Veski (mäng)

Allikas: Vikipeedia

"Veski" (inglise keeles tuntud kui "Nine Men's Morris"; ka "Mill", "Mills", "Merels", "Merelles" ja "Merrills"[1]) on strateegiline lauamäng kahele mängijale.

Reeglid[muuda | muuda lähteteksti]

Igal mängijal on üheksa mängunuppu või "meest", mis liiguvad laual oleva 24 punkti vahel. Mängu eesmärk on jätta vastasmängijale vähem kui kolm nuppu, või nagu kabes – tekitada olukord, kus vastane ühtegi reeglitekohast liigutust enam teha ei saa.

Nuppude asetamine lauale[muuda | muuda lähteteksti]

Mäng algab tühja lauaga. Mängijad asetavad kordamööda oma nuppe tühjadele kohtadele, kuni kõik nupud on laual. Kui kõik nupud on lauale asetatud, alustavad mängijad kordamööda käimist. Mängu eesmärgiks on kokku saada veski – vertikaalsed või horisontaalsed kolmenupulised read. Kui mängija suudab moodustada lauale kolmest oma nupust vertikaalse või horisontaalse rea (st mitte diagonaalis), on tal õigus eemaldada üks vastasmängija nupp. Nii laualt eemaldatud nuppe ei saa enam lauale tagasi panna. Eelisjärjekorras tuleb laualt eemalda nupud, mis ei moodusta veel „veskit“. Nuppe, mis moodustavad „veski“, võib laualt eemaldada vaid siis, kui ühtegi vaba nuppu enam laual ei ole.

Nuppude liigutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Mängija võib oma nuppe liigutada mööda mängulaual olevaid jooni kõrval olevatele tühjadele kohtadele. Kui mängijal ei ole vaba kohta, kuhu oma nuppu liigutada, või tal on alles ainult kaks nuppu (ehk tal ei ole võimalik enam moodustada „veskit“), on ta mängu kaotanud.

Ülehüppamine[muuda | muuda lähteteksti]

Ühed reeglid ütlevad, et kui mängijal on lauale jäänud ainult kolm nuppu, võib ta oma nupu liigutada ükskõik millisele vabale kohale, mitte ainult külgnevatele (ka teistest nuppudest üle hüpates). Mõnes reeglistikus loetakse seda kindlaks reegliks, mõned viitavad sellele kui "Veski" variatsioonile, aga mõnes reeglistikus ei mainita sellist reeglit üldse.

Strateegia[muuda | muuda lähteteksti]

Mängu alguses on tähtsam paigutada oma nuppe erinevatesse kohtadesse, kui proovida kohe alguses moodustada oma nuppudest „veskit“ ja teha viga, koondades kõik oma nupud piiratud alale laual. Ideaalne positsioon, mis tavaliselt toob endaga kaasa võidu, on nuppude paigutamine nii, et nupuga edasi-tagasi liikudes tekitatakse kaks veskit, nii et igal sammul on võimalik eemaldada üks vastase nupp.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]