Veepüstol

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Näide veesõda mängivatest lastest.

Veepüstol on mängu püstol, mille eesmärgiks on pritsida vett[1]. Sarnaselt veepommidele kasutatakse ka veepüstoleid veesõja mängimiseks, mille eesmärk on vastane märjaks pritsida. Veepüstolid olid algselt väikesed käsipüstolid, mille puuduseks oli liiga väike kogus vett. Suurematele veepüstolitele lisati paak, mis lihtsustas täitmist ja suurendas vee kogust. Hiljem on lisajõu andmiseks välja töötatud mitmesugused keerukamad mehhanismid. Kaasaegsemad versioonid võivad vee pritsimiseks kasutada sururõhku, hüdraulilist rõhku või akutoitega elektripumpa. USA-s ja Kanadas nõutakse, et veepüstolid oleksid läbipaistvast või värvilisest plastmassist, et neid ei aetaks segamini tulirelvadega. 1990. aastal toimus Rootsis arutelu, kas veepüstolid võivad kasutajatele ohtlikud olla. Näiteks kui veepüstoliga tulistada elektriliinidesse. Arutelus soovitati isegi veepüstolite keelustamist, mida laste suureks rõõmustuseks vastu ei võetud.

Tööpõhimõtted[muuda | muuda lähteteksti]

  • Väiksemate veepüstolite tööpõhimõte seisneb päästikus, mida vajutades aktiveerub väike pump, mis on kinnitatud plastmassist toru külge. Pump tõmbab vett veehoiukohast (väiksematel veepüstolitel on üldiselt terve sisemus veehoiukoht) ja surub selle läbi toru otsikust välja. Veepüstoli otsik muudab vee peeneks joaks.
  • Suuremate veepüstolite (Super soakerite) korral pumbatakse rõhk kõigepealt veepaaki või pumbatakse vedelik survemahutisse. Päästikule vajutades avaneb survemahuti tühjendusava, nii et kõrge rõhu all olev vesi surutakse veepüstolist välja[2].

Probleemid[muuda | muuda lähteteksti]

1992. aastal tekkisid vastuolud veepüstolite kasutamise üle. Bostonis läks veesõda üle päris relvadega tulistamiseks, mille käigus sai teismeline surmavalt haavata. Peale seda palus linnapea kohalikes poodides Super Soakereid riiulitele enam mitte panna[3]. Järgmine insident juhtus New Yorgis, kus noored pritsisid juhuslikku möödakäiat Super Soakeriga. Mööduja vihastas ja tulistas noorukite poole tulirelvast[4].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vanim teadaolev kirjalik tsitaat veepüstoli kohta pärineb aastast 1865, kui William T. Sherman ütles "Te võite samahästi proovida põleva maja leeke kustutada veepüstoliga"[5]. Esmased veepüstolid olid valmistatud metallist ja kummipallist. Tööpõhimõte seisnes kummist pallis, mis tõmbas vee läbi toru endasse. Päästikule vajutades purskus vesi pallist läbi toru välja. Vanim allesolev veepüss pärineb aastast 1896 aga kuna esimest korda on kirjalikult mainitud seda palju varem siis ei ole see esimene veepüstol. 1982. aastal loodi esimene teada olev õhusurve ja pumpamise teel töötav veepüss. Selle tööpõhimõte seisnes veepüstolisse õhu pumpamisel, mis tugevdas päästikule vajutades vee survet. 1985 aastal läks müüki esimene patareidel töötav veepüstol, mis muutus väga populaarseks 1986. aastal.

Super Soakeri lugu[muuda | muuda lähteteksti]

Super Soakeri leiutaja Lonnie Johnson oli tuumaenergeetika insener, kes 1982. aastal töötades Galileo projektiga, tuli välja survestatud pritspüstoli ideega. Tegelikult töötas ta soojuspumba projekti kallal , mis hõlmas freoonide asemel jahutusvedelikuna vee kasutamist. Oma vannitoas erinevate torudega katsetades laskis Johnson vett läbi suure rõhu all oleva otsiku. Sellest sai alguse Super Soakeri prototüüp, mille valmistamiseks jättis Johnson oma päevatöö kõrvale. Ta tegi kõik oma veepüstoli klapid ja liitmikud ise ning võttis oma õiguste kaitseks välja mitu patenti. Oma ressurssidega veepüstolite tootmine osutus liiga kulukaks, nii et ta turustas oma ideed erinevatele mänguasju tootvatele ettevõtetele. 1989. aastal kohtus Johnson Larami korporatsiooni esindajatega tolle aastasel rahvusvahelistel mänguasjade messil. Tänu Larami kogemusele veepüstolite tootmisel, tundus see sobiv kandidaat Johnsoni uue mänguasja tootmiseks. Kohe peale ettevõtte juhtidele veepüstoli prototüübi demonstreerimist sõlmis ettevõte Johnsoniga lepingu[6].

Näited[muuda | muuda lähteteksti]

Tüüp Kuidas töötab
Traditsiooniline pritspüstol Traditsioonilistes veepüstolites surub päästik väikese kolvi veega täidetud silindrisse. See vähendab silindris saadaolevat mahtu, põhjustades vee välja surumist läbi toru.
Süstal Süstalde puhul tuleb asetada ots vette ja seejätel tõmmta käepidet tagasi. Nii täitub silindermahuti veega. Käepidet edasi lükates surutakse kogu silindris olev vesi välja.
Akutoitega veepüstol Akutoitega veepüstolid tõmbavad paagist vett ja suruvad seda elektrimootori jõul läbi düüsi veepüstolist välja.
Super Soaker Super Soaker töötab surverõhuga. Pumbates suureneb rõhk veepaags. Päästikule vajutades surub rõhk paagis oleva vee mööda kitsast toru veepüstolist välja[7].


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Definition of the water gun "dictionary" (vaadatud 31.08.2020)".
  2. "How Water Blasters Work (vaadatud 31.08.2020)".
  3. "Boston fights water guns "New York Times" (vaadatud 31.08.2020)".
  4. "Water gunplay provokes Shooting of 2 "New York Times" (vaadatud 31.08.2020)".
  5. "Oldest known water gun (vaadatud 31.08.2020)".
  6. "Super Soaker "isoaker" (vaadatud 31.08.2020)".
  7. "Soaker Technology: Basics "isoaker" (vaadatud 31.08.2020)".