Vikipeedia:Vikiprojekt Karantiin

Allikas: Vikipeedia
Üleskutse järgida karantiini­reegleid ja leida endale kodus asjalikku tegevust

Info koroonaviirushaiguse pandeemia ja selle kohalike meetmete kohta täieneb pidevalt ning läbib kõiki eluvaldkondi, mis teeb selle hoomamise keeruliseks nii isiklikus plaanis kui entsüklopeedia koostamise mõttes. Selle projekti eesmärk on süstematiseerida koroonainfot valdkondade kaupa ning pakkuda inspiratsiooni karantiiniga toimetulekuks nii praktilises kui entsüklopeedilises mõttes – sisuliselt on see projekt üleskutse mõtelda üheskoos välja, kuidas karantiini eraldatus enda jaoks võimalikult kasulikult ja mõttekalt tööle panna.

Entsüklopeedia aspektist oleks vajalik uuendada jooksvalt koroonakriisi artiklit Eesti kohta, sest toimunu dokumenteerimine tagantjärele ei anna pooltki nii rikkalikku tulemust. Sellesse artiklisse mahub kõik Eestis koroonakriisiga seoses toimuv, mis on vähegi märkimisväärne ja viidetega kinnitatav. Näiteks võiks seal võrdluse mõttes kajastada kriisiga tegelemist omavalitsustes, aga kindlasti dokumenteerida, kuidas kriis mõjutab eri majanduse ja ühiskonnaelu valdkondi ja missuguseid küsimusi, vaidlusi või liikumisi põhjustab karantiin ja eriolukord.

Aga oluline pole eelkõige või ainult tekst, vaid ka andmed ja pildimaterjal, kunstist rääkimataars longa, vita brevis est!

Lisaks on siia koondatud läbilõikeline nimekiri pandeemia ja karantiiniga seoses kirjutamist ja täiendamist vajavatest huvipakkuvatest artiklitest, aga ka kohalikest ja rahvusvahelistest algatustest, mis aitavad meil tagada tasakaalustatud vaatepunkti koroonakriisile – ja ehk pakkuda ka mõningat leevendust karantiini tekitatud vaevustele.[1]

Tähelepanu tasub pöörata ka sellele, mis toimub Vikipeedia teistes keeleversioonides. Neist mitmes on käimas isegi kohalikud temaatilised artiklivõistlused. Näiteks katalaanidel ja venelastel.

Kui tahad aidata kaasa avatud teadmuse võidukäigule, siis märgi ka end osalema meie digitaalse kultuurikihi kampaanias. Kevadel toimus ka Kesk- ja Ida-Euroopa artiklivõistlus.

Oodatav kaastöö[muuda lähteteksti]

Loomulikult on vaja lüüa särama: Karantiin

Karantiin pildis[muuda lähteteksti]

Karantiini dokumenteeriv pildimaterjal on ajaloolise tähtsusega. Et see ei läheks kaduma, selleks on algatatud ülemaailmne pildikorje. Anna oma panus Eesti olukorra dokumenteerimisse laadides pildid vm meediamaterjali üles Wikimedia Commons'i vastavasse rubriiki!

Üleslaadimisel tuleb kinnitada pildi autorsust ja nõustuda litsentsiga, seejärel on vaja sisestada pildile pealkiri ja lühikirjeldus eesti keeles. Need võib sõnastada võimalikult lihtsad, aga informatiivsed, nt piisab pildil oleva nimetamisest ja pildi tegemise aja ja/või motiivi märkimisest (nt "Turu tänav koroonapiirangute ajal"). Kuigi lisada võib veel infot, siis see on kõige lihtsam ja loogilisem kombinatsioon. Kui laadid üles mitu pilti, siis saad esimese pildi kirjete lõpus oleva valiku abil kopeerida samad väljad ka teistele piltidele, mis teeb protsessi väga lihtsaks. Autoriõiguse järgimise paremaks tagamiseks on meediapangas vaja registreerida kasutaja.

Pilte ja lugusid kogub ka Eesti Rahva Muuseum[2], kuid nende pildiait pole vabakasutuslitsentsiga ega ole seetõttu taaskasutatav ning jääb kahjuks nende siseprojektidesse oma aega ootama. Eesti Kirjandusmuuseum kutsub üles pidama ning annetama kultuuriloolisse arhiivi karantiinipäevikuid[3], Tartu Ülikool kutsub samuti viiruse leviku uuringu raames pidama tervisepäevikut[4].

