Variautor

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Variautor (inglise keeles ghostwriter) on isik, kes on palgatud kirjutama ilu- või aimekirjandust, ajakirjandust, kõnesid või teisi tekste, mille autoriks on ametlikult teine inimene. Kuulsused, ettevõtjad, poliitikud ja teised palkavad sageli variautoreid kas kirjutama või toimetama nende elulooraamatuid, mälestusi, ajakirjaartikleid või muid publikatsioone.

Tavaliselt on variautori ja ametliku autori vahelises lepingus konfidentsiaalsust nõudev punkt, mille järgi kohustub variautor anonüümseks jääma. Vahel tänavad ametlikud autorid või kirjastajad ilmunud teostes variautoreid näiteks "taustauuringute" või "panustamise" eest. Mõnikord aga on ametliku autori nimi raamatu kaanel kesksel kohal ning selle all väiksemalt variautori nimi (näiteks mitmed Tom Clancy romaanid). On ka raamatuid, mille on täielikult kirjutanud variautorite kollektiivid, esinedes ühise pseudonüümi all.

Variautorlust esineb ka teistes loomingulistel aladel. Näiteks on heliloojad palganud variautoreid enda eest muusikat kirjutama. Näiteks Wolfgang Amadeus Mozart kirjutas variautorina muusikat oma jõukate toetajate nime all, samuti esineb seda tänapäeva popmuusikas. Kujutavas kunstis tuleb samuti ette, et teose kallal töötavad assistendid, kuid autoriks on üks kunstnik (seda rakendas näiteks Andy Warhol).