vallale:

 • Meie valla ajalugu saab paremini dokumenteeritud. See info, mis meil oma küla ja esivanemate kohta on, on järgnevatele põlvkondadele juba kadunud ja kättesaamatu info, kui seda kusagile kirja ei panda ega jäädvustata.
 • Meie vald saab jätkusuutlikku reklaami. Vikipeediat kasutavad näiteks siseturistid, kes tahavad teada huvitavaid asju, ja inimesed, kes kaaluvad elama tulla meie valda. Septembris 2020 avaldati uurimistöö, mis tehti Collegio Carlo Alberto (Turin) ja NEW (Mannheim) koostöös. [3]
 • Meie valla tänapäevane elu saab paremini dokumenteeritud.

Projekt on laiemas mastaabis eeskujulik:

 • Teised vallad saavad meie kogemusi hiljem enda vajaduseks tarvitada.

Kust alustada?[muuda lähteteksti]

Kust alustada?

 • Loe Vikipeediast, milline info Vigala kohta olemas on. Mõtle järgi: mida on veel vaja? Jaga oma ettepanekuid teistega.
 • Registreeri ennast meie meililistile (kui sa juba saad kord kuus kirja, mille teema algab tekstiga "[vigala-it]", siis on see juba tehtud. Muidu võta ühendust Luciga.
 • Vaata järgi, kas sul on mõni ilus foto, mis on sinu enda tehtud (autoriõigus) ja mida võiks Vikipeediasse üles laadida. Loe Vikipeedia:Piltide kasutamine ja lae üles. Lehel Ilus Vigala kogume ilusaid pilte.
 • Loo endale Vikipeedia kasutajakonto, klikkides lingile “Loo konto”. (Miks?)
 • Õpi, kuidas Vikipeedias töötatakse. Mängi liivakastis ja harjuta.
 • Hakka kirjutama ja parandama artikleid.
 • Vaata nimekirjalehte Vigala inimesed ja kontrolli iga inimese isikuartiklist: kas olulised faktid on puudu? Pane oma ettepanekud vähemalt arutelulehel kirja! Täida "(sündinud xxx) neis isikuartiklites, kus seda veel pole. Sünniaegu on võimalik leida Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehelt ([1]).

NB! Kui sa näed käesoleval lehel keelelisi vigu, siis paranda ära ja oledki juba kaasa aidanud!

Osavõtjad[muuda lähteteksti]

Kui sa osaled projektis, siis pane ennast siia kirja: vajuta lingile "muuda lähtekoodi", lisa uus rida, mis algab asteriskiga (*), järgnab tühik, ja siis vajuta nupule või kirjuta klaviatuuril ~~~~, siis salvesta. Lehe salvestamisel tekib selle asemele sinu kasutajanimi ning kuupäev ja kellaaeg).

Sisuliselt tahame dokumenteerida nii tänapäevast kui ka ajaloolist elu. Peamised prioriteedid on asutused, vaatamisväärsused ja inimesed.

Kasutamata infod[muuda lähteteksti]

 • Esimene lehisekultuur Eestis on rajatud H. Schultzi (1929) järgi 1795. aastal Vigala Hirveaias – eesmärk oli asutada metsapark. August Michelsoni (1950) andmeil on kultuur rajatud aga hiljem, 1812. aastal külvi teel. See on vene ja euroopa lehise segakultuur. Berend Johann v. Uexküll tundis suurt huvi vene lehise kultiveerimise vastu, seetõttu leidub seda liiki rohkesti nii metsapargis, Vana-Vigala mõisapargis kui ka teeäärsetes alleedes. Eduard Viiroki (1928) sõnul kujunes vene lehis nagu Uexküllide suguvõsapuuks.[4]
 • 2007. aastal asutati seltsing "Vigala Külade Ümarlaud", millest sai peagi mittetulundusühing, kuhu kuuluvad tolleaegse Vigala valla külavanemad ja aktiivsed sädeinimesed. Külade Ümarlaud on korraldanud külade päevi, koolitusi, infopäevi, väljasõite, talguid, kirjutanud ja eestvedanud mitmeid projekte, esitanud aktiivseid sädeinimesi tunnustamiseks. MTÜ on Raplamaa Külade Liidu ning Raplamaa Partneluskogu liige.[5]

Koosolekute aruanded

Statistika[muuda lähteteksti]

2015. aastal muudeti umbes 134 artiklit ja loodi 23 artiklit: Exclusive Stone OÜ Poti laat Unustatud mõisad Eesti Mõisakoolide Ühendus Vana-Vigala raamatukogu Näljamüür Vana-Vigala mõisa park Vana-Vigala Lasteaed ERA Valduse AS Taivo Kuusik Martin Andreller Jüri Nisumaa Aivar Jõgiste Kristine Niit Heli Lints Ants Ojavee Kristiina Jõgi Jaan Viska Maret Järv Meelis Välis Enn Roosi Toivo Averin Vigala Meeskvintett

2014. aastal loodi 4 artiklit: Vigala valla volikogu, Kiitsharakad, Vigala Väega Värk, Priit Kärsna

Välislingid[muuda lähteteksti]