Vikipeedia:GLAM/Tanu alla/1

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Näitusest   Vanaaja pulm   Elly & Oskar Nodapera   Velli & Endel Kasemets   Küllike & Matis Koger   Mai & Jaan Vellamäe   Vaike Luks & Leo Rünkjanen   Anna-Marie & Lembit Aaslaid    

Näitusest[muuda lähteteksti]

Näitust "Tanu alla" on võimalik Pärnu muuseumis külastada 16. oktoobrist 2020 kuni 10. jaanuarini 2021.

Perekonnatraditsioonidel on pikk ajalugu, olenemata kultuurist. Eriti puudutab see pärimuslikku pulmakombestikku, mis on kõige rikkalikum, mõtestatum ja püsivam läbi sajandite. Meie esivanematele oli kogu pulmatsükkel tervikuna oluline. Palju on sellest tänapäeva kandunud? Millised kombed on jäänud püsima, mis kadunud? Näitus "Tanu alla" annab paljudele küsimustele vastuse. Neile, kel kaunis sündmus veel ees annab näitus mõistmist, miks me vajame rituaale ja kombeid ning kuidas enda pidu korraldada.

"Naine ei lähe tanuta üle tänava ega põlleta üle põranda,"


kirjutamata reegel vanadest Eesti pulmatraditsioonidest.

18.–19. sajandil oli abiellumise kõige olulisem moment tanu pähe panemine, mille läbi sai tüdrukust abielunaine. Tanutamine ja põlle ette panemine oli rituaal, mida võib samastada tänapäeval abieludokumendile allakirjutamisega. Eelnevatel sajanditel oli Eestimaal kirjutamata reegel, et: "Naine ei lähe tanuta üle tänava ega põlleta üle põranda". Vanemad naised jälgisid seda reeglit isegi 20. sajandi alguses ja Kihnus veel 1940. aastatel.

Näituse "Tanu alla" materjalid Pärnu muuseumis.
Näitus "Tanu alla" Pärnu muuseumis.

Vaata lähemalt[muuda lähteteksti]

Pärnu muuseumi kodulehekülg

Muuseum on avatud T – P 10.00 – 18.00

Aida 3, Pärnu

Meedias
Pärnu muuseum