Vikipeedia:Kas teadsid 2008

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
"Kas teadsid, et ..." arhiiv
2008200920102011
2012201320142015
2016201720182019
20202021

"Kas teadsid, et ..." on rubriik eestikeelse Vikipeedia avalehel.

Rubriik alustas 1. septembril 2008. Siin on arhiveeritud 2008. aastal esilehele jõudnud faktid.


36. nädal[muuda lähteteksti]

London Big Ben Phone box.jpg
... Inglismaa maailmakuulsad punased telefoniputkad on kinnised seetõttu, et kaitsta helistajat võimaliku ebameeldiva ilma eest, punased aga seetõttu, et neid oleks kerge märgata.
... olümpialipp heisati esimest korda 20. aprillil 1920 Antwerpeni olümpiamängudel.
... harilik jugapuu (Eestis II kategooria looduskaitsealune puuliik) on üks neljast Eestis looduslikult kasvavast okaspuuliigist männi, kuuse ja kadaka kõrval.
... Sydney ooperiteater valmis 10 aastat plaanitust hiljem ja esialgset eelarvet ületati enam kui 1400%.
... Suure Hiina müüri hiinakeelne nimi 萬里長城 tähendab '10 000 lii müür'. Et Hiinas võib "10 000" tähendada lõpmatust, võib seda mõista 'lõpmata pika müürina'.

37. nädal[muuda lähteteksti]

Litograafia Alois Senefelderist
... Alois Senefelder (17711834) oli Austria näitleja ja näitekirjanik, kes leiutas litograafia ehk kivitrüki.
... Lev Trotski sünnipärane nimi oli Leiba Davidovitš Bronštein.
... maailmas elab umbes 400 liiki kaane.
... Viljandi komtuurkond oli Mõõgavendade ordu ja hiljem Liivi ordu valitsusüksus (saksa keeles Gebiet või Amt).
... Helsingi metroo on Soome ainuke metroo.
... analüütilise filosoofiaga tegelemine Eestis on saanud alguse peamiselt analüütilise filosoofia seminarist Tartus ning Mart Raukase tegevusest Tallinnas.
... 2003. aasta ujumise maailmameistrivõistlustel oli edukaimaks medaliriigiks USA, kes sai 12 kuld- ja hõbemedalit ning 6 pronksmedalit.

38. nädal[muuda lähteteksti]

Sateliitfoto Naurust
... Nauru oli üks viimaseid Okeaania saari, mille eurooplased avastasid. Saare elanike lahkuse ja taimkatte lopsakuse tõttu pani saare avastanud Briti kapten John Fearn sellele nimeks Pleasant Island ('meeldiv saar', 'lahke saar').
... Aafrika rand on umbes 200 meetri pikkune ida poole suunatud rannariba Haapsalu kirdeservas.
... Brummbär ("grisli") oli Saksamaal Teise maailmasõja ajal toodetud rünnakkahur.
... esimest korda mängiti tennist arvatavasti 18. sajandi lõpus.
... Kiiu–Soodla tee on 9,4 km pikkune kõrvalmaantee Kuusalu ja Anija vallas.
... legendi kohaselt tikkis Bayeux' vaiba William Vallutaja naine Mathilde.

39. nädal[muuda lähteteksti]

Virmalised
... virmaliste tekkimise keskmine kõrgus on 105 km maapinnast.
... Türgi jalgpallikoondis asutati 1923. aastal.
... ChME3 on diiselvedurite seeria, mida valmistas aastatel 19631994 Tšehhoslovakkia tehas CKD Praha ning mis olid mitu aastakümmet enimkasutatud veduriteks Eesti Raudtee poolt.
... Valdemar II korraldas 1206. aastal koos peapiiskop Anders Suneseniga sõjakäigu Saaremaale ning 1210. aastal Preisimaale ja Sambijasse.
... teoses "La Démonomanie des Sorciers" soovitas Jean Bodin piinamist nõidade kindlaksmääramise usaldusväärse vahendina.
... "Avatud ühiskond ja selle vaenlased" on filosoof Karl Popperi tuntuim teos.

