Vezdehod

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Vezdehod

Vezdehod

Vezdehod tehnilised andmed
Pikkus 3,6 m
Laius 2,0  m
Kõrgus 1,5  m
Kaal t
Kiirus maastikul ? km/h
maanteel 24 km/h
Käiguvaru maanteel ? km/h
maanteel ? km
Suurtükk puudub
Kuulipildujad 1 x 7,62 mm kuulipilduja
Soomus 8 mm
Mootor 4 silindriline "Ford"
Mootori võimsus 20 hj
Meeskond 1 inimest

Vezdehod oli Esimese maailmasõja ajal Venemaal projekteeritud tank. Masina projekteerija oli vene konstruktor Aleksandr Porohhovštšikov (18921943) ning ainus prototüüp valmis 15. mail 1915.

Vezdehodil oli madala profiiliga kere ning pöörlev torn kuulipildujaga. Masina pani liikuma üks lai kummist roomik ja kaks juhtratast kummalgi pool roomikut. Tank pidi liikuma kõvakattega teedel ratastel ning pehmel pinnasel toetuma roomikule. Masina pööramine toimus külgmiste rataste abil.

Vezdehodil olid ka omad puudused, nimelt ei olnud masina pööramine maastikul külgmiste rataste abil kuigi tõhus, kaitsetu kummiroomik võis granaadiplahvatusel või mürsukillust kergesti viga saada. Suhteliselt võimatu oli ka ühel mehel samaaegselt tanki juhtida ja kuulipildujast tulistada.

Vigade kõrvaldamiseks plaanis Porohhovštšikov suurendada tanki meeskonda kahele mehele ja relvastust kahele kuulipildujale. Juhtimisprobleemid otsustati lahendada kahe eraldi roomiku abil. Kõik oli üsna hea, kuid 1915. aasta detsembriks oli Porohvšikov kulutanud masina arendamiseks juba 18 000 rubla ning kuna Vene armeel ei läinud rindel kuigi hästi, otsustati projekteerimistööd lõpetada ning "Vezdehod 2" jäigi ehitamata.

Pärast kommunistide võimuletulekut reklaamiti Porohhovštšikovi tanki kui "maailma esimest", kuuldavasti aga Porohhovštšikov ise lasti NKVD poolt 1943. aastal maha.

Tehniline joonis

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]