Võrgukaabel

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Võrgukaabel või ühendusjuhe on valgus- või elektriline kaabel, mis ühendatakse kahe või enama seadme vahel võrgu või ühenduse loomiseks. Erinevat tüüpi seadmeid ühendatakse võrgukaabliga, näiteks kommutaator ja arvuti või kommutaator ja ruuter.

Üldiselt[muuda | muuda lähteteksti]

Cat 6 võrgukaabel

Võrgukaabel erineb standardsest kaablist painduvuse poolest, enamasti tavaline kaabel koosneb puhtast vasest. Kuna kaabel on vasest, siis sumbumus (signaali kadu) on suurem. Samuti tehakse kaableid erinevate kattevärvidega, et neid oleks lihtsam eristada, näiteks kui on kommutaatori taga rohkem kui üks võrgukaabel.[1]

Ühendusjuhtmed võivad olla pikkuselt nii lühikesed kui ka pikad. Ühendusjuhe peab ulatuma ühest seadmest teiseni. Pikemate juhtmete korral enamasti muutub paksus suuremaks lisakaitse tõttu, sest signaalikadu ja elektromagneteline interferents suureneb juhtme pikenemisel.

Võrgukaablite alla käivad mikrofonijuhtmed, kõrvaklappide pikendusjuhtmed, XLR-konnektor, pulkpistik, RCA pistikühendus (samuti Etherneti moodulpistikühenduse juhtmed), ja paksud videokaablid, millega antakse edasi video või võimendatud signaal.[2][3] Ühendustjuhtme tüübid on:

Võrgukaablitel on alati olemas ühendused mõlemal pool.[6]

  • Cat5 lubab ühenduskiirust kuni 100 Mbit/s ning Cat5e kuni 1 GBit/s.
  • Cat6-ga on võimalik gigabitist ühendust edastata 100-meetrise juhtmega, sest juhtmete ristlõige on suurem kui Cat5 kaablitel. Seega sobib see ka voolu edastamiseks PoE (inglise keeles Power over Ethernet) tehnoloogiaga, sest takistus on väiksem.
  • Cat7 on kallis ja selle kõik keerupaarid on eraldi varjestatud ning see toetab kiirusi kuni 10 Gbit/s. Sellise kiirusega internetti tavakasutuses vaja pole.[7]

Vaata lisaks[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Data Cabling FAQs- Questions and answers". Vaadatud 02.01.2017. Inglise keeles.
  2. Bradley Mitchell. "Introduction to Network Cables". Vaadatud 02.01.2017. Inglise keeles.
  3. "Patch cord". Vaadatud 02.01.2017. Inglise keeles.
  4. "How to Use Banana Plugs With Speaker Wire". Vaadatud 02.01.2017. Inglise keeles.
  5. "Fluke Pin Tip Plug Patch Cord". Vaadatud 02.01.2017. Inglise keeles.
  6. "Patch cords". Vaadatud 02.01.2017. Inglise keeles.
  7. "MILLINE OLEKS ÕIGE ARVUTIKAABEL TÄNAPÄEVAL?". Vaadatud 02.01.2017. Eesti keeles.