Viešintos

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Viešintos

leedu Viešintos
poola Wieszynty


Elanikke: 281 (2011)[1]

Koordinaadid: 55° 41′ N, 25° 0′ E
Viešintos (Leedu)
Viešintos

Viešintos on alev Leedus Anykščiai rajoonis, Viešintose valla halduskeskus.

Alev asub Viešintose seljaku (110–120 m üle merepinna) lääneküljel Viešinta jõe ääres. Viešintosest läände jääb Viešintase järv.

Viešintoses on põhikool, postkontor ja raamatukogu. Alevis kaevandatakse lubjakivi. Aastast 1987 tegutseb seal Viešintose Reheteater. Ettevõtetest asub seal veski. Vaatamisväärsusteks on sealne koduloomuuseum, aastal 1906 ehitatud katoliku kirik ja aastal 1923 ehitatud tuulik.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Viešintose mõisa on esmakordselt mainitud XVI sajandil. Aastal 1591 sai selle juures asunud asula alevi staatuse ja sinna rajati turuplats. Sealset kirikut on esmakordselt mainitud XVII sajandi keskpaigas. Tsaariaja lõpuaastatel oli asula küla staatuses ja kuulus Niepoikojczyckitele.

Aastal 1902 rajati sinna venekeelne kool, mis on seal praegu tegutseva kooli eelkäija. Aastal 1906 hakati selle juures andma ka leedukeelset algharidust.

Nõukogude perioodil oli Viešintos kohaliku kolhoosi keskasulaks. Aastal 1970 püstitati sinna Anykščiai raadio- ja televisioonimast. Aastast 2017 kasutab seda Neutel NX-200, mis edastab Venemaa, Valgevene ja Ukraina kuulajaskonnale mõeldud RFE/RL saateid, mis transleeritakse vene ja valgevene keelde.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]