Vikipeedia:GLAM/Tanu alla/4

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Näitusest   Vanaaja pulm   Elly & Oskar Nodapera   Velli & Endel Kasemets   Küllike & Matis Koger   Mai & Jaan Vellamäe   Vaike Luks & Leo Rünkjanen   Anna-Marie & Lembit Aaslaid    
Elly ja Oskar Nodapera pulmad. Näitus "Tanu alla" Pärnu muuseumis 2020. aastal.pdf

ELLY & OSKAR NODAPERA

LAULATATUD

23. märtsil 1924

TORI LUTERIUSU KIRIKUS

30/21 Pidu toimus pruudi vanemate kodus Tammiste Rehel

Lapselaps meenutab …[muuda lähteteksti]

Neile andis õnnistuse ja pani paari õpetaja Juhan Reidak. Minu vanaema Elly oli pärit jõukast talust, temal oli võimalik oma laulatuse kleit lasta õmmelda rätsepal. Ilmselt tegi ka loori õmbleja, sest see näib tikitud ja setitud. Vanaema juttude põhjal oli teada, et igas kodus pidi kasvama mirt. Kui tütar suureks sirgus ja mehelemineku aeg kätte jõudis, siis lõigati taimelt oksakesi loori kaunistuseks. See oli tolle aja traditsioon. Vanaemal olid ilusad pikad kastanpruunid juuksed, mida ta noorena pikas patsis kandis.

"Et me elu oleks kaunim, rikkam - selleks ühendame oma teed."

Kuna pulmapäev oli varakevadisel külmal ajal, siis ei olnud võimalik Pärnusse päevapiltniku juurde sõita. Pulmasõit kirikust koju Tammistesse toimus hobustega kuljuste kõlina saatel. See oli vanaema sünnikoht ja seal oli ka külalistele lõunasöök. Pulmapeost vanaema palju ei mäletanud, küllap oli lõbus ja lustiline. Noorpaarile kingiti pulmadeks ilus uhke sahtlitega kummut, mille peal olid nikerdatud lilleõied, suur voodi ja riiete kapp. Hiljem jäid need esemed lastelastele. Elama asuti Tori kihelkonda Oore külla Aru tallu, mis oli Oskari vanemate talu. Talu õuelt oli näha metsaviir, mille taga asus Elly sünnikodu. Kuna pulmafoto oli laulatuse ajal külma ilma ja pika sõidu tõttu tegemata jäänud, siis võeti see ette suvel. Pilt tehti Pärnus Rüütli tänaval, piltnikuks oli fotograaf Tamme.