Vikipeedia:Vikiprojekt Looduspärand

Allikas: Vikipeedia
Looduspärand Vikipeediasse!
Looduspärand Vikipeediasse!

See vikiprojekt on loodud, et korraldada looduspärandiga seotud artiklite kirjutamist ja piltide kogumist.

Looduspärand Vikipeediasse[muuda lähteteksti]

1.-31. mail toimub rahvusvaheline fotovõistlus Wiki Loves Earth ehk maakeeli Looduspärand Vikipeediasse. Võistluse eesmärgiks oli kasvatada teadlikkust looduspärandist ja koguda pildimaterjali looduskaitsealadest ja kaitsealustest üksikobjektidest. Oodatud on fotod Natura 2000 aladest, loodus- ja maastikukaitsealadest, hoiualadest, rahvusparkidest ja loodusmälestistest. Eesti loodusmälestiste nimekirjad koos asukohainfoga on maakondade kaupa leitavad siit.

Esitada võib enda tehtud fotosid, pildistamise aeg võib olla ka varasem. Piltide üleslaadimiseks ja võistlusel osalemiseks on vaja kasutajakontot Vikipeedias või Wikimedia Commonsis, osalevad fotod saavad osaks kõigile vabaks kasutamiseks mõeldud failivaramust. Fotod tuleb laadida pildipanka Wikimedia Commons, aadressil http://commons.wikimedia.org/wiki/Campaign:wle-ee, üleslaadimisel on vaja lisada pildistatud objekti kood keskkonnaregistri järgi (Vikipeedia nimekirja kaudu üles laadima minnes täitub koodilahter automaatselt). Pildi pikem külg peaks olema vähemalt 2000 pikslit.

Eesti osavõistluse korraldab MTÜ Wikimedia Eesti.

Parimad pildid osalevad rahvusvahelises voorus.

Eesti loodusmälestised[muuda lähteteksti]


Siin on loetletud Keskkonnaregistrisse (http://register.keskkonnainfo.ee/envreg/main) kantud kaitstavad loodusobjektid ja -alad maakondade kaupa (seisuga 31.12.2013).

Hiiu maakonna loodusmälestisedLääne maakonna loodusmälestisedSaare maakonna loodusmälestisedHarju maakonna loodusmälestisedLääne-Viru maakonna loodusmälestisedIda-Viru maakonna loodusmälestisedRapla maakonna loodusmälestisedPärnu maakonna loodusmälestisedJärva maakonna loodusmälestisedViljandi maakonna loodusmälestisedJõgeva maakonna loodusmälestisedTartu maakonna loodusmälestisedValga maakonna loodusmälestisedPõlva maakonna loodusmälestisedVõru maakonna loodusmälestised

2014. aasta võistlus[muuda lähteteksti]

Fotovõistluse "Looduspärand Vikipeediasse 2014" käigus hindas žürii 487 fotot ning valis välja esikolmiku ja teised paremad tööd. Kümme parimat tööd pääsesid edasi rahvusvahelisse vooru. Eriauhinnad panid välja ajakirja Eesti Loodus ja RMK.

I koht: "Pakreordi pank", autor: Ilme Parik
II koht: "Hommik Mukri rabas", autor: Janno Loide
III koht: "Rookse künnapuu", autor: Janno Loide

  • "Helme ohvrikivi", autor: MMitt
  • "Rebasmäe allikas", autor: Kaidi Parman
  • "Tilgu koobas", autor: Ilme Parik
  • "Treppoja astangud", autor: Ilme Parik
  • "Helme jõe hoiuala", autor: MMitt
  • "Toborna pettai", autor: Vaido Otsar
  • "Pühajärve sõjatamm (udus)", autor: Janno Loide

RMK eriauhind: "Luhasoo maastikukaitseala", autor: Vaido Otsar
Eesti Looduse eriauhind: "Raudalu kivi", autor: Ilme Parik

Parimad pildid osalesid rahvusvahelises voorus, kus Janno Loide foto Mukri rabast jõudis III kohale.

Eesti žürisse kuulusid loodusfotograafid Arne Ader, Urmas Tartes ja Remo Savisaar ning vikipedist Aare Undo.

Välislingid[muuda lähteteksti]