40. nädal[muuda lähteteksti]

Mihai I
... Mihai I (pildil) on ainus enne Teist maailmasõda valitsenud siiani elusolev endine riigipea.
... Suure-Jaani paisjärve pindala on 5,9 hektarit.
... harilik ussikeel on väga hea meetaim andes 400–500 kg mett hektari kohta.
... Suleiman I Tore oli Türgi sultan aastatel 15201566.
... George Washington oli Ameerika Ühendriikide konstitutsioonijärgne esimene president aastast 1789. Riik ise aga oli iseseisev juba 13 aastat varem ning John Hanson teenis riiki ametis, mille nimetus oli "President of the US in Congress assembled".
... maailma kõige rikkalikumad merevaigu leiukohad asuvad Kaliningradi oblastis.

41. nädal[muuda lähteteksti]

Kameelion
... on olemas rohelisi kalu, linde, putukaid, roomajaid, aga ei ole olemas mitte ühtegi rohelist imetajat.
... Lev Tolstoil kulus kuus aastat oma teose "Sõda ja rahu" kirjutamiseks.
... valge auk on astrofüüsikas hüpoteetiline taevakeha, mis "sülgab välja" mateeriat, niinagu must auk neelab mateeriat.
... 1847. aastal asutasid Marx ja Engels Kommunistide Liidu ja kirjutasid selle programmi – Kommunistliku partei manifesti.
... Eestile lähimad kipsileiukohad asuvad Setumaal ning need kuulusid enne Teist maailmasõda Eestile.

42. nädal[muuda lähteteksti]

Kaunis kuldking (Cypripedium calceolus)
... Eestis leidub teadaolevalt 36 liiki käpalisi, mis kuuluvad kaheksateistkümnesse perekonda.
... Blekinge lään on pindalalt Rootsi kõige väiksem 1. järgu haldusüksus ehk lään.
... Naissaare suurima rändrahnu, Põlendikukivi, ümbermõõt on 26,7 meetrit.
... Albert Einstein pälvis 1921. aastal Nobeli füüsikaauhinna mitte relatiivsusteooria, vaid hoopistükkis tema fotoefekti teooria eest.
... sulandaja on aine, mida viiakse keraamilise massi või glasuuri koostisesse, et vähendada nende ainete sulamistemperatuuri.

43. nädal[muuda lähteteksti]

Kuramaa Hertsogiriigi vapp
... 17. sajandil kuulus Läti territooriumil asunud Kuramaa hertsogiriigile kolooniaid väljaspool Euroopat. Nendeks olid Tobago saar Lõuna-Ameerika rannikul ja Gambia jõe suudmeala Lääne-Aafrikas. Kolmekümneaastase sõja käigus kaotas aga Kuramaa vaba väljapääsu puudumise tõttu Atlandi ookeanile kontrolli oma kolooniate üle ja oli sunnitud need sõja lõppedes lõplikult teistele riikidele loovutama.
... Kärstna mõisa lähistel Kärstna Kabelimäel paiknev Anrepi lõvi on mälestusmärk sõjas hukkunud Reinhold von Anrepile.
... üks keerukamaid angoobi pealekandmise tehnikaid on angoobmaal, mida tuntakse ka metsomajoolika nimetuse all. Tegemist on ühe variandiga glasuurialuse maali tehnikast.
... Aakre mõisa mainiti kirjalikes allikates esmakordselt 1557. aastal.

44. nädal[muuda lähteteksti]

Seladonglasuuri kasutamine
... seladon on hallikasroheline või hallikassinine keraamikaglasuur, mis pärineb Hiinast.
... litograafia ehk kivitrükk on lametrükitehnika, mis põhineb rasva ja vee vastastikuse tõukumise printsiibil ja mille puhul kasutatakse trükkimiseks kiviplaati.
... Vana-Kreekas hakati keraamilisi esemeid katma äärmiselt peeneteralisest savist loodud angoobidega, mida seejärel kõrgetasemeliselt poleeriti ja mis sarnanesid põletusejärgselt glasuuriga. Selle tehnika nimetuseks on terra sigillata ja seda kasutati hiljem ka Vana-Roomas.
... impressionism oli 19. sajandi maalikunsti vool, mis sai oma nime Claude Monet' maali "Impression, soleil levant" ("Impressioon. Tõusev päike") järgi. Sõna "impressionism" laskis kogemata käibele kunstikriitik Louis Leroy, kes kasutas seda ühes satiirilises retsensioonis väljaandes Le Charivari.
... Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum asub Tallinna vanalinnas 17. sajandi lõpul valminud barokses aidas.