Valik pilte Vikipeedia meediapangast:

Pandeemia arvudes[muuda lähteteksti]

Wikidata COVID-19 projektil on isegi erilogo

Selleks, et Eesti kohta käivad andmed oleks Vikipeedia kõigis harudes alati värsked, on vaja uuendada andmeid Wikidata vastavas kirjes. Kui on huvi pandeemiat puudutavate andmetega, visualisatsioonide, infograafikute, animatsioonidega jmt rohkem tööd teha või uuendada Eesti kohta käivaid andmeid automaatselt, siis neid tegevusi koordineeritakse vastava Wikidata projekti raames. Kuna Vikipeedia ökosüsteemi andmed ja visualisatsioonid on vabakasutuslitsentsiga, siis on neid võimalik litsentsitingimusi järgides vabalt eesti keelte tõlkida ja taaskasutada ning kasutada lisaks Vikipeediale ka ajakirjanduses.

Visualisatsioonid, infograafikud, animatsioonid[muuda lähteteksti]

Töö Eesti andmetega[muuda lähteteksti]

Eesti koroonajuhtumite toorandmed:

Näidisskriptid andmete Wikidatasse kandmiseks:

Praktilised juhtnöörid[muuda lähteteksti]

Skeem sotsiaalse distantsi hoidmise tähtsusest nakkuse leviku pidurdamisel

Kuigi Vikipeedia ökosüsteemis on juba hulk teoreetilist materjali koroonaviirustest ja dokumenteerivat materjali nende levikust nakkuskolletes ning selle mõjust ühiskonnale, siis jääb õhku praktiline küsimus, et kuidas ikkagi nakkushaiguste epideemia ajal oma elu korraldada — kuidas hoida oma keskkonda ja bioloogilist keha nakkusest puhtana, sj missugused on mõistuse piiresse jäävad hoolsuse määrad?

Füüsilise distantsi hoidmine[muuda lähteteksti]

Karantiiniga käib kaasas tavapärase sotsiaalse lävimise vähendamine, et vältida nakkuse levimist füüsiliste kontaktide kaudu. Sotsiaalse distantsi hoidmisega kaasnevate elukorralduse muudatustega toimetulemine võib olla keeruline ning sellega kaasnevad ohud vaimsele ja füüsilisele tervisele.[5] Seetõttu on meditsiiniasutused pakkunud juhiseid, kuidas vältida sotsiaalse isolatsiooni negatiivseid mõjusid ja tulla toime hirmu ning ärevusega.[6][7]

Nakkuse vältimine[muuda lähteteksti]

Teooria üleminekut praktikasse saab jälgida materjali juures, mis puudutab otseselt nakkuse vältimist selle levikupõhimõtete valguses. Vikipeedias on kaks tähelepanuväärset artiklit:

Otseselt praktilisi järelmeid teeb nende põhjal Vikiõpikutest leitav juhend kaitsemaski tegemiseks kodustes tingimustes:

Kuna selline praktiline materjal on see, mida vajavad ja otsivad usaldusväärsetest allikates ka entsüklopeedia-välised inimesed, siis selle kvaliteedi tagamine võiks olla ka käesoleva vikiprojekti osa.

Pandeemia ja karantiin kunstis[muuda lähteteksti]

Edvard Munch, "Autoportree Hispaania gripi ajal" (1919)

Kui tarbid koroonahooajal temaatilist kunsti, siis kanna see ka Vikipeediasse. Kui on vaja inspiratsiooni, siis ingliskeelses Vikipeedias on selline kategooria:

Vikipeedia meediapank dokumenteerib väikest valikut koroonakunsti:

Valik temaatilisi teoseid[muuda lähteteksti]

Filme:

Kirjandusteoseid:

Paul Fürsti vasegravüür

Veel:

  1. 1,0 1,1 Märt Põder. "Karantiini ja epideemiaga seotud info ja tegevuste koondamise projektileht". Wikimedia Eesti töövoohaldus.
  2. Gerd Raassalu. "Kuidas koroonaviiruse epideemia mõjutab sinu elu?". Eesti Rahva Muuseumi veebisait. Vaadatud 8. aprill 2020.
  3. "Kutsume inimesi üles kirja panema oma mõtteid ja tegemisi seoses eriolukorraga". Eesti Kirjandusmuuseumi veebisait. Vaadatud 14. aprill 2020.
  4. "TÜ teadlaste arendatud koroonaviiruse analüüsivahendid". Tartu Ülikooli veebisait. Vaadatud 23. aprill 2020.
  5. Kristjan Port (17. märts 2020). "Koroonaviiruse tekitatav üksildus võib paisuda uueks epideemiaks". R2 portaal. Vaadatud 23. aprill 2020.
  6. Põhja-Eesti regionaalhaigla. "Kuidas tulla toime koroonaviirusest tingitud hirmu ja ärevusega?". Regionaalhaigla koroonakriisi veebisait. Vaadatud 23. aprill 2020.
  7. Maire Riis. "Soovitused koduses isolatsioonis või karantiinis olevale inimesele" (PDF). Terviseamet. Vaadatud 23. aprill 2020.

Välislingid[muuda lähteteksti]