Veski (mäng)

Allikas: Vikipeedia

Nine Men's Morris, eesti keeles tuntud kui Veski on strateegiline lauamäng kahele mängijale. Mäng on tuntud inglise keeles ka kui Nine Man Morris, Mill, Mills, Merels, Merelles ja Merrills.

Reeglid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Igal mängijal on üheksa nuppu või "meest", mis liiguvad laual olevate 24 punkti vahel. Mängu eesmärk on jätta vastasmängijale vähem kui kolm nuppu, või nagu kabes – tekitada olukord, kus vastane ühtegi reeglitekohast liigutust enam teha ei saa.

Nuppude asetamine lauale[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mäng algab tühja lauaga. Mängijad asetavad kordamööda oma nuppe tühjadele kohtadele, kuni kõik nupud on laual. Kui kõik nupud on lauale asetatud alustavad mängijad kordamööda käimist. Mängu eesmärgiks on kokku saada veski – vertikaalsed või horisontaalsed kolmenupulised read. Kui mängija suudab moodustada lauale kolmest oma nupust vertikaalse või horisontaalse rea (st. mitte diagonaalis), on tal õigus eemaldada üks vastasmängija nupp. Sellisel teel laualt eemaldatud nuppe ei saa enam lauale tagasi asetada. Eelisjärjekorras tuleb laualt eemalda nupud, mis ei moodusta veel „veskit“. Nuppe, mis moodustavad „veskeid“ võib laualt eemaldada vaid siis, kui ühtegi vaba nuppu enam laual ei ole.

Nuppude liigutamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mängija võib oma nuppe liigutada mööda mängulaual olevaid jooni kõrval olevaletele tühjadele kohtadele. Kui mängijal ei ole vaba kohta, kuhu oma nuppu liigutada või tal on alles ainult kaks nuppu (ehk tal ei ole võimalik enam moodustada „veskit“), on ta mängu kaotanud.

Üle hüppamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

On olemas reeglid, mis ütlevad, et kui mängijal on lauale jäänud ainult kolm nuppu, võib ta oma nuppu liigutada ükskõik millisele vabale kohale, mitte ainult külgnevatele (ka teistest nuppudest üle hüpates). Mõnes reeglistikus loetakse seda kindlaks reegliks, mõned viitavad sellele, kui variatsioonile „veskist“ ja mõnes reeglistikus ei mainita sellist reeglit üldse.

Strateegia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mängu alguses on tähtsam paigutada oma nuppe erinevatesse kohtadesse, kui proovida kohe alguses moodustada oma nuppudest „veskit“ ja teha viga, koondates kõik oma nupud piiratud alasse laual. Ideaalne positsioon, mis tavaliselt toob endaga kaasa võidu, on nuppude paigutamine nii, et nupuga edasi-tagasi liikudes tekitatakse kaks veskit, nii et igal sammul on võimalik eemaldada üks vastase nupp.