45. nädal[muuda lähteteksti]

Constantius II pildiga kuldmünt
... Constantius II (317361) oli Vana-Rooma keiser aastatel 337361. Kuna ta suri ilma seadusliku troonipärijata siis kartuses, et see võib paisata keisririigi aastateks võimuvõitluse, tunnistas ta mässulise tseesari Julianuse vahetult enne oma surma enda seaduslikuks järeltulijaks.
... "Loogilis-filosoofiline traktaat" on filosoof Ludwig Wittgensteini ainus eluajal ilmunud filosoofiline raamat (temalt ilmus veel kaks filosoofilist artiklit ja sõnaraamat rahvakoolidele).
... Ushuaiat peetakse maailma lõunapoolseimaks linnaks (sellele staatusele pretendeerib ka teisel pool Beagle'i väina asuv Tšiili asula Puerto Williams, mis on aga linna kohta väikese elanike arvuga). Linna tähtsaks elatusallikas on turism, mille arengule aitab kaasa ümbruse ainulaadne loodus, sealhulgas Tulemaa rahvuspark, ja linnast väljuvad reisid Antarktikasse ning näiteks Estadose saarele.
... Aleksander VI oli kolmas ja seni viimane hispaanlane, kes sai paavstiks.

46. nädal[muuda lähteteksti]

Ilves
... mida kaugemal põhja pool ilves elab, seda suuremaks ta kasvab. Näiteks Lapimaa ilvesed on Eesti ilvestest suuremad. Erinevus on eriti märgatav talvel, kui ilvestel on seljas talvekasukas.
... Vínland oli Leifr Eiríkssoni poolt Ameerikas avastatud aladest kõige lõunapoolsem, sellest põhja poole jäid Markland, mis tähendab Metsamaad, ja Helluland ehk Kaljumaa.
... fennek haarab saagi kaelahammustusega ning viib selle urgu ja alles siis hakkab sööma, sest tal on endal oht langeda suuremate kiskjate, näiteks kõrbeilvese saagiks.
... Tauksi on asustamata saar Eesti lääneosas Läänemaal Väinameres Puise poolsaarest põhjas ja Sassi poolsaarest loodes. Kuulub Matsalu rahvuspargi Väinamere saarte sihtkaitsevööndisse ja jääb Põgari-Sassi küla territooriumile.

47. nädal[muuda lähteteksti]

Viikingite asula rekonstruktsioon
... L'Anse aux Meadows on küla Kanadas Newfoundlandi põhjatipus, kust on leitud viikingite 11. sajandi asulakoht. Kuni viikingite asulakoha leidmiseni oli see tilluke kaluriküla, kuhu ei viinud isegi teed (sinna tuli paadiga sõita). Nüüd on seal turismikeskus ja rahvuspark ning asula on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.
... papiamento keel on alates 2004. aastast hollandi keele kõrval Aruba ametlik keel. Papiamento on portugali keele põhjal tekkinud kreoolkeel.
... Bartolomeu Dias oli portugali meresõitja ja maadeavastaja, kes purjetas 1488 esimese teadaoleva eurooplasena ümber Hea Lootuse neeme Aafrika lõunatipus.
... Heilongjiang ehk Heilongjiangi provints on Hiina 1. järgu haldusüksustest kõige põhjapoolsem. Seal asuvad Hiina kõige põhjapoolsem punkt (Mohe maakonnas Amuuri ääres) ja kõige idapoolsem punkt (Amuuri ja Ussuuri jõe ühinemiskoha juures).

48. nädal[muuda lähteteksti]

Albert Camus
... Albert Camus oli esimene Aafrikas sündinud inimene, kes sai Nobeli kirjandusauhinna. Ta on ühtlasi ka laureaatidest kõige nooremana surnud – ta suri autoõnnetuses vaid 3 aastat pärast auhinna saamist.
... Tartu Noorte Autorite Koondis ehk Tartu NAK on 1997. aastal loodud eesti noorema põlvkonna kirjanike ja teiste kunstiinimeste rühm.
... vitamiine jagatakse rasvlahustuvateks ja vesilahustuvateks.
... asukoha tõttu nimetatakse Burundit ka "Aafrika südameks".
... Voltaire'i sõnul on a-st saanud peaaegu kõigil rahvastel püha täht, sest ta on esimene.
... lihtaine on keemiline aine, mis koosneb ainult ühe keemilise elemendi aatomitest.

49. nädal[muuda lähteteksti]

Nadežda Durova
... Nadežda Durova (17831866) oli Venemaa sõjaväelane ja kirjanik, esimene naissoost ohvitser Venemaal.
... Vohilaid, umbes 4 km² suurune asustamata laid Väinameres, hakkas merest tõusma umbes 3500 aastat tagasi. Nüüdseks on laiu kõrgus merepinnast kuni 10 meetrit.
... pikka aega arvati, et nokkloom on ainuke mürgine imetaja, ent tegelikult toodavad mürki ka karihiirte süljenäärmed.
... esimese teadaoleva hammasrataspumba projekteeris 1610. aastal astronoomina tuntud Johannes Kepler.
... olümpiamängude edukaim mäesuusataja on norralane Kjetil André Aamodt, kes on võitnud mäesuusatamises 8 olümpiamedalit (4 kulda, 2 hõbedat, 2 pronksi).

50. nädal[muuda lähteteksti]

... Alfons Rebane oli Eesti ohvitser, kes teenis ühena kahest välismaalasest Relva-SS-i koosseisus välja Raudristi Rüütliristi tammelehtedega. Seda peetakse üheks kõrgemaks sõjaliseks autasuks, mille mõni eestlane on kunagi saanud.
... kronostratigraafilisi üksusi nimetatakse alates suurimast: ladem, ladekond, ladestu, ladestik ja lade.
... Merkuur teeb tiiru ümber Päikese 88 Maa ööpäeva jooksul.
... 1928. aastal osales Kinue Hitomi ainsa Jaapani naisvõistlejana Amsterdami olümpiamängudel. Selleks ajaks oli tema käes naiste 100 m jooksu maailmarekord. Kuigi ta ei pääsenud sellel distantsil lõppvõistlusele, võitis ta 800 meetri jooksus hõbemedali. See oli esimene Jaapani naissportlase võidetud olümpiamedal.

51. nädal[muuda lähteteksti]

Väävli kristallid
... sulaväävel on madalamatel temperatuuridel (sulab temperatuuril 119°C) vedel ja kollane, koosnedes S8 molekulidest. Temperatuurivahemikus 150...200°C värvub väävel pruuniks ja muutub viskoossemaks kuna väävliaatomitest moodustuvad väga pikad ahelad (500 000...800 000 aatomit), mis oluliselt suurendavad sisehõõret. Edasisel kuumutamisel üle 300°C läheb sulaväävel pruuniks, kuid muutub taas vedelamaks, kuna polümeerid lagunevad.
... uusajal levis ettekujutus, nagu oleks Euroopas keskajal usutud, et Maa on lame. Seda ettekujutust on nimetatud lameda Maa müüdiks.
... "Doktor Tulpi anatoomialoeng" oli Rembrandti esimene grupiportree ning ühtlasi esimene töö, mille ta signeeris oma täisnimega.

52. nädal[muuda lähteteksti]

Kilauea vulkaani köislaava Hawaiil
... köislaava on pahoehoe, mida iseloomustab tugevasti kurrutatud laavavoolu pind. Köislaava tekib, sest laavavool jahtub pealt kiiremini, mistõttu tekib koorik, mis sisemuses oleva vedela laava edasiliikumise tõttu lükatakse kurdu. Kurdude purunedes saab köislaavast aa-laava.
... piinlikkus erineb häbist selle poolest, et erinevalt piinlikkusest ei ole häbi otseselt seotud teiste inimestega ning eeldab süütunnet.
... Vohilaid on suurim laiu-nimeline saar Eesti vetes.
... Siioni prioraat on väidetav tuhande aasta vanune salaühing, mis mängib rolli mitmes vandenõuteoorias ja mida Dan Browni hittraamatus "Da Vinci kood" nimetatakse tegelikuks müstiliseks religiooniks.

Vaata ka[muuda lähteteksti]